Duch domu Ashburnů – Darcy Coates – recenzia

Jack Shakespearow/15. marca 2024/Detektívky a trilery/5 min. čítania
Duch domu Ashburnů, Darcy Coates - recenzia

Duch domu Ashburnů, Darcy Coates - recenzia

Knižná recenzia: Duch domu Ashburnů

Autorka: Darcy Coates

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Fobos
 • Recenzent knihu čítal: 3 hodiny
 • Počet strán: 256
 • Rok vydania: 2019
 • ISBN: 9788075851611
 • Originálny názov: The Haunting of Ashburn House

Dom opradený tajomstvami nie je práve nadšený novou majiteľkou…

Adrienne má finančné problémy, žiadne zázemie a jedného kocúra, ktorý nadovšetko miluje jedlo. Keď znenazdajky zdedí obrovský dom po svojej starej tete, vníma to ako príležitosť začať odznova. Do Ipsonu cestuje s jedným kufrom, kocúrom a dvadsiatimi dolármi v peňaženke. Hneď ako prichádza do mestečka, je jej jasné, že táto majestátna a trochu zanedbaná usadlosť vzbudzuje v obyvateľoch mesta strach, zvedavosť aj rešpekt. Jeho posledná majiteľka Edith Ashburnová totiž nebola práve najpriateľskejšia a po celý svoj život sa správala samotársky a zvláštne.

Obsah

Adrienne sa snaží nájsť si nových priateľov a zistiť o minulosti domu čo najviac informácií. Postupne zisťuje, že sa v dome pravdepodobne odohrala brutálna vražda a jedinou členkou rodiny, ktorá prežila, bola jej teta Edith, v tom čase ešte malé dievča. Ignoruje zvláštne pravidlá vyryté do stien, ktoré nachádza naprieč celým interiérom, a žije v ňom v rámci svojich možností podľa seba. Zakrátko sa však v dome začnú diať čudné veci a k pocitu bezpečia neprispieva ani čudná nehoda jej novej priateľky, ktorá sa za ňou vo večerných hodinách vydala. O pár dní na to Adrienne zisťuje, že v dome a v jeho okolí číha hrozba, ktorej, zdá sa, ide iba o jedno – vyhnať ju z doma alebo ju v ňom nadobro pochovať.

„Proč by tohle někdo kupoval? Dům je starý a od mrňavého Ipsonu vzdálený dvacet minut autem. V polovině domu dokonce není zavedená elektřina. A navíc všechny ty pověsti i jeho historii: bizarní majitelka, vraždy, děti, které se hecují, jestli se někdo odváží vstoupit na verandu… Kdo by tohle chtěl? Kromě mě?“Darcy Coates
...

Recenzia

Knižka sa už od začiatku číta veľmi dobre. Ako prvú má čitateľ možnosť prežiť scénu z minulosti, ktorá vyvoláva mnoho otázok. O chvíľu na to už sleduje Adrienne a jej prvý kontakt s mohutným sídlom, spoznáva zázemie domu a postupom času aj náladu obyvateľov a ich neutíchajúcu zvedavosť konečne sa o dome dozvedieť niečo viac. Prvých sto strán tak uplynie nesmierne rýchlo a čitateľ sa k príbehu pripúta natoľko, že ho neodloží nabok.

Avšak po prečítaní prvej tretiny môže istý typ čitateľa pociťovať miernu nespokojnosť. Ak ste sa do knihy púšťali s očakávaním, že v nej nájdete skutočne strašidelný a mysteriózny príbeh, budú vás bežné situácie s nádychom tajomna po čase trochu nudiť a dočítanie knihy už nemusí byť také hladké. Dobrou správou však je, že každá udalosť v závere príbehu má svoje rozuzlenie, a každý detail, ktorý dovtedy len umocňoval tajomnú atmosféru, sa preukáže ako podstatný dielik skvelo zapadajúci do celistvej skladačky.

Duch domu Ashbornů teda nie je príbeh, pri ktorom sa neustále stavajú vlasy dupkom a srdce chvíľami vynecháva pár úderov. Každopádne však ide o dobre sa čítajúcu a premyslenú knižku, v ktorej čitateľ občas natrafí na strašidelnú scénu. K pocitu tajomna, strachu a predtuchy, že čosi nie je s kostolným poriadkom, prispievajú aj drobné prvky, ktorých je v príbehu neúrekom – zákaz zrkadiel v celom dome, snaha bývalej majiteľky o to, aby nikto nevstupoval na pozemok, mýty, ktorými je história domu opradená, a piatočný rituál zapaľovania obrovskej sviečky. Všetko sú to drobnosti, ktoré krásne dokresľujú atmosféru majestátneho a nehostinného sídla.

Záver

To, či sa vám Duch domu Ashburnů bude páčiť, závisí od vašich očakávaní. Ak ste v žánri hororu nováčikom, kniha splní vaše požiadavky. V prípade, že už máte strašidelných trilerov prečítaných na mraky, pôjde len o jeden z množstva príbehov, ktorý po čase vo vašej pamäti zapadne prachom a nadovšetko si po jeho dočítaní poviete, že zážitok hodnotíte ako jeden z tých slabších. Tak či onak, kniha má potenciál a príbeh je plný detailov, ktoré v závere do seba krásne zapadajú. Odporúčame takým čitateľom, ktorí nečakajú dychberúce napätie na každej stránke.

Pre koho odporúčame:

 •  pre mužov aj pre ženy
 •  pre dospievajúcich aj dospelých čitateľov
 •  ak obľubujete príbehy o duchoch a tajomstvách ukrytých v minulosti
 •  ak hľadáte strašidelný príbeh, no nechce sa vám práve čítať náročné Kingove diela

Plusy

 • nenáročný, no pútavý príbeh s nádychom duchárčiny a tajomna
 •  prvok nadprirodzena je v závere knihy logicky vysvetlený
 •  dej plynie nenáročným tempom
 •  pár scén, ktoré pôsobia strašidelne
 •  opisy strašidelných momentov vyznievajú realisticky
 •  príbeh má svoju autentickú atmosféru

Mínusy

 • príbeh nie je na každej stránke nabitý strašidelnými scénami
výkup kníh online

Informácie o knihe

 • Postavy:
  • Adrienne, Edith Ashburnová, Jayne
  • Marion, Sarah, Beth
 • Prostredie: mestečko Ipson
 • Témy: strašidelný dom, duchovia, tajomstvá, nadprirodzené sily, austrálski autori, horor
 • Séria: Strašidelné domy
 • Časť: 1.

Odporúčané knihy od autorky Darcy Coates – séria Strašidelné domy

Hrůza na Šibeničním vrchu - Darcy Coates - cena

Hrůza na Šibeničním vrchu

Rodina Hullových vlastní vinařství Šibeniční vrch již po několik generací. Jejich víno sbírá jedno ocenění za druhým, podnik prosperuje a rodině se daří. Kdesi v minulosti však číhá kletba. Hullovi se služebnictvem obývají rozlehlý starý dům na vrcholu kopce, k němuž se váže pochmurná pověst. Kdysi na něm stála šibenice, na které skončily životy stovek odsouzenců. Krvavá historie je dávno zapomenutá a všechno se zdá v nejlepším…čítať viac

martinus.skPozrieť cenu
Děsy Leigh Harkerové - Darcy Coates - cena

Děsy Leigh Harkerové

Darcy Coates, autorka bestsellerových gotických hororů, přináší další mrazivý příběh o tichém domě na zapomenuté předměstské uličce, který skrývá smrtící tajemství… Tichý dům byl Leigh Harkerové jejím útočištěm více než deset let, dokud se věci náhle nezměnily. Záclony se samy rozhrnují. Rádia se vypínají a zapínají. A ve stínu dveří její ložnice se v noci rýsuje tmavá postava, která ji pozoruje a čeká, až konečně poleví a usne…čítať viac

Dům tajemných stínů - Darcy Coates - cena

Dům tajemných stínů

Sophiina rodina zbankrotuje a jí se zhroutí svět. Ještě se ani nevzpamatovala, a už se jí nabízí nečekané řešení – o ruku ji požádá bohatý cizinec pan Argenton. Sňatek s ním zachrání její rodinu, ale Sophii odsoudí k životu v Northwoodu, rozlehlém a nepřirozeně temném sídle vzdáleném hodiny cesty od civilizace. Sophie se snaží přizpůsobit svému novému postavení paní skličujícího domu. Příbuzní Josepha Argentona se chovají…čítať viac

knihyprekazdeho.skPozrieť cenu
LED lampa na čítanie VARTA LED Book Light cena

LED lampa na čítanie s klipom

Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac

svet-svietidiel.skPozrieť cenu
Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies