Vánoce v Šípkové ulici – Alena Mornštajnová – recenzia
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
Knižná recenzia: Montessori od narodenia do 3 rokov
Autorka: Charlotte Poussin
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Existuje ideálny spôsob výchovy? Ako dieťaťu pomôcť rásť, no zároveň mu stanoviť aj isté hranice? Je to vôbec správne – kedy mu dovoľujeme či zakazujeme až príliš? Na čo sa pri výchove sústrediť, aké zvyky si treba osvojiť a ktorých sa nadobro vzdať? Výchova je veda. Alebo možno aj nie. Možno je to prirodzený a plynulý proces, pri ktorom rodič zastáva „len“ úlohu vedomého pozorovateľa. Práve týmto témam sa venuje kniha od francúzskej autorky Charlotte Poussin.
Cieľom tejto publikácie je nasmerovať rodičov k rozhodnutiu zmeniť svoje doterajšie predstavy o výchove a uvedomiť si, že úlohou rodiča je rozvíjať v dieťaťu sebadôveru, samostatnosť a vyrovnanosť, pričom treba plne rešpektovať fázy jeho vývoja. Vývojové etapy dieťaťa sú v knihe detailne popísané a autorka tejto téme venovala samostatnú časť – po jednotlivých mesiacoch (alebo neskôr aj širších obdobiach) popisuje, akým spôsobom sa dieťa momentálne vyvíja a na čo by sa mal rodič v tejto fáze zamerať.
Okrem toho sa kniha zameriava aj na obdobie pred príchodom dieťaťa – pomáha budúcim rodičom lepšie pochopiť ich úlohu a všetko, čo si bude rodičovstvo po citovej stránke vyžadovať. Každá kapitola obsahuje aj praktické a konkrétne informácie, ktoré zlepšujú pochopenie jednotlivých poznatkov a spríjemňujú ich prechod do praxe. Jednoducho povedané – kniha nielen podáva informácie, ale prirodzenou formou učí rodičov, ako ich neskôr využiť, aby nezostalo len pri teórii.
Text je zrozumiteľný skutočne pre každého a prispieva k tomu nielen jednoduchá slovná zásoba, ale aj prehľadná štruktúra kapitol. Autorka sa vyhla akýmkoľvek odborným formuláciám a všetky informácie podáva ľahko čitateľnou a vstrebateľnou formou. Knihu si tak môže prečítať každý bez ohľadu na svoj vek, vzdelanie či predchádzajúce skúsenosti s deťmi.
Kniha je navyše veľmi pekne graficky spracovaná. Plnofarebné vnútro dovoľuje vyniknúť nielen ilustračným obrázkom, ale aj iným obsahovým prvkom – rôznym vysvetlivkám, ktoré sú od textu prehľadne odčlenené, skutočným príbehom, ktoré demonštrujú význam a uplatnenie spomenutých poznatkov v praxi, či citáciam zdôrazňujúcim niektoré informácie. Aj vďaka peknej grafike kniha pôsobí tak, ako pôsobí – jednoducho, prehľadne a zrozumiteľne. V závere publikácie je príloha, vďaka ktorej možno vyrobiť montessori pomôcky a hračky.
„Je preto absolútne nevyhnutné naučiť sa rozpoznať rozdiel medzi týmito dvoma druhmi pomoci. Veľa pomoc, alebo prisilné puto vytvárajú závislosť, čo z dospelého robí otroka a v dieťaťu podnecuje pasivitu alebo lenivosť Nesnažme sa dieťa brzdiť tým, že budeme robiť veci namiesto neho. Vyžaduje si to od nás hlboké uvedomenie sa, z ktorého vzíde stav permanentného zamýšľania sa. Nie, výchova naozaj nie je „hlavolam“. Je to séria situácií, ktoré si vyžadujú naše rýchle rozhodnutia.“Charlotte Poussin
Montessori pedagogika umožňuje každému dieťaťu, aby sa vyvíjalo vo vlastnom tempe, s ohľadom na jeho osobnosť a s plným využitím jeho potenciálu. Montessori vychovávateľka, Charlotte Poussin, sa rozhodla podeliť o svoje skúsenosti s uplatňovaním prístupu Montessori u bábätiek. V láskavej atmosfére pomáhať, no nepomáhať príliš, pozorovať, podporovať: to všetko tvorí krehkú rovnováhu, ktorá v dieťati podporuje vyrovnanosť, samostatnosť, sebadôveru, podnecuje radosť z učenia a prináša pocit sebauvedomenia a rešpektu k ostatným…..čítať viac
Charlotte Poussin pokračuje v posolstve Marie Montessori, talianskej lekárky a predstaviteľky reformnej pedagogiky. Pracuje ako vychovávateľka a riaditeľka v Montessori škole vo Francúzsku. Okrem knihy Montessori od narodenia do 3 rokov vyšiel v slovenčine aj preklad titulu Nauč ma, aby som to urobil sám…Pracovala v Argentíne, Brazílii, Francúzsku a v Kanade. Je autorkou tzv. Montessori krabičiek – pedagogických pomôcok. Montessori prístup dodržiava aj doma, pri svojich piatich deťoch.
Maria Montessoriová (tal. Maria Montessori; * 31. august 1870, Chiaravalle pri Ancone – † 6. máj 1952, Noordwijk aan Zee) bola predstaviteľka reformnej pedagogiky. Talianska lekárka, zakladateľka predškolskej výchovy na princípe individuálneho systému. V hre zasiahla učiteľka len ako „svetelný lúč“, aby si dieťa neublížilo. Viedla ho na sebavýchovu pri používaní vecí, poznávaní farieb, vôní, a to aj so zatvorenými očami, ale popri tom uplatňovala aj chvíle úplného ticha. Dieťa si volilo samostatne svoju činnosť, pri ktorej sa súčasne rozvíjajú telesné a duševné schopnosti v kultúrnom prostredí. Deti v prírode nadobúdajú vedomosti o nej a nie z kníh, obrazov a podobne. Zaviedla „cvičenia praktického života“. Didaktika a metodika Montessoriovej tvorí ucelený program na sebarealizáciu žiaka (koncepcia pedocentrizmu). Učiteľ rozhodujúcim spôsobom usmerňuje rozvoj osobnosti žiaka, jeho fyzické, intelektuálne, emocionálne a eticko-morálne kvality. Ústredná myšlienka montessoriovej pedagogiky je „pomoc ľudskej bytosti, aby dosiahla svoju nezávislosť“.
Zdroj: Wikipédia
Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
V jednoduchosti je krása – aj tak možno v skratke definovať Zamatového králika. Ide...
To, že je kniha zaujímavá, vypĺňa dieru na trhu a ponúka množstvo pohľadov na...
Lucindu Riley buď milujete, alebo vás jej tvorba neosloví a rovnako to bude aj...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies