Vánoce v Šípkové ulici – Alena Mornštajnová – recenzia
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
Knižná recenzia: Muž menom Ove
Autor: Fredrick Backman
Recenzent: Martina Melišková
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Susedov si nevyberieš, hoci by sa nám možnosť tejto voľby mnohokrát zišla. No rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako vnímajú vaši susedia práve vás? Pravdepodobne nie. No nič to… Myslím, že ani Ove nad tým nikdy neuvažoval.
Ove totiž nedôveroval Internetu. Tento názov zásadne písal s veľkým I a pri vyslovovaní kládol dôraz na slabiku net, hoci ho jeho žena jednostaj upozorňovala, že prízvuk je na časti inter. No a práve takýto Internet mal sledovať Oveho, ako vynáša svoje smeti. Iba cez jeho mŕtvolu! Svoj postoj hneď oznámil vedeniu spoločenstva. Preto sa kamery nekonali.Fredrick Backman
Ove je vskutku zvláštna literárna postavička, ktorú si vďaka jeho charakteru zamiluje každý čitateľ, i keď v súkromí by ste sa mu dozaista vyhli. Postupne však v pozadí jeho skutkov možno vycítiť niečo clivé. Formujú sa nielen susedské vzťahy, prítomnosť nájdúcha – túlavého kocúra takisto odkrýva zahalenú časť jeho duše. A to všetko bez toho, aby autor tlačil na pílu a čitateľ toto odhalenie skrytých častí mohol vopred vytušiť. Čím viac sa počet prečítaných strán zvyšuje, tým viac sa menia i emócie. Smiech sa podopiera o smútok a zábava zase o clivú nostalgiu.
Dej nie je chronologický, spomienky v podobe rôznorodých situácií sa striedajú s prítomnosťou. Vďaka tomu čitateľ spoznáva nielen Oveho prítomnosť, ale i postavy, ktorým musel povedať zbohom. Skvelým príkladom na demonštráciu tohto faktu je jeho manželka Sonja, ktorá bola ku podivu pravým opakom svojho nevrlého manžela.
Okrem smutnovtipného príbehu tu na čitateľov čaká množstvo otázok a podnetov na zamyslenie, ktoré však vôbec nevyznievajú prvoplánovo. Rôzne situácie dokážu človeku nebadane vnuknúť veľa impulzov ústiacich do otázok o živote, jeho zmysle či ľudskosti.
Príbeh sa i napriek pomalšiemu a nenáročnému deju číta veľmi rýchlo. Určite k tomu dopomáha aj skutočnosť, že sa z knihy šíri podmanivá atmosféra, ktorá čitateľa dokáže opantať. Okrem toho tu možno nájsť krátke kapitoly, ľahký a svižný jazyk, rovnako ako aj množstvo vtipných situácií s čoraz viac dojemným podtónom.
Vzápätí zapol kávovar, do ktorého nasypal navlas také isté množstvo kávy, ako si dávali každé ráno so svojou ženou. Celých štyridsať rokov, čo prežili v tejto štvrti s radovou zástavbou. Jedna lyžička na šálku a jedna navyše. Ani viac, ani menej. Dnes už ľudia nevedia navariť ani poriadnu kávu. Rovnako ako nikto nepíše rukou. Lebo na to majú počítač na espresso automat. Ale kam speje spoločnosť, v ktorej ľudia nevedia písať rukou ani uvariť normálnu kávu?Fredrick Backman
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
V jednoduchosti je krása – aj tak možno v skratke definovať Zamatového králika. Ide...
To, že je kniha zaujímavá, vypĺňa dieru na trhu a ponúka množstvo pohľadov na...
Lucindu Riley buď milujete, alebo vás jej tvorba neosloví a rovnako to bude aj...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies