Vánoce v Šípkové ulici – Alena Mornštajnová – recenzia
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
Knižná recenzia: Odkazy do ticha
Autor: Petronela Majerčíková
Recenzent: Mária Pažmová
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Týmto veršom sa začína jedna z básní mladej autorky Petronely Majerčíkovej žijúcej v Írsku. Jej vzťah k Slovensku sa však prostredníctvom jej básní odrazil v zbierke Odkazy do ticha. Komu a čo odkazuje, možno vidieť v jej poémach, ktoré sú plné lásky, samoty, sklamania, ale aj neprestajnej viery a nádeje.
Privinieš si batôžtek radosti snáď, neurobíš chybu, ktorá trpko zmení ti tvár. Veď dieťa mať – to je dar, nebuď hlúpa, žiť ten raj!Petronela Majerčíková
Tento pud vyjadruje autorka ako niečo mimoriadne silné, niečo, čo sa nedá prekonať žiadnou inou silou. Jedinečnosť tohto zväzku je námetom mnohých básní. Tieto básne však veľmi kontrastujú s poémami druhého okruhu. Tými sú básne plné zrady či sklamania:
Schúlená byť, plakať v kúte, nevedieť, čo zajtra bude. Tíško šepkať slová lásky a nechcieť viac vidieť vrásky. Vrásky z lásky vráskavejú a mne v tvári zohavejú.Petronela Majerčíková
Ako bežnú súčasť života však autorka pociťuje aj odplatu. Jej potreba vyrovnať sa s osudom prostredníctvom básní tkvie v prirodzenej ženskosti, s akou sú jej básne napísané. Práve básne s touto tematikou môžu byť pre čitateľa modernej poézie príťažlivé.
Jemná poetika autorky prináša do poézie slovenských autoriek 21. storočia osobitné črty ako napríklad pomenovanie vecí, ktoré sú často tabuizované, neuveriteľne silná láska matky a dieťaťa, ale aj témy rozchodov, ba až rozpadov rodiny.
Viazané verše prinášajú čitateľovi veľmi ľahké a prehľadné čítanie, ktoré má za následok jednoduché vyjadrenie myšlienky, ktorú autorka chcela navrhnúť. Ako sama hovorí, nad voľným veršom sa ani nezamýšľala a viazaná forma rýmovania je pre ňu prirodzená. Mnoho čitateľov, ku ktorým sa táto kniha dostane, môžu vnímať práve tento prvok ako prínos Majerčíkovej básní.
Tematicky sa, samozrejme, nemožno vyhnúť spomínanej láske, životným osudom, vzťahu matky a syna, ale tiež témam zrady, sklamaní, vyznaní i neskrotnej vášne a sexu. Všetky témy sú rozvíjané na pláne jednoduchej autorskej výpovede.
Štylisticky sa však autorka so svojou tvorbou veľmi nepohrala. Dnes už prekonané slovné hračky a rýmové konštrukcie uberajú na sile básní. Ich náboj je od začiatku veľmi ľahko čitateľný a nemá čím prekvapiť. Takmer pri každom verši je zrejmé, ako sa mikropríbeh básne skončí. Z pohľadu autorskej výpovede, samozrejme, oceňujem otvorenosť autorky, a najmä skutočnosť, že si ,,nedáva servítku pred ústa“, no jednoduché rýmy sa v modernej poézii stávajú skôr krokom späť.
Aktualizované: 7. 11. 2023
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
V jednoduchosti je krása – aj tak možno v skratke definovať Zamatového králika. Ide...
To, že je kniha zaujímavá, vypĺňa dieru na trhu a ponúka množstvo pohľadov na...
Lucindu Riley buď milujete, alebo vás jej tvorba neosloví a rovnako to bude aj...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies