Cestujem sama recenzia

Recenzia na knihu - Cestujem sama, Samuel Bjork

Knižná recenzia: Cestujem sama

Autor: Samuel Bjork

Recenzent: Sabina Walterová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Lenka Kočišová, Zuzana Inczingerová
 • Pôvodný názov: Det henger en engel alene i skogen
 • Recenzent knihu čítal: 05hod 56min
 • Počet strán: 464

Kriminálny triler s postavou s vraha, ktorý po sebe zanecháva viac ako mrazivé odkazy

Severskí autori to jednoducho vedia… Vytvoriť komplikovanú zápletku, vyšetrovateľov, ktorí okrem svojho nalomeného súkromia nesú na pleciach aj zodpovednosť za životy iných. Keď sa k tomu pridruží i ten najcitlivejší typ obete, majú výborné podklady pre ďalšiu drsnú kriminálku.

Obsah

Keď Walter Henriksen objaví pri prechádzke so psom telo dievčatka, nik netuší, že podobných obetí bude len pribúdať. Dievčatko je oblečené ako bábika a na krku mu visí nápis Cestujem sama. Policajný vyšetrovateľ Holger Munch si na pomoc prizve kolegyňu, ktorej výnimočné schopnosti vidieť súvisloti tam, kde ich iní nevidia, má vryté hlboko do pamäti. Mia Krugerová v tom čase zápasí s výraznými psychickými problémami, no keď začína vnímať detaily okolo nového prípadu, pridá sa do vyšetrovateľského tímu. Začína sa únavná a dlhá cesta, ktorou si obaja vyšetrovatelia musia prejsť, aby vraha so zvráteným pohľadom na svet dolapili. No chytia ho vôbec?

Problematické osobné životy vyšetrovateľov, neustále sa stupňujúce napätie, detské obete, o ktorých rukopis zločinca našepkáva, že sa ich počet vyšplhá až k dvojcifernému číslu… Autor zachádza do citlivých tém ako sú týranie, bezhraničná dôvera iným, sociopatia či balamutenie hláv v sektách. Tieto aspekty dodávajú príbehu ešte väčšiu vážnosť a spôsobujú, že sa kniha trochu vyvyšuje ponad ostatné krimitrilery venujúce sa banálnej zápletke v podobe vražda – hľadanie vraha.

Mia vylovila z vrecka svojej bundy pastilku. Všetci mohli iba dúfať, že tento prípad nemá s tým druhým nič spoločné. Tri čiarky na ľavom prostredníku. Nie, dočerta, nie teraz. Tento prípad nezvládnu.Samuel Bjork
...

Ani v polovici príbehu si čitateľ nie je ničím istý a jediné, na čo sa môže spoliehať, sú len jeho vlastné dohady. Kniha sa aj napriek zložitej zápletke a väčšiemu rozsahu číta pomerne rýchlo, i keď pripúšťam, že za mojím bleskovým čítaním mohla stáť práve túžba po informáciách.

Krátke kapitoly, rýchle preskakovanie z miesta na miesto a časté obmeny postáv, ktoré sú v centre pozornosti, síce trochu poskúšajú čitateľovo sústredenie, no nie je to žiadna novinka, na ktorú by sme pri severskej kriminálke natrafili po prvýkrát. Keď si navyše priznáme skutočnosť, že si autor nabral na svoje plecia skutočne štedrú dávku tém, je úplne jasné, že iné spracovanie zvoliť ani nemohol. V kapitolách sa pravidelne striedajú pohľady na životy vyšetrovateľov, zločincov či na samotné vyšetrovanie.

Samuel Bjork autor

Samuel Bjork autor

Vôbec si nepamätala, že už vyšla von. Pozrela sa okolo seba. Bola vonku. Posledné, na čo si spomínala, bol jej veľmi živý sen. Anjel prišiel po ňu. Už tu viac nebude musieť byť, presne tak si to naplánovala. Ale potom si už nepamätala skoro nič. Otvorila tašku a nazrela do nej. Štyri balenia vajíčok a chlieb. Preboha! Takéto čosi sa jej nestalo prvý raz, ale zakaždým sa rovnako zľakla. Raz sa prebrala v električke.Samuel Bjork

Kniha patrí do rúk tým, ktorí už svoju trpezlivosť pri severských kriminálkach vyskúšali a sú si istí, že sa zvládnu preniesť cez tak citlivú a brutálnu tému, akú zachytáva hlavná zápletka. Drsných opisov som tu v porovnaní s ostatnými severskými kriminálkami zaznamenala len minimum, no môj pohľad môže byť ovplyvnený aj množstvom trilerov, ktoré som doposiaľ prečítala.

Záver

Cestujem sama možno charakterizovať ako krimitriler s premyslenou zápletkou a príbehom, ktorý sa pomocou mnohých čiastkových tém rozuteká na všetky strany, aby sa v závere tieto problematiky pretli v jednom bode a zakončili tak príbeh, ktorý nie je ľahké vymazať z pamäti.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • krátke kapitoly a rýchle striedanie postáv v centre pozornosti
 • množstvo postáv
 • napätie až do úplného konca
 • prepracovaná zápletka
 • množstvo tém, ktoré autor do príbehu zakomponoval
 • nie celkom vydarený preklad, ktorý degraduje úroveň diela

Pre koho áno

 • pre milovníkov severských kriminálok
 • pre tých, ktorí majú vysoké nároky na krimitriler

Pre koho nie

 • pre tých, ktorí neznesú, ak sa (v knihách) ubližuje deťom

Kde kúpite knihu Cestujem sama

bux logo

Aktualizované: 20. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies