Muž menom Ove, Fredrick Backman - knižná recenzia

Muž menom Ove, Fredrick Backman - knižná recenzia

Knižná recenzia: Muž menom Ove

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Mária Bratová
 • Pôvodný názov: En man som heter Ove
 • Recenzent knihu čítal: 05hod 44min
 • Počet strán: 336

Postavička, ktorej by ste sa pravdepodobne vyhli.

Susedov si nevyberieš, hoci by sa nám možnosť tejto voľby mnohokrát zišla. No rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako vnímajú vaši susedia práve vás? Pravdepodobne nie. No nič to… Myslím, že ani Ove nad tým nikdy neuvažoval.

Obsah

Mať tohto chlapíka za suseda, pravdepodobne sa do mesiaca odsťahujete. I keď tak nad tým premýšľam, každý takého suseda máme. Večný frfľoš, všetko mu vadí, striehne na všetky maličkosti, vie o každom vašom kroku, prísne dodržuje pravidlá a ak ich niekto poruší, musí za to niesť zodpovednosť. Taký je aj Ove a obľúbenosť je pojem, ktorý mu nemožno prisúdiť. Žije sám, prednedávnom sa rozlúčil s manželkou, a keď sa do domu oproti nasťahuje mladý manželský pár, začína to naberať na obrátkach. Zmení sa niekoľko ľudských životov a všetko zrazu nadobudne iný smer.

Ove totiž nedôveroval Internetu. Tento názov zásadne písal s veľkým I a pri vyslovovaní kládol dôraz na slabiku net, hoci ho jeho žena jednostaj upozorňovala, že prízvuk je na časti inter. No a práve takýto Internet mal sledovať Oveho, ako vynáša svoje smeti. Iba cez jeho mŕtvolu! Svoj postoj hneď oznámil vedeniu spoločenstva. Preto sa kamery nekonali.Fredrick Backman

Ove je vskutku zvláštna literárna postavička, ktorú si vďaka jeho charakteru zamiluje každý čitateľ, i keď v súkromí by ste sa mu dozaista vyhli. Postupne však v pozadí jeho skutkov možno vycítiť niečo clivé. Formujú sa nielen susedské vzťahy, prítomnosť nájdúcha – túlavého kocúra takisto odkrýva zahalenú časť jeho duše. A to všetko bez toho, aby autor tlačil na pílu a čitateľ toto odhalenie skrytých častí mohol vopred vytušiť. Čím viac sa počet prečítaných strán zvyšuje, tým viac sa menia i emócie. Smiech sa podopiera o smútok a zábava zase o clivú nostalgiu.

Dej nie je chronologický, spomienky v podobe rôznorodých situácií sa striedajú s prítomnosťou. Vďaka tomu čitateľ spoznáva nielen Oveho prítomnosť, ale i postavy, ktorým musel povedať zbohom. Skvelým príkladom na demonštráciu tohto faktu je jeho manželka Sonja, ktorá bola ku podivu pravým opakom svojho nevrlého manžela.

Fredrik Backman autor

Fredrik Backman autor

Okrem smutnovtipného príbehu tu na čitateľov čaká množstvo otázok a podnetov na zamyslenie, ktoré však vôbec nevyznievajú prvoplánovo. Rôzne situácie dokážu človeku nebadane vnuknúť veľa impulzov ústiacich do otázok o živote, jeho zmysle či ľudskosti.

Príbeh sa i napriek pomalšiemu a nenáročnému deju číta veľmi rýchlo. Určite k tomu dopomáha aj skutočnosť, že sa z knihy šíri podmanivá atmosféra, ktorá čitateľa dokáže opantať. Okrem toho tu možno nájsť krátke kapitoly, ľahký a svižný jazyk, rovnako ako aj množstvo vtipných situácií s čoraz viac dojemným podtónom.

Vzápätí zapol kávovar, do ktorého nasypal navlas také isté množstvo kávy, ako si dávali každé ráno so svojou ženou. Celých štyridsať rokov, čo prežili v tejto štvrti s radovou zástavbou. Jedna lyžička na šálku a jedna navyše. Ani viac, ani menej. Dnes už ľudia nevedia navariť ani poriadnu kávu. Rovnako ako nikto nepíše rukou. Lebo na to majú počítač na espresso automat. Ale kam speje spoločnosť, v ktorej ľudia nevedia písať rukou ani uvariť normálnu kávu?Fredrick Backman

Záver

Muž menom Ove dokáže svojich čitateľov očariť. Ak sa rozhliadate po knihe, ktorá nie je preplnená klišéovitými prvkami a svoje publikum k ničomu nenúti, toto je práve ona. Emócie prídu úplne samy, po chvíli zistíte, že hoci smiech zostáva, miestami je pokropený slzami.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • čarovný príbeh plný rôznorodých emócií, ktorý nenechá chladným žiadneho čitateľa
 • dej plynie pomalšie, no príbehu to neubližuje
 • množstvo otázok o živote a ľudskosti
 • menej dialógov
 • kratšie kapitoly
 • ľahký a svižný jazyk
 • žiadne klišé ani prvoplánovosť

Pre koho áno

 • pre mužov aj pre ženy
 • pre všetky vekové kategórie
 • pre čitateľov, ktorí obľubujú emotívne čítanie, či už hľadajú smiech alebo smútok

Pre koho nie

 • pre tých, ktorí očakávajú typický ľahký humorný príbeh
...

Kde kúpite knihu Muž menom Ove

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : Fredrik Backman,  Img – Fredrik Backman

Aktualizované: 20. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies