Pistolník recenzia

Recenzia na audioknihu - Pistolník, Stephen King

Knižná recenzia: Pistolník

Autor: Stephen King

Recenzent: Juraj Drevenka

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Audiotéka
 • Dĺžka audioknihy: 07hod 28min
 • Interpret: Libor Terš
 • Jazyk: český
 • Typ audioknihy: audiokniha kompletná
 • Kategória: sci-fi

Imaginárny svet, v ktorom zazriete odraz reality

Stephen King sa na poli literatúry vyznamenal predovšetkým v žánri hororu. Veľkolepého hororu, ktorý keď chytíte do ruky, okamžite viete, že je to Kingovka. A rovnako je to aj s jeho fantasy. Síce séria Temná veža spadá do tohto žánru, predsa len je to niečo iné, nové a nevídané.

Obsah

King svojich čitateľov zavedie do postapokalyptického sveta, v ktorom už dávno nefungujú princípy, na aké je súčasný smrteľník zvyknutý. Za katastrofu je zodpovedný Čierny muž, ktorý sa nebojí prejaviť svoju skazonosnú moc a ktorého identitu všetci len náznakmi hádajú. Naproti nemu stojí pistolník Roland, ktorý nazbiera svoju odvahu a odhodlá sa pohnúť k Temnej veži. Tam sa má rozhodnúť, či sa svet pozbiera na nohy, alebo navždy ostane vo forme, v akej je teraz – plný zla, napodobenín ľudských tvorov a nepredvídateľných nástrah. Bude Roland spásou pre zničený svet?

...

Pri počúvaní Pistolníka je potrebné uvedomiť si, že tento diel je štartovacím výstrelom celej série, čo znamená, že autor si v ňom len zbiera náboje, ktoré využije v neskorších častiach. Preto sa niekomu môže zdať príbeh nejasný či málo rozpracovaný a môže sa v ňom úplne stratiť. Z vlastnej skúsenosti viem, že je lepšie, ak si na tento diel posvietite viackrát, pretože pri prvom stretnutí s ním nemusíte zaregistrovať všetky momenty, ktoré sa neskôr javia ako kľúčové či podstatné pre vytvorenie celkového dojmu v okamihu, keď sa uzatvorí celá séria.

Akcia a atmosféra. To sú dva pojmy, ktoré sa v Pistolníkovi tak trochu bijú a neznesú svoju vzájomnú prítomnosť. V úvodnej časti série Stephen King stavil na zobrazenie dokonalého obrazu postapokalyptického sveta. Dej je síce pomalší, no je preplnený momentmi, ktoré poslucháčov zasadia do prostredia dýchajúceho svojským a nenapodobiteľným duchom. Všetky okamihy tu majú svoju hĺbku, dokonca i tie, ktoré nie sú opisné, ale dialógové. Nový alternatívny svet, ktorý tu King vytvoril, však miestami predsa len predstavuje akýsi čitateľský (v tomto prípade poslucháčsky) oriešok, s ktorým sa nemusí stotožniť a zosúladiť každý poslucháč. Ak však Pistolníkovi dáte šancu, autor sa vám v závere série odvďačí dokonalým literárnym pôžitkom, ktorý konkurenciu len tak ľahko nenachádza.

Stephen King autor

Stephen King autor

Príbeh dostal skutočne výbornú interpretáciu v podobe hlasu Libora Terša. Ten dokázal podchytiť všetky emócie, ktoré príbeh má, a pracovať s nimi v priebehu celej nahrávky. Dialógy aj opisy znejú prirodzene, no zároveň unikátne a vôbec nie je ťažké vytiahnuť z nich podstatu.

Záver

Pistolníka odporúčam pre vytrvalých čitateľov, ktorí sú si istí, že dozreli aj na diela, kde autor ukryl viac ako len jeden príbeh. K textu treba pristupovať s rozvahou a s vnútorným naladením pôžitkára, inak sa audiokniha minie účinku. Ak obľubujete rozsiahle sci-fi prekračujúce hranice svojho žánru vo všetkých rovinách, Pistolník je pre vás. V prípade, že tento pocit nebudete mať, vydržte a kráčajte ďalej. Roland má pred sebou ešte dlhú a náročnú cestu a rovnako sú na tom aj jeho čitatelia/poslucháči.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • unikátna atmosféra
 • dokonalé vytvorenie alternatívneho sveta
 • menej akcie
 • výborný interpret
 • prvý diel je akousi predprípravou na ďalšie časti

Pre koho áno

Pre koho nie

 • pre poslucháčov, ktorí okamžite očakávajú vyvrcholenie aj pointu

Kde kúpite knihu Pistolník

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : Stephen King,  Img – Stephen King

Aktualizované: 29. 10. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies