Odvaha – Markéta Lukášková – recenzia

Jack Shakespearow/30. júna 2024/Romány/5 min. čítania
Odvaha, Markéta Lukášková - recenzia

Odvaha, Markéta Lukášková - recenzia

Knižná recenzia: Odvaha

Autor: Markéta Lukášková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Motto
 • Rok vydania: 2024
 • Pôvodný názov: Odvaha
 • Počet strán: 280
 • ISBN: 9788026726463

Príbeh o tom, že vojnou sa skutočne nič neskončilo…

Kníh, ktoré zobrazujú život bežných občanov počas vojny, nájdete mnoho. Avšak len máloktoré dielo zachytáva obdobie po 2. svetovej vojne, čo v nás len vzbudzuje domnienku, že vojnou sa všetko skončilo a zlé sa opäť obrátilo na dobré. No pravda si sladko hovie na opačnom protipóle a dôkazom je aj titul Odvaha od českej autorky Markéty Lukáškové.

Obsah

50. roky minulého storočia, Praha sa spamätáva z vojny a Ada Lőblová, ktorá prežila koncentračný tábor, zisťuje, že isté vrstvy spoločnosti vnímajú Židov rovnako ako pred a počas vojny. Býva v pridelenom byte so svojou chorou matkou, štúdium medicíny musela ukončiť, a tak pracuje ako pomocná sila v nemocnici.

Až do chvíle, kedy ju komunistický režim, ktorý nie je o nič lepší ako nacisti, pripraví o všetko. Je obvinená z protištátnej činnosti, čaká ju súd a vtom prichádza ponuka, ktorá by ju na prvá pohľad mohla zachrániť. Stačí len odpovedať áno alebo nie a jej život razom naberie iný spád. Avšak, ako sa čitateľ bude môcť presvedčiť, žiadna odpoveď nie je ideálna…

„Přežila tak deportaci, tábor, otcovu smrt, ponižující pád do chudoby, hypochondrickou matku a její věčnou úzkost, vyhazov ze školy i šikanu v práci. Kdo po tomhle všem chce být Židem, chce vlastně dobrovolně umřít. V Boha, který tohle dopustil, Ada už nikdy věřit nebude.“Markéta Lukášková
...

Recenzia

Príbeh zachytáva viacero postáv, s ktorými sa čitateľ rýchlo zoznámi. Okrem Ady sa do centra pozornosti dostávajú aj jej priateľky alebo mužské charaktery, pričom – ako sa neskôr ukáže – každý z nich má potenciál zahrať si v jej živote dôležitú úlohu. Jedinečnosť knihy spočíva práve v autenticite charakterov, ktorých povahové vlastnosti sú čitateľovi podané veľmi zručne. Náturu jednotlivých postáv publikum odhaľuje prostredníctvom ich činov plynulo zakomponovaných do prábehu, nie pomocou prvoplánových opisov.

Odvaha sa číta nesmierne rýchlo a ľahko. V deji nie sú žiadne prvky, ktoré by sa dejový spád spomaľovali, prípadne by odkláňali čitateľovu pozornosť na zbytočné situácie. Príbeh neustále postupuje vpred plynulým tempom, početné dialógy a minimum opisných pasáží majú za následok ešte rýchlejší progres v čítaní. Ak vás kniha osloví, prečítate ju v skutočne rekordnom čase, pokojne aj v priebehu jedného dňa.

výkup kníh online

Príbeh má potenciál v čitateľovi ešte dlho doznievať a výnimkou nie je ani to, ak sa publikum zamyslí nad dôsledkami vlastných doterajších rozhodnutí. Práve tento motív je v knihe najvýraznejší – tvárnosť života a sila rozhodnutí, ktoré počas neho urobíme. Daný aspekt povyšuje knihu na akýsi vyšší level a historický román zrazu núti čitateľa reflektovať a prehodnocovať svoj vlastný život.

Pre koho odporúčame:

 • pre mužov aj pre ženy
 • pre mladších aj starších čitateľov
 • ak máte radi knihy, ktoré vás očaria svojou jedinečnosťou

Plusy:

 • každá z postáv má autenticky zobrazený povahový profil
 • rýchle a nenáročné čítanie
 • žiadne zbytočné opisy
 • plynulá gradácia deja
 • v závere knihy je priblížený historický kontext a osudy skutočných postáv, ktoré sa zapísali do histórie
 • pekná hlavná myšlienka

Mínusy:

 • žiadne sme nenašli

Záver

Jednoducho podané dielo s hlbšou myšlienkou a historickým posolstvom, ktoré neslabne ani o 70 rokov neskôr. Ak ste doposiaľ nič od Markéty Lukáškové nečítali, Odvaha vo vás vzbudí chuť prečítať si aj jej predošlé knihy. Príbeh je vypointovaný, dej nespomaľujú žiadne zbytočné prvky a odkrýva i tú časť našej histórie, ktorej sa mnoho autorov nevenuje.

Odporúčané knihy od autorky Markéta Lukášková

InTyMně - Markéta Lukášková - cena

InTyMně

Všechno, co neuložíte, se jednou ztratí. A ztratit vzpomínky na dětství a dospívání v devadesátkách a na přelomu tisíciletí, to by byla škoda. V této knize nejsou ty vaše, ale spousta z nich vám bude povědomá. Jsou dětsky naivní, pubertálně vzdorné a taky dospělácky bolestné. Budete se u nich smát, pokyvovat hlavou a pocítíte úlevu, že v tom všem zmatku, co se v životě děje, rozhodně nejste sami….čítať viac

martinus.skPrejsť do eshopu
Co vás v dějáku nenaučili - Markéta Lukášková - cena

Co vás v dějáku nenaučili

Pamatujete na školní dějepis? Vždycky končil druhou světovou. Jenže právě to, co nás v dějáku nenaučili, ovlivnilo naše životy nejvíc. Jak se komunisté dostali k moci, že propaganda byla i v seriálech, že politika do sportu bohužel vždycky patřila nebo že lidé utíkali ze země v horkovzdušném balonu. Nečekejte hromadu dat, ale skutečné příběhy i náladu tehdejší doby. Obojí je důležité znát, protože…čítať viac

restorio.skPrejsť do eshopu
Majonéza k snídani - Markéta Lukášková - cena

Majonéza k snídani

Ema měla s emocemi vždycky problém. Místo, aby je prožívala, raději je pitvá a sama si drží odstup i nadhled. Nejvíc ze všeho chce analyzovat lásku. Co je vlastně zač a proč třeba jejím rodičům zmizela? Proč zůstává tichá babička s despotickým dědou? Proč si její nejlepší kamarád nepřizná, kam ho táhne jeho srdce? Některé věci ale pochopíte jen tak, že se do nich namočíte, a proto se sama pustí do…čítať viac

pantarhei.skPrejsť do eshopu
Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies