Vánoce v Šípkové ulici – Alena Mornštajnová – recenzia
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
Knižná recenzia: Som mama
Autor: Kristína Farkašová
Recenzent: Martina Melišková
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Materstvo odštartuje v živote ženy novú etapu. Etapu, v ktorej svoje ja stavia do úzadia a v ktorej čerpá energiu zo zdrojov, o ktorých existencii doteraz ani len netušila. Príručiek, ako toto obdobie zvládnuť a neodstreliť sa, je na trhu viac ako dosť. No len malé percento žien-matiek sa rozhodlo podeliť sa o svoje zážitky s inými matkami a pritom nezabudnúť na humor a nadhľad.
Pretože presne taká táto kniha je. Vtipná, humorná, nerobí z komára somára a všetky väčšie či menšie katastrofy, ktoré materstvo bezpochyby prináša, dokáže autorka prekročiť so zdvihnutou hlavou a úsmevom na tvári.
Kniha zachytáva obdobie rastu dvojičiek Matildy a Ely. Hoci sú kapitoly zoradené chronologicky, častokrát sa autorka vracia k obdobiu tehotenstva, prípadne stručne porovnáva vnímanie niektorých skutočností predtým a teraz. V krátkom prológu sa čitateľ dozvedá, ako a prečo kniha vznikla, rovnako aj to, čo v nej možno nájsť. Už prvé vety sú prísľubom smiechu a úsmevov a v tomto duchu sa nesie i celé čítanie knihy.
Ako vlastne žena zistí, že je mama? Základom je, že sa jej takmer z ničoho nič začnú v domácnosti zjavovať malí ľudia. Niekedy jeden, niekedy viacerí. Vydávajú čudné zvuky, vracajú a nie sa ich zbaviť. Mama je žena, ktorá na záchode nikdy nie je sama, vlastne vôbec nikdy nie je sama. Keď ide NÁHODOU bez detí do obchodu, trasie nákupným vozíkom, ako keby tá šunka a rožky revali a nechceli spať.Kristína Farkašová
Ďalším charakteristickým prívlastkom, ktorý viac ako výstižne opisuje túto knihu, je svojrázny. Svojráznosť totiž z textu priam srší, či už po jazykovej, alebo obsahovej stránke – ak vezmeme do úvahy témy, ktoré síce sú súčasťou materstva, no buď sa o nich nehovorí vôbec, alebo len v náznakoch či šepkajúc s dlaňou priloženou k ústam.
V knižke sa nájdu všetky mamy, autorka totiž opisuje aj bežné situácie, ktorým sa žiadna žena-matka pri výchove svojich detí nevyhne (ani ak by chcela.). Príchod prvej choroby, (ne)počúvanie rád, ktoré si okolie nedokáže odpustiť, priebeh všedného dňa, prerušovaný spánok, obrovská radosť vyvolaná zistením, že dieťa prespalo niekoľko hodín bez prebudenia, absencia času, ktorý by matka venovala len sama sebe, či partnerský vzťah, ktorý chtiac-nechtiac musel prejsť miernou rekonštrukciou. Kniha vďaka týmto skutočnostiam pôsobí ako spriaznená duša každej ženy, ktorá prežíva to isté. Dokonca sa autorke podarilo aj akési oddémonizovanie „vlastníctva“ dvojičiek. Po prečítaní tejto knihy si čitatelia povedia, že dvojitý a nárazový nárast detí v domácnosti sa zákonite nerovná guľke do hlavy.
Jasné! Teraz si matky hovoria: ‚Šak dočkaj, keď ti začnú chodiť, ťa porazí!‘ Takto: mňa porazí už len z toho, že neustále počúvam vetu začínajúcu sa hororovotrilerovoobavovými slovami skúsených znudených matiek – veď počkaj! Milé skúsené matky. Veď ja stále čakám. Už som si myslela, že to vzdám a odídem, ale teda čakám, ako radíte.Kristína Farkašová
Nedá mi nespomenúť aj vizuálnu stránku knihu, ktorá je tak ako jej obsah rovnako netradičná. Pevná väzba (pripomínajúca leporelo), záložka s vtipným textom, priložené tetovačky a početné ilustrácie iba dotvárajú príjemný a ľudský dojem, ktorý sa z knižky šíri.
Aktualizované: 13. 11. 2023
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
V jednoduchosti je krása – aj tak možno v skratke definovať Zamatového králika. Ide...
To, že je kniha zaujímavá, vypĺňa dieru na trhu a ponúka množstvo pohľadov na...
Lucindu Riley buď milujete, alebo vás jej tvorba neosloví a rovnako to bude aj...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies