Lokaj a ja – Valerie Bowman – recenzia
Lokaj a ja predstavuje veľmi príjemné dielo, ktoré osviežuje žáner historických romancií. Dej má...
Recenzia na knihu - Papuša, Angelika Kuzniak
Knižná recenzia: Papuša
Autor: Angelika Kuzniak
Recenzent: Martina Melišková
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Aktualizované 14.8.2022
Každý umelec na svoju tvorivosť istým spôsobom dopláca. V dnešných časoch však môže v dôsledku svojej tvorivej činnosti náročnej na čas i energiu postrádať jedine dostatočný sociálny kontakt. No v minulosti? Vtedy sa mu talent – verný spoločník i ťažké bremeno – „odplatil“ vylúčením zo spoločnosti.
Mala krásu, talent i chuť niečo dokázať. Jeden by povedal, že dokázala nazbierať všetky predpoklady potrebné k úspechu i šťastnému životu. No má to jeden háčik. Bronislava alias Papuša je Cigánka pochádzajúca z jednoduchých pomerov a narodená v období, kedy svet nebol veľmi naklonený úspechu jednotlivca a už vôbec nie úspechu v tvorivej oblasti. Musela sa pasovať s výsmechom, predsudkami i spoločenskou situáciou. No čo je to za život, kedy sa neustále musia tasiť zbrane, prežívať i z mála a upokojovať sa vidinou lepšej budúcnosti, ktorá nie a nie prísť? Život básnika nie je ľahký. A tobôž nie vtedy, ak pochádza z cigánskeho kočovného kmeňa.
Na deň, keď sa začala učiť písať, Papuša nikdy nezabudne. Hovorí a usmieva sa (na nahrávke ten úsmev výrazne počuť). Matka ju zobudila ,spolu so slnkom‘. Malá Papuša vstala, vyšla zo stanu, narovnala si pokrčenú sukňu. Nepamätá si, či jej v ten deň mama zaplietla vrkoče. Ani či ju pohladila po hlave.Angelika Kuzniak
Hoci kniha komplexne zaznamenáva život cigánskej poetky stoj čo stoj odhodlanej tvoriť, v širšom ponímaní je výpoveďou vtedajšej doby i obrazom cigánskej komunity. Rozmanitý štýl meniaci sa z kapitoly na kapitolu zaručuje široké spektrum informácií, ktoré je kniha schopná čitateľovi poskytnúť. Text totiž nepozostáva zo súvislého rozprávania, ale je zmesou rozhovorov, zápiskov, listov a dodatkov autorky. Vďaka sa tomu sa tak rozširuje zorné pole tejto publikácie a v konečnom dôsledku je tak schopná zobraziť viac ako „len“ jeden obraz ľudského života.
Publikácia napriek tomu v prvom rade disponuje biografickými prvkami, vďaka ktorým sa dá bez okolkov zaradiť do tohto žánru. Okrem svojej primárnej podoby však ponúka aj množstvo doposiaľ verejnosti neprístupných podrobností o cigánskej komunite. Ich zvyky, tradície i smer myslenia možno vydolovať z každej kapitoly, pričom však nepôsobia len ako spestrenie textu, no menia podobu knihy a pridávajú jej spoločenskú hodnotu.
Angelika Kuzniak autor
Koľko Cigáni musia vytrpieť, koľko slov nepekných od ľudí počujú, koľko nadávok, hrešenia a žiadny z nich sa nad tým nepozastaví, aj keď mu rania srdce. A s takým doráňaným srdcom chodí Cigán po svete a s toľkým žiaľom. Sú medzi nami ľudia poctiví aj nepoctiví, tak ako v iných národoch.Angelika Kuzniak
Atmosféra, ktorú z diela možno vstrebať, sa nedá k ničomu prirovnať. Časti zobrazujúce dianie počas druhej svetovej vojny naháňajú čitateľom strach a rovnako v nich vzbudzujú i rešpekt. Biografické informácie zasa v sebe nesú tóny clivoty, márnosti, smútku, odhodlania i prchavého šťastia vyplývajúceho z drobných úspechov. Autentické výpovede, autorkine komentáre či úradné zápisky ponúkajúce pohľad na vtedajšiu dobu dokážu textu prideliť akúsi vážnosť i dôraz. Papuša tak narába s čitateľovým vnútorným svetom ako s bábkou, ktorej pohyby sú závislé od konkrétnej kapitoly.
Silný príbeh so silnými emóciami, ktorého jediným šťastím je, že sa dostal v knižnej podobe na svetlo sveta – aj tak sa dá Papuša charakterizovať. Rozširuje čitateľské obzory, kladie stále nové a nové otázky, na väčšinu ktorých si čitateľ musí odpovedať sám. Kniha je dôkazom toho, že aj smutný život môže byť prínosom pre spoločnosť, že sa oplatí hovoriť o jednotlivcovi, lebo každý z nás sme súčasťou väčšieho celku. A je len na nás, do akej miery sa necháme ovplyvniť dobou, prostredím a prúdom myslenia, ktoré spoločnosť označuje etiketou správne.
Lokaj a ja predstavuje veľmi príjemné dielo, ktoré osviežuje žáner historických romancií. Dej má...
Život jedna báseň od Colleen Hoover nepredstavuje jej najlepšiu knihu, no fanúšikov týmto dielom...
Skalní milovníci fantasy a románov s čarodejníckymi prvkami nebudú Kráľovstvo hriešnych považovať za tú...
Nápad dobrý, no samotné spracovanie neuspokojí každého. Romantická línia vrhá negatívny tieň na krimi...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies