Vánoce v Šípkové ulici – Alena Mornštajnová – recenzia
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
Knižná recenzia: Dom na azúrovom pobreží
Autorka: TJ Klune
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Niekto by možno povedal, že Linus Baker je čudák. Žije sám len so svojou mačkou Kalliope a jeho život je pokojný a regulovaný pevnými pravidlami. O trochu iné je to s jeho prácou – pracuje ako sociálny pracovník na Oddelení starostlivosti o zázračnú mládež.
Navštevuje sirotince a striktne dozerá na to, či sú tieto zariadenia schopné zvládnuť aj tie najšpecifickejšie deti. Jedného dňa Linus dostane predvolanie k Extrémne vysokému manažmentu, kde je mu pridelená kontrola sirotinca v dome na azúrovom pobreží.
Keďže ide o utajenie 4. stupňa, všetky dôležité informácie sa dozvedá až po príchode na ostrov, na ktorom má stráviť jeden celý mesiac. Tam pochopí, prečo je toto zariadenie izolovanejšie než ostatné – medzi šiestimi deťmi je okrem záhradnej trpaslíčky či lesnej víly aj Antikrist. Ako čas na ostrove plynie, strach strieda radosť z každého prežitého dňa a Linus na ostrove nachádza to najcennejšie, čo človek môže v živote objaviť.
„,Vyžiadali si vás,´ povedala pomaly. ,Chcú, aby ste sa zúčastnili na stretnutí Extrémne vysokého manažmentu.´ Tak toto nečakal. Ani náhodou. Pravdupovediac, zo všetkého, čo mu mohla Bedelia Jenkinsová v tejto chvíli povedať, bola práve táto veta najmenej pravdepodobná.“TJ Klune
Ak nie ste fanúšikom fantasy žánru a doteraz ste ani jednu knihu z tohto odvetvia neprečítali, rozhodne si po prečítaní anotácie nepovedzte, že kniha nie je pre vás len preto, že obsahuje fantastické prvky. Všetky prvky – aj tie nereálne a fantastické, vyznievajú v podaní tohto autora nesmierne uveriteľne a autenticky. Hoci ide o fantasy príbeh, čitateľ v ňom nájde silnú paralelu, s ktorou sa rýchlo zžije.
Zázračné deti sú v príbehu symbolom inakosti, ktorú spoločnosť v akejkoľvek forme odmieta aj u nás a pociťuje voči nej iracionálny strach a predsudky. Kniha tak veľmi ľudskou a hravou formou poukazuje na fakt, že to, sa líši od nás, ešte nemusí byť pomýlené, nebezpečné a odmietnutia hodné.
Dom na azúrovom pobreží má ľahučkou plynúci dej pozostávajúci zo situácií, v ktorých veľa napätia nie je. Ak vás príbeh nechytí do jeho prvej tretiny, určite to s knihou nevzdávajte. Hoci je mágia jeho súčasťou už od úplného začiatku, to najčarovnejšie a najviac hodnotné možno nájsť až v druhej polovici. Pripravte sa na momenty, ktoré pohnú vaším srdcom, donútia vás zamyslieť sa nad spoločnosťou a ľuďmi ako takými.
Travis John Klune (narodený 20. mája 1982) je americký autor fantasy a romantickej fikcie s gay a LGBTQ+ postavami. Jeho fantasy román The House in the Cerulean Sea je bestsellerom New York Times a víťazom cien Alex and Mythopoeic Awards 2021. Klune hovoril o tom, ako jeho asexualita ovplyvňuje jeho písanie. Jeho román Into This River získal v roku 2014 literárnu cenu Lambda za najlepšiu gay romancu. Klune sa narodil v Roseburgu v Oregone. Mal osem rokov, keď prvýkrát začal písať beletriu. Ako prvé boli publikované jeho mladé diela v poézii a poviedkach. Kluneove písanie ovplyvnili Stephen King, Wilson Rawls, Patricia Nell Warren, Robert McCammon a Terry Pratchett. Kluneova prvá kniha, Bear, Otter and the Kid, vyšla v roku 2011. Vzhľadom na to, že v M/M romantickej beletrii prevládali pseudonymy, písal pod pseudonymom TJ Klune. Amazon označil Bear, Otter and the Kid za jednu z najlepších LGBTQ+ kníh roku 2011.
Zdroj: Wikipedia
Linus Baker si pokojne nažíva so svojou mačkou a zbierkou platní. Pracuje ako sociálny pracovník v Oddelení starostlivosti o zázračnú mládež, ktorý monitoruje a hodnotí sirotince pre nezvyčajné deti. Jedného dňa mu pridelia prísne tajnú úlohu. Má ohodnotiť vzdialený sirotinec, kde žije šesť nebezpečných detí vrátane Antikrista. Linus má vyhodnotiť, či skutočne dokážu zosnovať koniec sveta. No ich poručník, šarmantný a charizmatický Arthur Parnassus, je odhodlaný….čítať viac
Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac
Aktualizované: 28. 10. 2023
Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
V jednoduchosti je krása – aj tak možno v skratke definovať Zamatového králika. Ide...
To, že je kniha zaujímavá, vypĺňa dieru na trhu a ponúka množstvo pohľadov na...
Lucindu Riley buď milujete, alebo vás jej tvorba neosloví a rovnako to bude aj...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies