Ihrisko recenzia

Recenzia na knihu - Ihrisko, Lars Kepler

Knižná recenzia: Ihrisko

Autor: Lars Kepler

Recenzent: Juraj Drevenka

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Pôvodný názov: Playground
 • Recenzent knihu čítal: 06hod 20min
 • Počet strán: 400

Zločin odohrávajúci sa v inej dimenzii

Keď sa povie Lars Kepler, všetci fanúšikovia si v mysli vybavia postavu Joona Linnu, strhujúci dej a akciu, ktorá sa v kriminálkach tak často nevidí. No je čas na zmenu, priatelia. A poriadnu.

Obsah

Poručíčka Jasmin Pascalová-Andersenová utŕži v Kosove streľné zranenie, počas ktorého sa jej na okamih zastaví srdce. Zážitok, ktorý si odnesie, má však vplyv na celý jej život. Jasmin sa totiž ocitá v akomsi čínskom prístave, kde zákon a spravodlivosť nie sú práve často skloňované pojmy. Po precitnutí do reálneho sveta zisťuje, že nie každému sa môže so svojou skúsenosťou zdôveriť. Keď sa zdá, že je schopná tento zážitok ako-tak vstrebať, je nútená ho prežiť opäť. A nielen ona. Stačí jedna autonehoda a v čínskom prístave sa ocitne aj jej malý syn. Zvládne to a dokáže sa vrátiť späť? Jasmin berie osud do svojich rúk a dobrovoľne sa vydá svojmu synovi na pomoc. A tam sa celá dráma začína…

Vošla sestrička a po anglicky sa spýtala Jasmin, ako sa cíti, skontrolovala hladinu kyslíka a krivku EKG. Jasmin sa pozrela Markovi do očí, no pôsobilo to, akoby hľadela kamsi cez neho, na chaotické obrázky vo vlastnej hlave.
‚O chvíľu príde za vami lekár,‘ oznámila jej sestrička pred odchodom.
‚Triáda je všade,‘ pokračovala Jasmin a premáhala plač. ‚Videla som, ako berú dieťa rodičom.Lars Kepler
...

Len čo sa čitateľ do knihy ponorí, zažije obrovský šok. Možno porovnateľný s tým, čo na hranici života a smrti zažila hlavná hrdinka príbehu. Kepler totiž v tomto románe nedáva žiadne istoty, nerešpektuje pravidlá, na ktoré si čitateľ zvykol, a takpovediac začína úplne odznova. No nie každý má rád zmenu a drastický obrat o 180° už vôbec nie, preto ak očakávate štýl, na ktorý ste si u tejto autorskej dvojice privykli, je potrebné vyčistiť si myseľ od všetkých spomienok na predošlé diela. Inak sa dostaví rozčarujúce sklamanie.

Prvé zarážajúce zistenie je, že sa v knihe neobjaví obľúbený komisár Joona Linna. A hoci je kniha z úplne inej série, v akej vystupuje táto ikonická postava, nie každý čitateľ si to pri kúpe všimne. Druhým prvkom je zápletka, ktorá sa bez problémov dá zaradiť do sci-fi či fantasy žánru. Takže žiaden masový vrah, žiaden nebezpečný stalker ani zmluva, z ktorej nemožno vycúvať.

Lars Kepler autor

Lars Kepler autor

Dúfam… Tu čas plynie inak, dlhšie, hodiny v prístavnom meste sú len sekundy v živote… Možno si ešte vždy v aute alebo na miesto nešťastia práve dorazila sanitka. Chápeš to? Tvoje srdce sa zastavilo, no je možné, že ešte vždy máš šancu na záchranu.Lars Kepler

Čo sa týka gradácie deja, nie vždy to ide podľa predstáv čitateľa. Najmä v druhej polovici knihy sa môže stať, že publikum pocíti miernu únavu z príliš rozťahaných pasáží odohrávajúcich sa v čínskom prístave. Riziko tohto javu sa zvyšuje tým viac, čím menej je čitateľ stotožnený s dejom. Jednoduchý jazyk a časté dialógy však zaručujú rýchly priebeh aj v častiach, v ktorých dej mierne krivká.

Záver

Ihrisko predstavuje knihu, ktorá zožne rôznorodé názory. Námet síce nie je zlý, spracovanie je možno osobité, no aj napriek tomu sa naň dá zvyknúť… Úspech príbehu tkvie v čitateľových očakávaniach a schopnosti prispôsobiť sa novinkám, ktoré autorská dvojica do svojej tvorby aplikovala.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • nová séria
 • zločin sa neodohráva na tomto svete
 • zápletka načrela do fantasy sveta
 • početné dialógy
 • mierna predvídateľnosť deja
 • niektoré pasáže pôsobia zdĺhavo

Pre koho áno

 • pre čitateľov, ktorí majú radi zmenu
 • pre mužov aj pre ženy

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorí veľmi neinklinujú k fantasy žánru
 • pre tých, ktorí očakávajú pokračovanie série Joona Linna

Kde kúpite knihu Ihrisko

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : Lars Kepler,  Img – Lars Kepler

Aktualizované: 20. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies