Apartmán v Paríži – Lucy Foleyová – recenzia

Jack Shakespearow/23. apríla 2023/Detektívky a trilery/5 min. čítania
Apartmán v Paríži, Lucy Foleyová – knižná recenzia

Apartmán v Paríži, Lucy Foleyová – knižná recenzia

Knižná recenzia: Apartmán v Paríži

Autorka:Lucy Foleyová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Tatran
 • Recenzent knihu čítal: 4 hodiny
 • Počet strán: 288
 • Rok vydania: 2022
 • ISBN: 9788022213530
 • Originálny názov: The Paris Apartment

Bytový dom, v ktorom nemožno veriť skutočne nikomu…

Jess prichádza do Paríža za svojím nevlastným bratom Benom, ktorý už odmala vedie úplne iný život ako ona. Hoci jej len pred pár hodinami prostredníctvom hlasovej správy sľúbil, že jej príde otvoriť dvere, nestane sa tak. Do brány uzavretého bytového domu sa Jess musí hodnú chvíľu dobýjať a kým sa jej podarí dostať sa dnu, má tú česť spoznať nevraživosť niekoľkých Benových susedov. 

Obsah

Jeho byt na 3. poschodí nakoniec nájde prázdny, pár nezvyčajných drobností jej udrie do očí a susedia sa správajú viac než zvláštne… Od prvej chvíle tuší, že je v luxusnom komplexe neželaným hosťom.

Bol ním aj Ben? Alebo sa ako novinár venoval téme, ktorá niekomu prekážala? Čím viac Jess pátra, o to viac nejasností objavuje. Zisťuje, že susedia nie sú žiadne neviniatka a že Ben predsa len pracoval na texte, ktorého zverejnenie by mohlo byť pre množstvo ľudí hrozbou. Teraz je však ohrozená ona…

„V okne nado mnou sa rozsvieti svetlo. Pozriem sa tam a zbadám tmavú postavu, siluetu hlavy a pliec. Ben? Ben by mi určite zakýval. Viem, že pouličná lampa ma osvetľuje. Postava v okne sa však ani nehne. Nevidím jej do tváre a neviem, či ide o muža alebo ženu. Viem však, že ma sleduje. Určite ma sleduje. Predpokladám, že so starým kufrom, ktorý sa otvára aj napriek obmotanému povrazu, vyzerám úboho a vidno, že nie som odtiaľto. Mám z toho zvláštny pocit – ten človek ma vidí, ale ja jeho nie.“Lucy Foleyová

Kniha je pútavá ihneď od začiatku – Jess prichádza do Paríža a okamžite je konfrontovaná udalosťami, s ktorými sa musí vyrovnať. Napriek tomu sa neskôr môže dostaviť pocit, že sa dej nikam neposúva – aj po tom, ako je prvá stovka strán fuč, čitateľ nemá žiadne odpovede a len pozoruje, ako postavy plávajú dejom a odkrývajú paradoxne iba to, čo všetko sa snažia pred svetom skrývať. Nemožno povedať, že by bol príbeh nudný, no pocit, že sa čitateľ dlhší čas nič podstatné nedozvie, môže byť trochu deprimujúci. Našťastie, po prekonaní tejto fázy, sa dej maličkými krokmi niekam posúva, a čítanie nepredstavuje žiadne trápenie.

výkup kníh online

K rýchlemu progresu v čítaní prispievajú aj krátke kapitoly a striedanie rozprávačov – ak ste čítali od Lucy Foley aj titul Zoznam hostí, viete si predstaviť, čo na vás čaká. Všetky zúčastnené postavy na striedačku poskytujú svoj pohľad na vec a vnášajú tak do príbehu niekedy viac svetla a niekedy naopak ešte viac prehlbujú tajomstvá. Hoci ide o početnejšiu zbierku charakterov, čitateľ si na ne rýchlo zvykne a len čo sa postavy pri žezle rozprávača párkrát vystriedajú, prestáva tápať, kto je kto.

Nemožno zabudnúť aj na dokonale zachytenú atmosféru, ktorá je chvíľami viac či menej hmatateľná naprieč celou knihou. Čitateľ nemá dôvod spochybňovať akékoľvek slovo či udalosť, ktorou je konfrontovaný, a to bez toho, aby príbeh križovali siahodlhé opisy. Ponurú a temnú atmosféru, ktorú umocňuje pocit, že skutočne nikomu nemožno v príbehu veriť, dotvárajú aj myšlienkové pochody postáv, ich tajuplné konanie aj francúzske výrazy, ktorým vďaka prekladom prirodzene zakomponovaným do textu porozumie i ten, kto nevie po francúzsky.

Záver

Apartmán v Paríži síce neponúka neustálu akciu, no zato predstavuje mozaiku psychologických profilov, ktorá je dostatočnou kombináciou chýbajúcej drámy. Množstvo postáv, z ktorých čitateľovi nebude sympatická žiadna, tajuplná a chvíľami až desivá atmosféra, scény, ktoré do seba krásna zapadnú až na úplnom konci, a spomienky, čo nesú väčšiu výpovednú hodnotu, ako sa spočiatku zdá… To všetko sú prvky, ktoré knihu dotvárajú do príjemného a čitateľsky atraktívneho celku. Kto sa do príbehu začíta, dozaista neodhalí všetko skutočnosti skôr, ako príde finále. Odporúčame každému, kto si chce čítajúc oddýchnuť, no zároveň sa nechať poriadne prekvapiť.

Pre koho odporúčame:

Plusy

 • kniha sa rýchlo číta
 • nepredvídateľná zápletka
 • každá z postáv vzbudzuje podozrenie
 • zločin vykreslený bez násilia a krvavých scén
 • príbeh má autentickú ponurú atmosféru

Mínusy

 • dejový spád nie je plynulý

Informácie o knihe

 • Postavy:
  • Jess, Ben, Nick
  • Mimi, Sophia, Antoine
  • Theo, Camille, Dôverníčka
 • Miesto: Paríž
 • Témy: zmiznutie, Paríž, tajomstvá, novinár, rodina

Autorka

Lucy Foleyová študovala anglickú literatúru na univerzitách v Durhame a UCL. Potom  pracovala niekoľko rokov ako redaktorka beletrie vo vydavateľstve. Počas tohto obdobia napísala knihu The Book of Lost and Found, ktorá sa stala najpredávanejším debutom roku 2015. Lucy teraz píše na plný úväzok, pričom jej kriminálne romány The Hunting Party a The Guest List vyšli v roku 2018, resp. 2020 a získali uznanie kritiky. Jej najnovší román The Paris Apartment, ktorý vyšiel v marci 2022, sa okamžite dostal na prvé miesto v rebríčku bestsellerov The New York Times. Predal sa na viac ako 40 územiach a práva na jeho sfilmovanie získala spoločnosť Sony.

Lucy Foleyová autorka

Lucy Foleyová autorka

Odporúčané knihy

Apartmán v Paríži – Lucy Foleyová - cena

Apartmán v Paríži

Jess potrebuje začať odznova. Je osamelá, bez peňazí a práve prišla nie práve najšťastnejším spôsobom o prácu. Jej nevlastný brat Ben síce nebol nadšený, keď ho požiadala, či môže uňho chvíľu bývať, no nepovedal nie. Koniec koncov, v Paríži bude všetko vyzerať ružovejšie. Jess príde do krásneho apartmánu a je ním ohúrená – naozaj si ho Ben môže dovoliť? Po bratovi sa však zľahla zem. Čím dlhšie je Ben nezvestný, tým väčšmi sa oňho obáva a vynára sa pred ňou čoraz viac otázok. Benovi susedia sú veľmi rôznorodá partia a vôbec sa netaja….čítať vac

martinus.skPozrieť cenu
LED lampa na čítanie VARTA LED Book Light cena

LED lampa na čítanie s klipom

Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac

svet-svietidiel.skPozrieť cenu
...

Aktualizované: 28. 10. 2023

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies