Najkrajšie vianočné knihy pre deti
Skrátiť si čakanie na Vianoce je pre rodičov občas pekná výzva… Ak patríte medzi...
Knižná recenzia: Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa
Autor: Fredrik Backman
Recenzent: Lenka Šimonová
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Plávať s prúdom, nevytŕčať z davu, nešokovať svojimi názormi… Aj to sa dnes vo svete nosí. Ako sa cítia ľudia, ktorí sú iní? Odkiaľ berú odvahu vykročiť vpravo, i keď dav pokračuje stále rovno?
Ani jedna z nich nezačula Monštrum. Nevideli, ako zdvihol obálku. Odrazu si však Elsa v bezpečí maminho objatia uvedomila, prečo obrove slová zneli tak čudne a nepochopiteľne. Monštrum ich totiž vyriekol v babičkinej a jej tajnej reči. Človek môže ľúbiť svoju babičku dlhé roky, hoci o nej v skutočnosti nevie nič.Fredrik Backman
Fredrick Backman prekvapil čitateľskú verejnosť spoločenským románom Muž menom Ove. Zatiaľ čo v tomto príbehu dominoval smútok a humor bol skrytý pod nánosmi clivých situácií, tu je to presne naopak. Absurdnosť niektorých skutočností síce spočiatku pôsobí humorne, no pod jej ťarchou možno veľmi rýchlo nájsť smútok a nostalgiu.
V centre pozornosti je postava Elsy, a hoci je rozprávač nezávislý, po čase možno zistiť, že je Else mierne naklonený a čitateľom sprostredkuje realitu cez jej optiku. Detský, úprimný a ničím neovplyvniteľný pohľad na svet tak publiku dáva priestor na to, aby nové súvislosti objavovalo samo, bez pomoci autora či rozprávača. Nastáva tu teda celkom zaujímavý jav – každý si príbeh vyformuje po svojom, podľa vlastných zásad a predstáv.
Slovo realita tu takisto naberá svojské kontúry. Príbeh je zasadený do sveta fantázie, ktorá nemá jasné ohraničenie a miestami preteká „cez okraje“ svojho priestoru. Umocňuje sa tak akýsi nádych rozprávky, ktorý je o niekoľko kapitol ďalej zmiernený pasážami vyznievajúcimi reálne a úplne bežne. Tieto časti sa však pravidelne striedajú a ešte pravidelnejšie nachádzajú spoločný prienik.
Pekných myšlienok je v texte viac ako dosť. Možno ich nájsť už v úvode, kedy čitateľ pozná iba Elsu a jej blízke okolie. Strata blízkeho človeka, snaha zamaskovať vážne veci smiešnymi príhodami, inakosť v kolektíve, šikana… Postupne Elsa spoznáva adresátov babičkiných listov a každý z nich disponuje vlastným príbehom, nad ktorým sa možno zamyslieť. Smútok sa odráža v každom mikropríbehu, no autor ho, našťastie, vyvažuje nevtieravým humorom. Každá emócia, ktorú v texte čitateľ postrehne, pôsobí dojmom nefalšovanosti. Autor sa neznižuje ku klišé prvkom a dokáže publikum rozcítiť aj bez toho, aby vyvíjal zbytočný nátlak.
Nakoniec totiž babička povedala aj toto:
,Marcel, neželám si, aby sa Elsa dozvedela, že umieram, lebo sedemročné decká si zaslúžia superhrdinu. So superschopnosťou nikdy neochorieť na rakovinu.
Fredrik Backman
Skrátiť si čakanie na Vianoce je pre rodičov občas pekná výzva… Ak patríte medzi...
Moja prvá iskra predstavuje knižku, ktorú môžu čítať chlapci aj dievčatá, deti, dospievajúci i...
Či už ste prečítali sériu Milesov klub, alebo nie, táto kniha rozhodne nebude krokom...
Šikana má mnoho podôb a stretu s ňou sa dnes často nevyhnú už ani...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies