Bez stopy recenzia

Recenzia na knihu - Bez stopy, Lone Theils

Knižná recenzia: Bez stopy

Autor: Lone Theils

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Lucia Žáková
 • Pôvodný názov: Pigerne fra Englandsbaden
 • Recenzent knihu čítal: 06hod 10min
 • Počet strán: 384

Šanca napísať brilantný článok alebo smrteľné riziko?

Premenlivosť našich životov je zarážajúca. Katastrofálne situácie sa po čase javia ako premostenia k lepšiemu životu a náhle nadchnutia, ktoré zamávajú naším vnútorným svetom, môžu vyústiť do poriadneho problému. Rovnako to bolo aj v prípade Nory…

Obsah

Novinárke Nore sa úplnou náhodou dostane do rúk zamknutý kufor. Po jeho otvorení sa jej na podlahu zosype niekoľko polaroidových fotografií, na ktorých sa nachádzajú dve mladé dievčatá. Postupom času prichádza na to, že dievčatá sú už niekoľko rokov nezvestné a kufor pravdepodobne patril jednému z najznámejších zločincov Billovi Hixovi, ktorý je momentálne zavretý vo väznici s prísnym stupňom stráženia. Nora kontaktuje políciu a snaží sa nazbierať čo najviac materiálov na novinový článok. Do prípadu sa však poriadne zamotáva a je viac ako jasné, že sa pohybuje na veľmi tenkom ľade. Kam sa podeli dievčatá z fotografie? Má Bill Hix svojho fanúšika, ktorý sa ho snaží kopírovať?

Nora nalistovala kapitolu týkajúcu sa Williama Hickleyho – alebo Billa Hixa, čo bola prezývka, na ktorej nástojil. Zdalo sa, že autor knihy v tejto kapitole zozbieral toľko klišé, že by to stačilo na svetový rekord, William Hickley prežil otrasné neláskavé detstvo, vychovávaný dominantnou matkou. Svojho otca nikdy nepoznal. Chlapec mal už od prvého dňa problémy nájsť si v škole kamarátov, čo ho priviedlo k záujmu o fotografiu, ktorá sa stala jeho obrovským koníčkomLone Theils

Úvodné kapitoly dokážu čitateľa upútať a očariť ho zaujímavou zápletkou. Celá situácia zaváňa tajomstvom a spočiatku je ťažké odhadnúť, akým smerom sa bude dej uberať. Postupne sa však príbeh začína spomaľovať a v centre diania je predovšetkým Norine súkromie, ktoré sem-tam pretne nový zážitok formujúci hlavnú zápletku. V polovici knihy sa napätie takmer úplne vytráca a tento neželaný efekt pretrváva až do okamihu, kedy sa Nora ocitá v jednej miestnosti s obávaným Billom Hixom a má možnosť klásť mu svoje otázky. Po čase možno prísť na to, že autorka venuje zbytočnú pozornosť podrobnostiam v deji a mnohokrát príliš zaostruje na situácie, ktoré si zvýšený záujem nezaslúžia.

Lone Theils autor

Lone Theils autor

Bola to myšlienka na to, že Bill Hix si užíval každú sekundu, ktorú jeho obete prežívali v strachu o svoj život. Pomyslenie na to, že každý jeden únos a každé jedno nasledujúce zabitie bolo naplánované do posledného detailu. Do dnešného dňa, mnoho rokov po vraždách, nechal rodičov dievčat v nevedomosti o tom, čo presne sa stalo, prečo sa to stalo a kde ich deti našli svoj posledný odpočinok.Lone Theils

Kniha osloví predovšetkým občasných čitateľov, ktorí v príbehu nespozorujú rovnaké či podobné znaky s množstvom iných kníh, ktoré sa im v poslednom čase dostali do ruky. Preto ak obľubujete mierne napätie, ktoré sa ku koncu stupňuje, radi hádate, ako sa dej bude vyvíjať ďalej a neprekážajú vám pasáže, v ktorých zápletka stagnuje, Bez stopy by vás sklamať nemalo. No v opačnom prípade – ak sa považujete za náročného čitateľa a ste zvyknutí na dramatické detektívky, kniha vám, bohužiaľ, nedá nič nové.

Záver

Bez stopy jednoducho niekomu sadne a inému nie. Niektorí čitateľ sa do stránok ponorí, iný zasa bude chcieť viac a neosloví ho ani príbeh, ktorý má potenciál, no do istej miery mu škodí samotné spracovanie. Knihu preto odporúčam najmä ženskej časti publika, ktorá obľubuje dramatické príbehy s neistým koncom.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • pútavý začiatok
 • zaujímavá zápletka
 • autorka venuje zvýšenú pozornosť aj situáciám, ktoré nemajú vplyv na gradáciu deja
 • napätie nie je stále
 • nepredvídateľný dej

Pre koho áno

 • pre ľudí, ktorí sa zaraďujú medzi zriedkavých čitateľov
 • pre čitateľky, ktoré obľubujú napätie, no neholdujú drsným kriminálkam

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorí očakávajú napätie od začiatku až do konca

Kde kúpite knihu Bez stopy

bux logo

Zdroje

 1. Grandagency : Lone Theils,  Img – Lone Theils

Aktualizované: 27. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies