Najlepšie detské knihy o šikane – ako dieťaťu vysvetliť, čo sa deje?

Jack Shakespearow/27. októbra 2024/Deti a mládež/5 min. čítania

Šikana má mnoho podôb a stretu s ňou sa dnes často nevyhnú už ani tí najmenší škôlkari. Ako dieťa podporiť, ak je šikanované, a ako mu vysvetliť, na ktorú stranu sa treba postaviť, ak je svedkom šikany? V prípade, že je u vás doma táto téma aktuálna, hľadajte odpovede či pomoc aj v knihách. Vybrali sme pre vás tie najkrajšie detské knihy, ktoré – každá vlastným spôsobom – spracovávajú tému šikany, posmechu a vylúčenia z kolektívu.

Daniel Rušar – Strakáč a Tioni

Daniel Rušar – Strakáč a Tioni - knihy o šikane

Krátky, no bohato ilustrovaný príbeh zobrazuje malého chlapca, ktorý trpí ochorením vitiligo – na koži má početné biele fľaky, za ktoré sa mu deti neustále posmievajú. Skúša si ich prekrývať, zahaľovať si celé telo či vychádzať von len v noci, no nič z toho neprináša úspech ani pocit uspokojenia. Stále sa cíti iný a všetky urážky sa ho dotýkajú rovnako. Až postupne spoznáva pár detí, ktoré pre svoj výzor tiež čelia posmechu a spoločne nájdu cestu, ako svoju inakosť využiť vo svoj prospech.

Knižku s dieťaťom prečítate nesmierne rýchlo, na jednotlivých stránkach nájdete vždy len máličko textu. Ilustrácie od Adely Režnej sú pôsobivé a dokonale vystihujú práve ponúkanú myšlienku. Strakáč a Tioni predstavuje knižku, ktorú možno čítať ako najmenším deťom, tak aj ponúknuť samostatne čítajúcim školákom.

Odporúčame:

  • ak sa dieťa niečím navonok odlišuje od svojich spolužiakov
  • ak je v kolektíve dieťa, ktoré si za svoj výzor odnáša posmech
  • ako čítanie do škôlok a škôl

Veruška Bobeková – Ripka

Veruška Bobeková – Ripka

Ripka sa narodila bez úst a nedokáže ani hovoriť, no píše si denník, do ktorého vo veršovanej podobe zaznamenáva všetko, čo sa v jej živote odohráva. Rodičia ju chceli pred svetom schovať, no jej starká, ktorá jej neustále hovorila, že je krásna taká, aká je, si ju našťastie vzala do starostlivosti, a tak Ripka vyrastá u nej. Starká navyše naučila Ripku aj pliesť, a práve táto zručnosť jedného dňa prelomí ľady a Ripka si konečne nájde skutočnú priateľku. Z osamelého dievčaťa sa tak stáva osôbka, ktorá má konečne radosť zo života a po svojom boku nachádza kamarátku, na ktorú sa možno spoľahnúť.

Tak ako všetky knihy od Verušky Bobekovej, aj táto je výnimočná. Dokonalé rýmy ponúkajú pútavé rozprávanie, ktoré pohladí na duši malých aj veľkých. Vďaka veršovanej podobe knižka zaujme už tie najmenšie deti, no rovnako si ju môžu sami čítať aj školáci. Nájdu tu krásne ponaučenie a jedinečné ilustrácie, ktoré nikdy neomrzia.

Odporúčame:

  • ako prevenciu šikany v škôlkárskych a školských kolektívoch
  • ak chcete dieťaťu vysvetliť problematiku inakosti

Mirka Abelová – Pes Moko a jeho oko

Mirka Abelová – Pes Moko a jeho oko

Veršovaná a krásne ilustrovaná rozprávka Pes Moko a jeho oko prináša príbeh o dvoch outsideroch. Prvým z nich je psík Moko, ktorý má iba jedno očko, dôsledkom čoho sa mu všetci posmievajú a ľudia sa ho stránia. Druhou hlavnou postavou je samotársky a utiahnutý chlapec Vilko, ktorý nemá v škôlke žiadnych kamarátov. Obaja sa jedného dňa stretnú na výlete v lunaparku a dajú si za cieľ nájsť pre Moka nové oko.

Hravé rýmy ponúkajú krásny príbeh, ktorý poukazuje na to, že inakosť dokáže aj spájať a môže sa stať i našou výsadou. Deti vďaka tomu pochopia, že nie je vhodné odsudzovať niekoho len pre jeho výzor a že aj tí, ktorí pôsobia ako outsideri, môžu prežiť nejedno spoločné dobrodružstvo. Odporúčame deťom všetkých vekových kategórií.

Odporúčame:

  • pre deti, ktoré v kolektíve nemajú veľa kamarátov

Alma Gross – Pretože si výnimočná

Alma Gross – Pretože si výnimočná

Citlivá a jednoduchá knižka, ktorej hlavnou postavou je školáčka Mária. Čoraz častejšie chodí domov smutná a doslova z nej vyprcháva život. Jej mama sa snaží nájsť príčinu, až sa jej napokon Mária prizná – nemá kamarátov, pretože je v kolektíve trochu iná. Nemá totiž drahé veci ani telefón.

Prostredníctvom rozhovoru matky a dcéry postupne čitateľ prichádza na to, že každý z nás je jedinečný. Kniha je vhodná ako na spoločné čítanie s dieťaťom, tak aj ako literatúra pre rodičov detí, ktoré sa ocitli na periférii školského kolektívu. V závere knihy je totiž vysvetlené, ako s dieťaťom komunikovať, ak ho niečo trápi, a ako podporiť jeho sebavedomie či sebadôveru.

Odporúčame:

  • pre školopovinné deti, ktoré sú v kolektíve nesmelé a utiahnuť
  • ak je dieťa terčom posmechu
  • pre rodičov, ktorí chcú pomôcť vybudovať dieťaťu sebavedomie

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies