Vánoce v Šípkové ulici – Alena Mornštajnová – recenzia
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
Knižná recenzia: Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa
Autor: Fredrik Backman
Recenzent: Lenka Šimonová
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Plávať s prúdom, nevytŕčať z davu, nešokovať svojimi názormi… Aj to sa dnes vo svete nosí. Ako sa cítia ľudia, ktorí sú iní? Odkiaľ berú odvahu vykročiť vpravo, i keď dav pokračuje stále rovno?
Ani jedna z nich nezačula Monštrum. Nevideli, ako zdvihol obálku. Odrazu si však Elsa v bezpečí maminho objatia uvedomila, prečo obrove slová zneli tak čudne a nepochopiteľne. Monštrum ich totiž vyriekol v babičkinej a jej tajnej reči. Človek môže ľúbiť svoju babičku dlhé roky, hoci o nej v skutočnosti nevie nič.Fredrik Backman
Fredrick Backman prekvapil čitateľskú verejnosť spoločenským románom Muž menom Ove. Zatiaľ čo v tomto príbehu dominoval smútok a humor bol skrytý pod nánosmi clivých situácií, tu je to presne naopak. Absurdnosť niektorých skutočností síce spočiatku pôsobí humorne, no pod jej ťarchou možno veľmi rýchlo nájsť smútok a nostalgiu.
V centre pozornosti je postava Elsy, a hoci je rozprávač nezávislý, po čase možno zistiť, že je Else mierne naklonený a čitateľom sprostredkuje realitu cez jej optiku. Detský, úprimný a ničím neovplyvniteľný pohľad na svet tak publiku dáva priestor na to, aby nové súvislosti objavovalo samo, bez pomoci autora či rozprávača. Nastáva tu teda celkom zaujímavý jav – každý si príbeh vyformuje po svojom, podľa vlastných zásad a predstáv.
Slovo realita tu takisto naberá svojské kontúry. Príbeh je zasadený do sveta fantázie, ktorá nemá jasné ohraničenie a miestami preteká „cez okraje“ svojho priestoru. Umocňuje sa tak akýsi nádych rozprávky, ktorý je o niekoľko kapitol ďalej zmiernený pasážami vyznievajúcimi reálne a úplne bežne. Tieto časti sa však pravidelne striedajú a ešte pravidelnejšie nachádzajú spoločný prienik.
Pekných myšlienok je v texte viac ako dosť. Možno ich nájsť už v úvode, kedy čitateľ pozná iba Elsu a jej blízke okolie. Strata blízkeho človeka, snaha zamaskovať vážne veci smiešnymi príhodami, inakosť v kolektíve, šikana… Postupne Elsa spoznáva adresátov babičkiných listov a každý z nich disponuje vlastným príbehom, nad ktorým sa možno zamyslieť. Smútok sa odráža v každom mikropríbehu, no autor ho, našťastie, vyvažuje nevtieravým humorom. Každá emócia, ktorú v texte čitateľ postrehne, pôsobí dojmom nefalšovanosti. Autor sa neznižuje ku klišé prvkom a dokáže publikum rozcítiť aj bez toho, aby vyvíjal zbytočný nátlak.
Nakoniec totiž babička povedala aj toto:
,Marcel, neželám si, aby sa Elsa dozvedela, že umieram, lebo sedemročné decká si zaslúžia superhrdinu. So superschopnosťou nikdy neochorieť na rakovinu.
Fredrik Backman
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
V jednoduchosti je krása – aj tak možno v skratke definovať Zamatového králika. Ide...
To, že je kniha zaujímavá, vypĺňa dieru na trhu a ponúka množstvo pohľadov na...
Lucindu Riley buď milujete, alebo vás jej tvorba neosloví a rovnako to bude aj...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies