Krásna beštia recenzia

Recenzia na knihu - Krásna beštia, Rebecca Jamesová

Knižná recenzia: Krásna beštia

Autor: Rebecca Jamesová

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Michal Jedinák
 • Pôvodný názov: Beautiful Malice
 • Recenzent knihu čítal: 3hod 31min
 • Počet strán: 232

Knihu nájdete v eshope:

Človek, na ktorého ste sa kedysi spoliehali v dobrom i zlom, vám dnes môže zruinovať život

Mať priateľku, ktorej o sebe môžeme povedať úplne všetko, je veľmi oslobodzujúce. Radosť, trápenie, šťastie aj bolesť sa tak rozdelia na dve časti a sú ľahšie stráviteľné. No do akej miery máme dôverovať? Nie je odstránenie bariér medzi ľuďmi priveľkým rizikom?

Obsah

Všetko sa začne pri bežnej hádke v škole, ktorú Katherine navštevuje. Dovtedy tiché a utiahnuté dievča sa poriadne nahlas prejaví a postaví sa proti typickému vodcovi stredoškolskej partie. Táto scéna upúta pozornosť Alice, vďaka čomu sa z týchto dvoch dievčat stanú priateľky. Katherine jej otvára svoju dušu, zdôveruje sa s trápeniami, ktoré zažila v meste, kde sa narodila. Prečo odtiaľ musela odísť a presťahovať sa do Sydney? Čo ju prinútilo k tejto zmene? Šikovná manipulátorka Alice postupne dostáva odpovede na tieto otázky, ktoré si potichu ukladá do rukáva ako skryté esá. Kedy sa ich odhodlá vytihanuť? A podarí sa jej znovu zruinovať Katherinin život?

To preto, že ani Alice sa takzvanými normálnymi pravidlami neriadi. Nerešpektuje nijaké hranice, tak prečo by to mali robiť ľudia okolo nej? Je to osobitý fenomén s názvom Alice: ak s tým dievčaťom stráviš nejaký čas, začneš sa správať nevhodne.Rebecca Jamesová

Vydarený triler s náznakmi psychologickej drámy, šmrncnutý prvkami kriminálky. Tieto slová som si po prečítaní knihy zapísala, aby som ich neskôr pri písaní recenzie mala na očiach. Napätie je tu prítomné neustále a poháňa čitateľa vpred. Spočiatku si budete lámať hlavu nad skutočnosťami z Katherininej minulosti a o niečo neskôr budete svedkami neľútostnej hry, ktorú rozohrá prefíkaná Alice. Striedanie dvoch časových rovín tu pôsobí osviežujúco a autorka si dala záležať, aby ani jedna dejová linka pridlho nestagnovala. Zatiaľ čo sa teda rozvíja Katherinin vzťah s priateľkou Alice, dozvedáme sa i podrobnosti z jej predošlého života.

Hoci nám prvá kapitola prezrádza koniec, napínavému pocitu pri čítaní neujdete. To, že vieme, ako sa príbeh skončí, ešte neznamená, že nás autorka vedome obrala o možnosť samostatne sa prepracovať k finálnemu bodu. Práve naopak, Rebecca Jamesová sa tu s čitateľom šikovne pohráva. Dala nám možnosť nazrieť do dejovín rovín, ku ktorým sa musíme neskôr postupne prehrýzať. Je to ako keď dáte zvieraťu oňuchať kus mäsa a potom ho pred ním skryjete. Urobí všetko preto, aby ho znovu našlo.

Rebecca Jamesová autor

Rebecca Jamesová autor

Keď som sa ocitla vonku, bolo ešte ťažšie potlačiť narastajúcu hystériu. Konečne som voľná, aspoň nateraz, a tak som zúfalo nechcela, aby ma Grant dolapil, že ma na okamih paralyzoval vlastný strach. Prinútila som sa však dýchať, pohnúť nohami, podišla som k rohu búdy a vyzrela spoza neho.Rebecca Jamesová

Záver

Krásna beštia svojím príbehom demonštruje, že priateľstvo je nesmierne krehký, vzácny a labilný cit. Je ako sklená váza – krásna a majestátna, pokiaľ ju ľudia len občas pohladia. No stačí čo i len malá nehoda a jej ostré črepy vám poriadne doráňajú ruky. Autorka tu za pomoci svojich postáv poukazuje na to, že každá informácia sa dá zneužiť v náš neprospech a veľmi ľahko sa môžeme stať obeťami svojej slepej dôverčivosti.

Uznávam, že podobných príbehov som čítala niekoľko, no Krásna beštia mi v pamäti zarezonovala najviac. Možno je to dynamikou, ktorú v sebe nepochybne má, možno postavami, neviem… No som si istá, že príbeh o rafinovej potvore Alice bude blízky najmä ženám. Majú tu možnosť pocítiť mrazivé napätie aj bez toho, aby vzali do rúk drsnú a surovú kriminálku.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 •  dynamika deja
 • príbeh, ktorý vie osloviť
 • striedanie dejových línií
 • prítomné napätie

Pre koho áno

 •  pre všetkých, ktorí majú radi takzvané jemnejšie trileri a napätie aj bez krviprelievania
 • titul si však získa väčšiu obľubu u žien, aj vďaka mladej ženskej hrdinke
 • keďže sú hlavnými aktérmi mladí ľudia, kniha bude blízka aj im

Pre koho nie

 • ak čakáte od tohto už mnohokrát spracovaného príbehu niečo nové a nevídané

Kde kúpite knihu Krásna beštia

Zdroje

 1. Booktopia : Rebecca Jamesová,  Img – Rebecca Jamesová

Aktualizované: 21. 10. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies