Lucia – Bernard Minier – recenzia

Jack Shakespearow/11. februára 2023/Detektívky a trilery/5 min. čítania
Lucia – Bernard Minier – recenzia

Lucia, Bernard Minier – knižná recenzia

Knižná recenzia: Lucia

Autorka: Bernard Minier

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Lindeni
 • Recenzent knihu čítal: 6 hodín
 • Počet strán: 400
 • Rok vydania: 2022
 • ISBN: 9788056630136
 • Originálny názov: Lucia

Vrah, ktorý inšpiráciu hľadá v umení…

Lucia Guerrerová je povolaná k prípadu, v ktorom je obeťou je jej blízky kolega z vyšetrovateľského tímu Sergio Castillo Moreira. Naskytne sa jej zúfalý pohľad – Sergio je akoby ukrižovaný, celé jeho telo je prilepené ku krížu a v prudkom lejaku je priam nemožné ho odtiaľ dostať.

Obsah

Do prípadu je tak zaangažovaná i citovo a pátranie po vrahovi zrazu naberá úplne iný rozmer. K jej bezmocnosti neprispieva ani fakt, že len čo jej svitne nádej, že dolapili vraha, stáva sa z neho človek s množstvom osobností a nie je schopný vierohodne opísať to, čoho sa možno sa stal aspoň svedkom.

Na druhej strane v mestečku Salamanca pracuje skupina študentov pod vedením Salomóna Borgesa na počítačom programe DIMAS, ktorý dokáže prepojiť aj doposiaľ nespojiteľné detaily a vytvoriť tak sieť vrážd, medzi ktorými doteraz nikto nenašiel súvislosti. Zisťujú, že niekoľko vrážd nesie v závere identické prvky – obete necháva v pozíciách, ktoré sú inšpirované barokovými maľbami. Keď sa Lucia a Salomón stretávajú, zisťujú, že nejde len o náhodu a možno vrah skutočne dlhé roky postupoval tak, aby ich Sergiova vražda spojila…

„Najčudnejšia bola ich pozícia: žena sedela na ceste, chrbtom opretá o betónové zábradlie, prsia holé, nohy roztiahnuté, muž kľačal medzi jej nohami chrbtom k ceste a dodávke, sklonený k nej, jednou rukou ju objímal okolo drieku, ona mala jednu ruku položenú na jeho pleci. Akoby tancovali.“Bernard Minier
...

Začiatok príbehu čitateľa priam pohltí – sleduje obraz vraždy Lucinho kolegu a je svedkom prvých krokov vyšetrovania aj zúfalstva hlavnej postavy. Nadšenie z čítania však naprieč celou knihou značne kolíše. Postupom času do príbehu vstupujú nové a nové postavy, čo nielen vyvoláva menší zmätok, ale spôsobuje aj ďalší jav – čitateľova pozornosť je zamestnaná veľkým množstvom podnetov a udalostí, pričom nie každá z nich mu okamžite dáva zmysel a pôsobí na neho atraktívne. Ak požadujete neustále napätie či viditeľný vpred v dejovej línii, môže sa stať, že niektoré (aj dlhšie) pasáže nebudete čítať s takým nadšením ako na začiatku.

Hoci je napätie kolísavé, autorovi rozhodne nemožno uprieť zaujímavé pozadie vrážd – vrah sa inšpiruje renesančnými prvkami a prepája tak zdanlivo nespojiteľné svety – svet zla a umenia. Táto skutočnosť udáva knihe dokonalý rozmer a čitateľovi poskytuje originálny pôžitok, vďaka čomu si na príbeh spomenie aj po rokoch a kniha sa v jeho mysli nestratí v spleti ostatných prečítaných kriminálok.

výkup kníh online

Ak ste fanúšikom Bernarda Miniera a máte prečítanú celú sériu s vyšetrovateľom Martinom Servazom, dozaista si poviete, že Lucia mala niečo do seba, no nejde o Minierovo najlepšie dielo. Tentokrát sa autor s čitateľom pohral o niečo menej a vypátrať vraha ešte skôr, ako v príbehu dôjde k jeho veľkolepému odhaleniu, nebude pre skúseného čitateľa krimi veľkou výzvou.

Záver

Lucia nie je tou najlepšou knihou od Bernarda Miniera, no stále dokáže upútať veľkú časť čitateľov. Ostrieľaní nadšenci krimi románov vraha vypátrajú už v druhej tretine, a hoci sa ich autor bude snažiť ešte zmiasť, na konci sa predsa len presvedčia, že ich intuícia nesklamala. Túto knihu sa jednoznačne oplatí čítať, no treba počítať s tým, že občas bude dej ťažkopádnejší a že spoznáte veľké množstvo vedľajších postáv. Námet úžasný, spracovanie je trošku horšie, a preto knihe udeľujeme mierne nadpriemerné hodnotenie.

Pre koho odporúčame:

 • ak obľubujete kriminálky, v ktorých vrah zámerne necháva vyšetrovateľom skryté odkazy
 • pre fanúšikov Bernarda Miniera
 • ak ste sa presýtili typických severských kriminálok

Plusy

 • pútavý úvod
 • zaujímavý profil vraha a prepojenia sveta zločinu so svetom umenia

Mínusy

 • pocit napätia kolíše
 • množstvo postáv, v ktorých úloha v deji nie je dotiahnutá do konca
 • nejde o najlepšiu knihu od Bernarda Miniera

Informácie o knihe

 • Postavy:
  • Lucia Guerrerová, Gabriel Augustin Schwartz
  • Sergio Castillo Moreira, Salomón Borges
 • Miesto: Madrid, Salamanca
 • Témy: vražda, sériový vrah, minulosť, umenie, tím vyšetrovateľov

Autor

Bernard Minier sa narodil v roku 1960 vo francúzskom mestečku Béziers. Vyrastal na úpätí Pyrenejí a možno to je i dôvod, prečo do tohto prostredia zasadil prvý diel svojej rozsiahlej kriminálnej série. Mráz (Glacé, 2011) bol preložený do niekoľkých svetových jazykov vrátane angličtiny a najväčší úspech zaznamenal predovšetkým vo Francúzsku a Nemecku. Mráz sa vo Francúzsku stal ihneď po vydaní bestsellerom, s predajom cez 300 tisíc kusov aj knižnou senzáciou roku 2012 a získal prestížny Crime Novel Price v Cognacu za rok 2012. Britský týždenník The Sunday Times zaradil Mráz medzi 50 celosvetovo najlepších kriminálnych románov za posledných päť rokov. Zahraničné médiá prirovnávajú ťaživú atmosféru knihy a postupne gradujúci príbeh s razanciou prepracovanosti kníh s nesmrteľným Hannibalom Lecterom. V slovenčine vyšli aj nasledujúce preklady jeho diel: Kruh, Tma, Noc, Sestry, Údolie a Lov. Okrem tejto série napísal aj ďalšie dve knihy Skurvený príbeh a Na kraji priepasti. Študoval na univerzite v Toulouse. Viac ako dvadsať rokov žije neďaleko Paríža, je ženatý, má dve deti a písaniu sa venuje na plný úväzok.

Zdroj: Wikipédia

Bernard Minier autor

Bernard Minier autor

Odporúčané knihy

Lucia Bernard Minier - cena

Lucia

Skupina študentov kriminológie odhalí existenciu vraha, ktorý svoje obete aranžuje podľa renesančných obrazov. Je možné, že vraždil znova? Keď polícia nájde brutálne ukrižovaného madridského vyšetrovateľa, zdá sa, že sa nemýlili. Jeho partnerka Lucia Guerrero sa s pomocou študentov púšťa do zložitého vyšetrovania. Spoločne budú čeliť svojim najhorším obavám, vlastnej minulosti – a pravde, ktorá je odpornejšia než všetky zverstvá z legiend a mýtov….čítať viac

martinus.skPozrieť cenu
LED lampa na čítanie VARTA LED Book Light cena

LED lampa na čítanie s klipom

Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac

svet-svietidiel.skPozrieť cenu

Aktualizované: 20. 10. 2023

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies