Koala, ktorá môže – Rachel Brightová – recenzia
Koala, ktorá môže predstavuje jednoduchý, no pritom tak krásny a jedinečný titul, až by...
Knižná recenzia: Papuša
Autor: Angelika Kuzniak
Recenzent: Martina Melišková
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Každý umelec na svoju tvorivosť istým spôsobom dopláca. V dnešných časoch však môže v dôsledku svojej tvorivej činnosti náročnej na čas i energiu postrádať jedine dostatočný sociálny kontakt. No v minulosti? Vtedy sa mu talent – verný spoločník i ťažké bremeno – „odplatil“ vylúčením zo spoločnosti.
Na deň, keď sa začala učiť písať, Papuša nikdy nezabudne. Hovorí a usmieva sa (na nahrávke ten úsmev výrazne počuť). Matka ju zobudila ,spolu so slnkom‘. Malá Papuša vstala, vyšla zo stanu, narovnala si pokrčenú sukňu. Nepamätá si, či jej v ten deň mama zaplietla vrkoče. Ani či ju pohladila po hlave.Angelika Kuzniak
Hoci kniha komplexne zaznamenáva život cigánskej poetky stoj čo stoj odhodlanej tvoriť, v širšom ponímaní je výpoveďou vtedajšej doby i obrazom cigánskej komunity. Rozmanitý štýl meniaci sa z kapitoly na kapitolu zaručuje široké spektrum informácií, ktoré je kniha schopná čitateľovi poskytnúť. Text totiž nepozostáva zo súvislého rozprávania, ale je zmesou rozhovorov, zápiskov, listov a dodatkov autorky. Vďaka sa tomu sa tak rozširuje zorné pole tejto publikácie a v konečnom dôsledku je tak schopná zobraziť viac ako „len“ jeden obraz ľudského života.
Publikácia napriek tomu v prvom rade disponuje biografickými prvkami, vďaka ktorým sa dá bez okolkov zaradiť do tohto žánru. Okrem svojej primárnej podoby však ponúka aj množstvo doposiaľ verejnosti neprístupných podrobností o cigánskej komunite. Ich zvyky, tradície i smer myslenia možno vydolovať z každej kapitoly, pričom však nepôsobia len ako spestrenie textu, no menia podobu knihy a pridávajú jej spoločenskú hodnotu.
Koľko Cigáni musia vytrpieť, koľko slov nepekných od ľudí počujú, koľko nadávok, hrešenia a žiadny z nich sa nad tým nepozastaví, aj keď mu rania srdce. A s takým doráňaným srdcom chodí Cigán po svete a s toľkým žiaľom. Sú medzi nami ľudia poctiví aj nepoctiví, tak ako v iných národoch.Angelika Kuzniak
Atmosféra, ktorú z diela možno vstrebať, sa nedá k ničomu prirovnať. Časti zobrazujúce dianie počas druhej svetovej vojny naháňajú čitateľom strach a rovnako v nich vzbudzujú i rešpekt. Biografické informácie zasa v sebe nesú tóny clivoty, márnosti, smútku, odhodlania i prchavého šťastia vyplývajúceho z drobných úspechov. Autentické výpovede, autorkine komentáre či úradné zápisky ponúkajúce pohľad na vtedajšiu dobu dokážu textu prideliť akúsi vážnosť i dôraz. Papuša tak narába s čitateľovým vnútorným svetom ako s bábkou, ktorej pohyby sú závislé od konkrétnej kapitoly.
Aktualizované: 19. 11. 2023
Koala, ktorá môže predstavuje jednoduchý, no pritom tak krásny a jedinečný titul, až by...
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
V jednoduchosti je krása – aj tak možno v skratke definovať Zamatového králika. Ide...
To, že je kniha zaujímavá, vypĺňa dieru na trhu a ponúka množstvo pohľadov na...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies