Mistři slova – Paní Bovaryová

Jack Shakespearow/31. júla 2021/Romantické a erotické/5 min. čítania

Mistři slova - Paní Bovaryová recenzia

Recenzia na audioknihu - Mistři slova - Paní Bovaryová, Gustave Flaubert

Knižná recenzia: Mistři slova – Paní Bovaryová

Autor: Gustave Flaubert

Recenzent: Sabina Walterová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Audiotéka, Bookmedia
 • Dĺžka audioknihy: 12hod 55min
 • Interpret: Valerie Záwadská
 • Jazyk: český
 • Typ audioknihy: audiokniha kompletná
 • Kategória: klasika

Knihu nájdete v eshope:

Monotónnosť bežného života môže mať tragické vyústenie…

Ako čo najlepšie zabojovať proti stereotypu? Proti životu, ktorý sa ubral smerom, o aký sme nestáli? V prvom rade je potrebné zachovať chladnú hlavu a opatrne podnikať zmeny vedúce k zlepšeniu a vnútornej spokojnosti. V opačnom prípade sa namiesto pozitívnych výsledkov môže dostaviť katastrofa.

Obsah

Manželský zväzok Emy Bovaryovej a provinčného lekára nemožno označiť za šťastné a prosperujúce manželstvo. Aspoň z jej pohľadu… Do vlny všedných dní sa potajomky vkradlo znechutenie, nuda a šialene ťaživá jednotvárnosť, ktorá čoraz viac morí dušu ženy ovplyvnenej romantickou literatúrou, v ktorej stretáva šarmantných hrdinov a je svedkom len šťastných koncov. Nevinné rozptýlenie v podobe flirtu a nezmyselného rozhadzovania financií sa jej však vymklo z rúk a ona sa ocitá tvárou v tvár veľkej pohrome. Tvrdý dopad na dno reálneho života zbaveného ideálov ju začína nútiť k ráznemu a definitívnemu kroku…

Hoci je Paní Bovaryová autorovým vtedajším debutom, začiatočnícke nedopratrenia v nej badať nemožno. Niektorého poslucháča síce potrápi dlhší úvod plný opisov, v ktorom sa dej hýbe len veľmi pomalým tempom, avšak ten, kto vyčká, bude odmenený. V druhej polovici príbehu sa všetko rozbieha a dej naberá dynamický spád, ktorý dokáže pohltiť. Menej dynamická fáza predstavuje akési zoznamovanie sa s postavami a prostredím. Síce tomuto procesu nemusí byť naklonený každý poslucháč, predsa len má svoje opodstatnenie – dovoľuje publiku preniknúť do hĺbky jednotlivých charakterov, vďaka čomu sa zvyšuje poslucháčsky pôžitok aj v časti, ktorá postupuje rýchlejšie.

Príbeh odohrávajúci sa v 19. storočí je prekvapivo aktuálny aj dnes. Autor pomocou jednoduchej zápletky poukazuje na prízemnosť a plytkosť vzťahov, ktorých účinky môžu byť priam zhubné. Takisto predostiera viacero spôsobov povrchnej „lásky“, ktorá svojím spôsobom láskou ani nie je. Manžel, povolaním lekár, nedokáže rozpoznať príznaky rozvíjajúcej sa duševnej choroby na svojej vlastnej žene, čo len značí jeho zaslepenosť a skutočnú, nezidealizovanú mieru záujmu o jej osobu, prežívanie a pocity. Chvíľkové milenecké opojenia hlavnej ženskej postavy tiež odhaľujú zarážajúcu skutočnosť. Natrafila totiž na tú časť mužského pokolenia, ktorá namiesto toho, aby poskytovala ženám oporu, jej uberala aj zvyšky posledných síl.

Gustave Flaubert autor

Gustave Flaubert autor

Charakter Emy Bovaryovej spozná poslucháč nielen vďaka rozsiahlejším opisom jej psychického stavu a vnútorného prežívania, ale povahové črty možno vycítiť aj z jej priameho konania. V tomto prípade je však trochu diskutabilné, ktorá z postáv zastáva pozíciu absolútnej obete. Žena, ktorá neustále hľadá únik a chvíľkové rozptýlenie, úlohu matky si neplní dokonale… A na druhej strane muž snažiaci sa prejaviť lásku a dôveru, ktorá však ostávala visieť kdesi vo vzduchoprázdne a nikdy nenašla cestu priamo k Eme. Gustave Flaubert vykreslil hodnoverne nielen vtedajšie prostredie, ale i charaktery, ktoré pôsobia živo, autenticky a reálne aj v dnešných časoch.

Nová edícia Mistři slova na audioknižnom trhu potešila nielen celý náš tím, ale myslím, že dokáže rozjariť srdiečko nejedného knihomoľa. Knižná klasika sa môže tešiť z nového šatu a prístupnosti širokej verejnosti aj po niekoľkých desiatkach rokov od jej prvotného vydania. V tomto prípade by som rada vyzdvihla skvelú interpretáciu Valerie Záwadskej, v ktorej ani náročné „ucho“ nenájde žiadne negatívne detaily. Rovnako si vydavateľstvo dáva záležať aj na obálke audioknihy, na ktorej interpret odzrkadľuje najvýraznejšie pocity z konkrétneho príbehu.

Záver

Audioknihu Mistři slova – Paní Bovaryová odporúčam trpezlivým poslucháčom, ktorým neprekážajú dlhšie opisné pasáže a vedia si aj tieto menej dynamické miesta vychutnať. Ide o realistický príbeh s prvkami romantizmu a naturalizmu, ktorý by nemal obísť žiaden milovník kvalitnej svetovej literatúry.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • takmer polovica knihy disponuje väčšou mierou opisov
 • neskôr dej naberá rýchlejší spád
 • dokonalé vykreslenie charakterov postáv a ich vnútorného prežívania
 • nie je jasná pozícia „obete“
 • problematika príbehu je aktuálna aj dnes
 • autentické a reálne zobrazenie vtedajšej doby
 • výborná interpretácia

Pre koho áno

 • pre milovníkov francúzskej klasiky
 • pre mužov aj pre ženy
 • pre poslucháčov, ktorí vedia oceniť hĺbku a význam opisov

Pre koho nie

 • pre poslucháčov, ktorí očakávajú akciu hneď od prvej kapitoly

Kde kúpite knihu Mistři slova – Paní Bovaryová

Zdroje

 1. Wikipedia : Gustave Flaubert,  Img – Gustave Flaubert

Aktualizované: 30. 10. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies