Ostré předměty

Jack Shakespearow/21. augusta 2021/Detektívky a trilery/5 min. čítania

Ostré předměty recenzia

Recenzia na audioknihu - Ostré předměty, Gillian Flynnová

Knižná recenzia: Ostré předměty

Autor: Gillian Flynnová

Recenzent: Lenka Šimonová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: OneHotBook
 • Dĺžka audioknihy: 09hod 21min
 • Interpret: Lenka Krobotová
 • Jazyk: český
 • Typ audioknihy: audiokniha kompletná
 • Kategória: detektívky, thrillery

Audioknihu nájdete v eshope:

Namiesto reportáže desivé odhalenie?

S akým pocitom sa vraciate domov, do rodného mesta, do rodičovského domu? Ovanú vás spomienky na detstvo, vo vzduchu cítite vôňu maminho koláča a pri pohľade na starú detskú izbu vás opantá nostalgia? Camille Preakerová sa podobnými pocitmi pochváliť nemôže

Obsah

Do Wind Gapu sa totiž nevracia z dobrej vôle, ale takpovediac z donútenia. V rodnom meste sa dejú čudné veci – dve dievčatká vo veku jej malej sestry boli zavraždené nesmierne brutálnym spôsobom a po smrti im vrah vytrhal všetky zuby. Prečo toľko násilia? Kto za tým celým stojí a na základe čoho si vyberá obete? Camille ako novinárka je vyslaná svojím šéfom do centra diania, aby o týchto mrazivých udalostiach napísala reportáže či články. Vracia sa tak domov, po dlhom čase stretáva svoju snobskú matku a rozmaznanú sestru Emmu, s ktorou však nakoniec dokáže nájsť spoločnú reč. Jej misia sa však počas pobytu vo Wind Gape mení. Novinárčina ide bokom a Camille sa dozvedá hrozivé informácie o svojej rodine, o jej minulosti i prítomnosti.

Kto sa ešte nestretol s Gillian Flynnovou, netuší, čo je psychotriler. Už prvé kapitoly sú prísľubom neistoty, ktorá poslucháčovi roztrasie žalúdok. Autorka každej postave dopriala prvky inakosti a po čase možno prísť na to, že normálnosť či psychická stabilita sa v tomto príbehu nenosí. Dej sa zamotáva, poslucháč vstrebáva nové okolnosti a prispôsobuje si svoju optiku na hlavné charaktery.

Audiopodoba tejto knihy je viac ako vydarená. Dovolím si tvrdiť, že hudobný podmaz, ktorý tu poslucháči nájdu pomerne často, je jeden z najlepších, s akým som sa doposiaľ v audioknihách stretla. Dokáže upozorniť na to, že ku koncu pôjde do tuhého a zdôrazňuje „psycho“ atmosféru, ktorou príbeh disponuje. V poslucháčoch vyvolá strach, pocit neistoty, vďaka čomu sa podvedome môžu pripraviť na to, čo ich ďalej čaká.

Interpretka Lenka Krobotová príbeh prerozprávala tak, že dokázala zachytiť všetky emócie, ktoré v ňom možno nájsť. Dej je publiku podaný v prvej osobe, takže sa musela s postavou Camille takpovediac vžiť. Špecifická atmosféra príbehu však zostala zachovaná a po chvíli som mala pocit, že počúvam hlavnú postavu a nie interpreta, ktorý mi príbeh sprostredkoval.

Gillian Flynnová autor

Gillian Flynnová autor

Záver

Ostré předměty odporúčam pre tých, ktorí chcú byť prekvapení, mierne vystrašení a zaskočení. Publikáciu vnímam ako tú najlepšiu od tejto autorky, či už hodnotím dejový spád, mieru prekvapenia alebo profiláciu postáv. Gillian Flynnová to jednoducho vie a audiopodoba jej príbehu predstavuje kúsok, na ktorý poslucháč tak skoro nezabudne. Je možné ju počúvať popri všetkých činnostiach, či už pri zaspávaní, pri relaxácii vo vani, upratovaní, šoférovaní alebo dokonca i v práci.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • napätie a strach
 • interpretka sa vžila s hlavnou postavou a zachovala všetky emócie, ktoré príbeh má
 • sprievodná hudba umocňuje dramatickú a vypätú atmosféru
 • permanentná gradácia deja
 • množstvo nečakaných momentov, ktoré poslucháča prekvapia nepripraveného
 • vyprofilované postavy
 • autorka kládla dôraz na detaily

Pre koho áno

 • pre milovníkov psychotrileru
 • pre tých, čo milujú napätie a nečakané prekvapenia
 • pre poslucháčov, ktorí dokážu oceniť, ak autor vyprofiluje postavy a dá si záležať na detailoch

Pre koho nie

 • ak neobľubujete príbehy, v ktorých možno nájsť „šialené“ postavy

Kde kúpite audioknihu Ostré předměty

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : Gillian Flynnová,  Img – Gillian Flynnová

Aktualizované: 26. 10. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies