Chobotnička recenzia

Recenzia na knihu -Chobotnička, Miro Hrubjak

Knižná recenzia: Chobotnička

Autor: Miro Hrubjak

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

  • Vydavateľstvo: IKAR
  • Recenzent knihu čítal: 05hod 45min
  • Počet strán: 248

Brilantný triler od slovenského autora, ktorý konkuruje i zahraničným spisovateľom

Aktualizované: 21.3.2023

Len malá časť z nás ráno vstane a pripustí si, že dnes je ten deň, kedy sa nám možno zmení okolitý svet. V lepšom či v horšom ohľade.

Danielovi zdanlivo obyčajná cesta autom úplne zmení život. Priamo v strede vozovky sa totiž dostane do kofliktu s chlapíkom, ktorého drahé auto a výzor len svedčia o jeho pochybnom, no silnom postavení v spoločnosti. Danielova tvár i hrdosť pri tomto incidente utrpia nemalú ujmu, a preto sa naša hlavná postava aj napriek varovaniam jeho priateľky Moniky vyberie na políciu. Tam však zisťuje, že v tomto štáte sa pomoci nedovolá a dnes si tu môže človek kúpiť naozaj všetko. Vezme teda spravodlivosť do vlastných rúk a pri boji s podsvetím využíva zbrane, ktoré vie ovládať viac ako zručne – moderné informačné technológie. Kto sa nakoniec postaví na stupienok víťazov? Ítečkári alebo podsvetie?

Začiatok príbehu nás zavedie do prostredia vyšetrovacej väzby, v ktorej akási mladá žena čelí drsnému zaobchádzaniu vyšetrovateľov. V druhej kapitole však spoznávame postavu Daniela, ktorý je stredobodom pozornosti až do úplného konca príbehu. Prvá kapitola však v čitateľovom podvedomí stále ostáva a kdesi v kútiku duše očakáva rozuzlenie, ktoré by mu prezradilo, o akú ženu šlo. Táto skutočnosť je jedným z prvkov, ktoré zabezpečujú permanentné napätie. Dynamika, ustavičné dejové posuny a výborný rozprávačský štýl taktiež zaručujú, že si kniha čitateľa okamžite pripúta a nepustí ho od seba skôr, než dočíta poslednú stranu.

Výťah poslal na siedme. Pre istotu, lebo sa bál, že ho vystopujú. Naozaj začínal byť paranoidný. Keď vošiel do bytu, zapol počítač. Rozhodol sa, že sa pokúsi vypátrať viac informácií o človeku, ktorý mu ničí doteraz relatívne pokojný život. Čo ho žralo najviac, bol princíp. Ako je možné, že niekto beztrestne unáša ľudí, mláti ich a vydiera?Miro Hrubjak

Chobotnička spĺňa všetky kritériá, ktorými by mala dobrá kriminálka disponovať. Vďaka slovenským reáliám, je príbeh pre nášho čitateľa uveriteľnejší a všetky moderné postupy, za pomoci ktorých Daniel bojuje proti podsvetiu, sú tu opísané zreteľne, čím sa autentickosť príbehu opäť zvyšuje. Dej neustále graduje a prekvapuje čitateľa novými skutočnosťami, pričom mnohé pasáže vyvolajú u čitateľa arytmické či tachykardické stavy.

Dôkladne premyslený dej a množstvo navzájom na seba nadväzujúcich detailov povyšuje úroveň krimirománu a vzbudzuje u čitateľa dojem, že základná línia príbehu nebola vymyslená z večera do rána. Nezainteresovaný rozprávač zabezpečuje objektívne podanie príbehu, bohatá slovná zásoba zasa navodzuje profesionálnejší dojem. Autor týmto dielom dokázal, že vie zručne narábať nielen s písaným slovom, ale aj s fantáziou a predstavivosťou.

Miro Hrubjak autor

Miro Hrubjak autor

Po prečítaní anotácie sa čitateľovi môže zdať, že kniha zapasuje výhradne do mužských rúk. Digitálne technológie, hackerstvo či boj s mafiou sú termíny, ktorým ženy veľmi nerozumejú, a preto ich v knižnom svete radšej ani nevyhľadávajú. V tomto prípade však musím povedať, že aj dnes sa nájdu výnimky, ktoré potvrdzujú všeobecne zaužívané pravidlá. Chobotnička nadchne každého, kto túži po napätí, dráme, nových prekvapeniach a rýchlych dejových posunoch vpred. Hoci sa v texte vyskytujú opisy modernej techniky a Danielových prostriedkov boja s mafiánskymi skupinami, sú čitateľovi podané zrozumiteľne a vecne, preto im porozumie aj ten, komu táto problematika nie je blízka alebo sa s ňou doposiaľ vôbec nestretol.

Chobotnička je dôkazom toho, že aj slovenský knižný trh prináša kvalitné a nezabudnuteľné čitateľské pôžitky. Ak máte dosť preexponovaných zahraničných kriminálok, ktoré v poslednom čase postrádajú hodnovernosť, prípadne nemáte chuť stáť po boku podivného vyšetrovateľa (zväčša takého, ktorý má nemalý problém s alkoholom), siahnite po Chobotničke. Autor si zachoval všetky prvky, ktoré krimiromán má mať, a pritom vybočil z rámca, ktorý nám diktujú zahraniční autori.

Plusy a charakteristické črty

  • napínavý príbeh s premyslenou zápletkou a množstvom na seba nadväzujúcich detailov
  • nezainteresovaný rozprávač
  • text je napriek odborným prvkom napísaný vecne a zrozumiteľne
  • bohatá slovná zásoba

Pre koho áno

Pre koho nie

  • ak si krimitriler neviete predstaviť bez typickej postavy vyšetrovateľa či policajta

Kde kúpite knihu Chobotnička

bux logo

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies