Chyžná – Nita Prose – recenzia

Jack Shakespearow/3. februára 2023/Detektívky a trilery/5 min. čítania
Chyžná, Nita Prose – knižná recenzia

Chyžná, Nita Prose – knižná recenzia

Knižná recenzia: Chyžná

Autorka: Nita Prose

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Tatran
 • Recenzent knihu čítal: 4 hodiny
 • Počet strán: 280
 • Rok vydania: 2022
 • ISBN: 9788022213189
 • Originálny názov: The Maid

Príbeh o dôverčivom a čistom srdci, ktorý vás nenechá chladnými…

Molly je mladé svedomité dievča, ktoré nemá priateľov a od detstva žije len so svojou starou mamou. Svoju lásku k poriadku a dodržiavaniu pravidiel úročí pri práci v hoteli na pozícii chyžnej. Upratuje ich izby najlepšie z celého personálu a okrem radosti z čistých podláh a ponatriasaných vankúšov na ňu občas čaká aj pár bankoviek, ktoré jej pomáhajú zaplátať chabú finančnú situáciu. Jedného dňa však v apartmáne nájde pána Blacka mŕtveho. Ide o pravidelného hosťa, ktorý sa na rozdiel od jeho manželky k Molly nikdy nesprával vľúdne. Hoci sa spočiatku ocitne na policajnej stanici len ako svedok, neskôr sa udalosti poriadne komplikujú a ona sa pomaly učí, že jej dôverčivosť sa jej znovu nevyplatila. Kto však zabil človeka, ktorý má za sebou nejednu aféru, vlastní polku mesta a pravidelne sa ocitá na stránkach bulváru?

„Na nočnom stolíku naľavo od pána Blacka ležala otvorená nádobka s liekmi, ktorá, ako už viem, patrila Giselle. Vypadli z nej malé modré pilulky, niektoré skončili na nočnom stolíku a iné na zemi. Zopár kúskov niekto rozdupal na jemný prach, ktorý prenikol hlboko do koberca. Toto si vyžadovalo silný vysávač a odstraňovač zápachu, aby som vlas koberca prinavrátila do stavu dokonalosti.“Nita Prose

Myslím, že Chyžná splní prvotné očakávania len u máloktorého čitateľa. Kniha je bežne zaradená medzi trilermi, v anotácii sa spomína vražda, a tak nie je ťažké očakávať od príbehu napätie, prekvapivé zvraty a prácu vyšetrovateľov. V skutočnosti však kniha ponúka úplne čosi iné a ani zďaleka nejde o triler či detektívku v pravom zmysle slova. Kriminálna zápletka je len jedným prvkom príbehu, ktorý na čitateľa vo výsledku čaká, a s napätím či dramatickými okamihmi je to rovnaké – dajú sa spočítať na prstoch jednej ruky. No stále ide o dielo, ktoré stojí za prečítanie.
V prvom rade je potrebné povedať, že vonkoncom nejde o prvoplánový príbeh. Človek si v ňom musí mnoho vecí takpovediac nájsť sám a jeho úlohou je aj čítanie medzi riadkami. Navyše dej disponuje zvláštnou rovinou emocionality – aj spomienka na bežné okamihy a zobrazenie vzťahu hlavnej hrdinky s jej starou mamou dokážu v čitateľovi vyvolať zmes emócií, ktoré zaručia, že na knihu tak skoro nezabudne. S prižmúrením oboch očí by sa príbeh dal trochu prirovnať k tvorbe Fredrika Backmana. Tento autor takisto málokedy stavil na akciu, no za to jeho sú romány nesmierne emotívne.

Hoci to nikde nie je spomenuté – ani v anotácii, ani v samotnom príbehu, čitateľ sa čoskoro utvrdí v domnienke, že hlavná hrdinka Molly trpí istou formou autizmu. Svet naokolo vníma úplne odlišne ako bežní ľudia a jej domnienky často čitateľa rozosmejú. Nevie odhadnúť emocionálne nastavenie ľudí okolo seba, nerozumie slovným zvratom, všetko berie doslovne a potrpí si na dodržiavaní pravidiel. Ruka v ruke s jej charakterom sa však nesie aj naivita a neschopnosť včas odhadnúť, kto s ňou má aké úmysly. Jej postava skvelo dotvára atmosféru knihy a robí ju zapamätateľnou.

Kniha zachytáva časový úsek niekoľkých dní, no hlavná hrdinka vo svojom rozprávaní mnohokrát spomína na minulosť a udalosti, ktoré sa odohrali predtým, ako v hotelovej izbe našla telo mŕtve hosťa. Tieto úseky sú niekedy pomerne dlhé a jej rozprávanie je často neučesané, dôsledkom čoho čitateľovi chvíľu trvá, kým sa v deji a jednotlivých súvislostiach zorientuje. Na tento štýl písania je potrebné si jednoducho zvyknúť.

Ako tu už bolo spomenuté, kriminálna zápletka netvorí jadro celého príbehu. Jednoducho sa udeje istý incident, ktorého rozuzlenie a pátranie po vinníkovi je v porovnaní s inými trilermi a kriminálkami triviálne a školácke. Ani tento fakt však v kontexte knihy nemožno vnímať negatívne, no ten, kto začne čítať s istými očakávaniami, ktoré mu kniha nenaplní, môže byť z príbehu frustrovaný a sklamaný.

Záver

Chyžná nie je kriminálka a už vôbec nie triler. No napriek tomu dokáže človeka nadchnúť a rozcítiť. Krásne rozprávanie jednoduchej hrdinky, ktorá svet naokolo vníma inak ako väčšina ľudstva, je natoľko autentické a milé, že je škoda na knihu zanevrieť len preto, že neponúka dostatočnú dávku napätia. Ak obľubujete netradičné príbehy s netradičnými hrdinami a radi si na akciu počkáte až do úplného konca, Chyžná nesmie chýbať vo vašej knižnici.

Pre koho odporúčame:

 • ak sa vám páčili prvé romány od Fredrika Backmana
 • pre mužov aj pre ženy
 • pre každého, kto rád číta prekvapivé príbehy, pri ktorých nevie, čo má od nich čakať
 • ak hľadáte emotívny príbeh s kriminálnou zápletkou

Plusy

 • chvíľami ide o nesmierne emotívne a milé čítanie
 • netypická hlavná hrdinka s jasným charakterovým profilom
 • prekvapivý zvrat na konci
 • kniha sa číta rýchlo a ľahko
 • nejde o prvoplánový príbeh, je potrebné čítať aj medzi riadkam

Mínusy

 • štýl písania a vynáranie spomienok hlavnej hrdinky nemusí sadnúť každému
 • nejde o triler či detektívky v pravom zmysle slova

Informácie o knihe

 • Postavy:
  • Molly Grayová, Flora Grayová
  • manželia Blackovci, pán Preston
  • Rodney, Charlotte, Juan Manuel
 • Prostredie: hotel Regency Grand
 • Témy: vražda, hotel, hoteloví pracovníci, netypický hrdina, naivita

Autor

Nita Prose sa narodila v Ontáriu v roku 1972.  Po skončení univerzity pracovala ako učiteľka žiakov so špeciálnymi potrebami a neskôr v rôznych vydavateľských domoch. Aktuálne pracuje ako  šefredaktorka  knižného vydavateľstva  Simon&Schuster. Jej debutový román Chyžná sa stal bestsellerom New York Times a v Kanade len niekoľko týždňov po jeho vydaní. Vo voľnom čase sa venuje svojej záhrade, tancuje salsu a venčí psa. Žije v Toronte so svojím partnerom Tonym.

Nita Prose autorka

Nita Prose - autorka

Odporúčané knihy

Chyžná - cena

Chyžná

Molly miluje svoju prácu. Každé ráno sa teší na to, ako si oblečie snehobielu naškrobenú uniformu, vezme vozík s čistiacimi prostriedkami, doplní mydielka a šampóny a pustí sa do upratovania izieb v honosnom hoteli Regency Grand. Je spokojná až vtedy, keď elegantné apartmány žiaria čistotou, lebo ich uviedla do perfektného poriadku. Jedného dňa vstúpi do izby boháča, neslávne známeho podozrivými kontaktmi. Rozruší ju nielen príšerný neporiadok v miestnosti, ale aj…..čítať viac

martinus.skPozrieť cenu
LED lampa na čítanie VARTA LED Book Light cena

LED lampa na čítanie s klipom

Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac

svet-svietidiel.skPozrieť cenu
...
Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies