Noc, keď zmizla – Lisa Jewell – recenzia

Jack Shakespearow/10. februára 2023/Detektívky a trilery/5 min. čítania
Noc, keď zmizla – Lisa Jewell – recenzia

Noc, keď zmizla – Lisa Jewell – knižná recenzia

Knižná recenzia: Noc, keď zmizla

Autorka: Lisa Jewell

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Tatran
Recenzent knihu čítal: 6 hodín
Počet strán: 400
Rok vydania: 2022
ISBN: 9788022213165
Originálny názov: The Night She Disappeared

Keď ľudí spájajú city, ktoré nie sú také, ako sa javili na začiatku.

Aktualizované: 24.2.2023

Na noc, kedy zmizla Kimina dcéra Tallulah, jej matka do smrti nezabudne. Po dlhom čase si Tallulah vyšla večer konečne von spolu so svojím priateľom Zachom, s ktorým majú ani nie ročného syna. Keď Kim ráno zistila, že sa ani jeden z nich domov nevrátil, okamžite vedela, že sa stalo čosi strašné, hoci každý ju chlácholil historkou, že si dvojica tínedžerských rodičov chce len oddýchnuť od starostlivosti o dieťa.

Ani Tallulah, ani Zach sa po roku nenašli a v tomto čase sa do mestečka sťahuje mladá spisovateľka Sophie. V jej románoch sa to kriminalitou len tak hemží, a preto sa o prípad zmiznutia dvoch mladých ľudí zaujíma omnoho viac ako jej priateľ. Odkedy sa v mestečku zjavila, prípad sa začína trochu hýbať, no časom zisťuje, že na to, aby sa spoločnosť dozvedela nové indície, niekto využíva situácie z jej kníh. Pred očami sa jej tak odohráva niečo, o čom doteraz len fantazírovala. Keď sa k tomu pridá Kimin pocit, že jej priatelia jej dcéry, ktorí s ňou strávili poslednú noc, nehovoria všetko, každému je jasné, že sa vtedy udialo čosi, s čím nikto nepočítal…

„Pocíti krátky nával mrzutosti. Vie, že povedala Tallulah, nech zostane, dokedy bude chcieť, ale toto je šialené. Nájde Tallulahino číslo a vytočí ho. Hovor sa automaticky prepne do hlasovej schránky, a tak nájde Zachovo číslo a prezvoní ho. Znovu hlasová schránka.“Lisa Jewell

Na to, že v knihe vystupuje pomerne veľký počet postáv, sa čitateľ s príbehom rýchlo žije. Tento jav možno pripísať viacerým faktorom – každá postava je svojská, má svoju povahu a inak vníma a reaguje na udalosti, ktoré sa stali; rovnomerná dejová gradácia; a pútavý začiatok bez akejkoľvek vaty, v ktorom autorka rovno opisuje noc, keď dvaja mladí ľudia zmizli.

V knihe sa často striedajú časové roviny – autorka skáče zo súčasnosti do minulosti, a hoci ide o prvok, ktorý príbehu a jeho napätiu prospieva, niektorých čitateľov to môže mierne rušiť. Pred začiatkom každej kapitoly je teda dobré sa uistiť, aké obdobie nasledujúce riadky pokrývajú. Postupne si však čitateľ na prelínanie minulosti a prítomnosti zvyká – hlavne v druhej polovici knihy, keď už má v hlave vlastné hypotézy a je zoznámený so všetkými postavami.

Noc, keď zmizla jednoznačne dokáže prekvapiť. Rozuzlenie a zistenie, čo sa v danú noc stalo, je do poslednej tretiny veľmi ťažké predvídať. Tento pocit zlepšuje čitateľský zážitok a neustále človeka motivuje k tomu, aby knihu ešte neodložil a ďalej čítal. Takisto nemožno zabudnúť na autorkin rozprávačský talent – jednoduchou formou bez zbytočných opisov poskytuje čitateľovi autentický pohľad na toxický vzťah a nebezpečné charakterové rysy niektorých postáv. Navyše sa v príbehu neustále vynárajú nové skutočnosti, takže priestor na to, aby sa pri čítaní niekto nudil, tu skutočne nie je.

Záver

Ak ste mali z Rodiny v podkroví rozporuplné pocity, predsa len dajte tejto autorke ešte šancu. Noc, keď zmizla predstavuje omnoho lepší čitateľský pôžitok. Napätie sa neustále zakráda okolo všetkých postáv, dejový spád je plynulý a hlavné charaktery po čase odhaľujú čoraz viac zo svojej minulosti, ktorá je chvíľami nesmierne zaujímavá. Knihu musíme len odporučiť!

Pre koho odporúčame:

Plusy

 • do deja neustále vstupujú nové skutočnosti
 • originálny a autenticky pôsobiaci príbeh
 • dobrá profilácia charakterov
 • do poslednej tretiny je ťažké uhádnuť, ako sa zápletka rozuzlí
 • zručne napísaná a čitateľsky atraktívna psychologická dráma

Mínusy

 • niektorému čitateľovi môže chvíľu trvať, kým si zvykne na časté striedanie časových rovín

Informácie o knihe

 • Postavy:
  • Zach a Tallulah
  • Kim, Sophie
  • Shaun, Scarlett
 • Miesto: londýnske predmestie
 • Témy: zmiznutie, pátranie, historické usadlosti, spisovateľ, toxický vzťah, únos

Autorka

Lisa Jewell je anglická spisovateľka, ktorá je známa predovšetkým svojimi psychologickými trilermi a rodinnými drámami. Získala množstvo ocenení za svoju tvorbu, vrátane ceny Cosmopolitan Award for New Writer of the Year za svoj debut „Ralph’s Party“ a ceny British Book Awards za román „The House We Grew Up In“. Jej knihy sú prekladané do viac ako 30 jazykov a boli bestsellery v mnohých krajinách po celom svete. V roku 2008 získala cenu Melissa Nathan za komédiu Romance za román 31 Dream Street. Jewell sa narodila v Londýne a študovala na katolíckom gymnáziu St. Michael’s Catholic Grammar School vo Finchley v severnom Londýne. V súčasnosti žije vo Swiss Cottage v Londýne so svojím manželom Jaschom a dcérami Amelie Mae (nar. 2003) a Evie Scarlett (nar. 2007).

Lisa Jewell autorka

Lisa Jewell autorka

Odporúčané knihy

Noc keď zmizla - Lisa Jewell- cena

Noc, keď zmizla

Na očarujúcom anglickom predmestí je príjemný letný večer a Tallulah so Zachom sa po prvý raz od narodenia svojho synčeka vyberú von. Majú len devätnásť a večierok vo veľkom vidieckom sídle novej spolužiačky z vysokej školy sa zdá byť skvelým spôsobom, ako vypnúť, ale keď príde ráno, mladí rodičia sa nevrátia domov. Tallulahina mama Kim sa zo všetkých síl snaží zistiť, čo sa v tú noc vlastne stalo. Podarí sa jej skontaktovať s dcérinými priateľkami, na otázky však odpovedajú  ….čítať viac

martinus.skPozrieť cenu
LED lampa na čítanie VARTA LED Book Light cena

LED lampa na čítanie s klipom

Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac

svet-svietidiel.skPozrieť cenu
...
Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies