Pomocníčka – Freida McFadden – recenzia

Jack Shakespearow/7. marca 2024/Detektívky a trilery/5 min. čítania
Freida McFadden, Pomocníčka - recenzia

Freida McFadden, Pomocníčka - recenzia

Knižná recenzia: Pomocníčka

Autorka: Freida McFadden

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Motýľ
 • Recenzent knihu čítal: 4 hodiny
 • Počet strán: 320
 • Rok vydania: 2023
 • ISBN: 9788081643194
 • Originálny názov: The Housemaid

Príbeh, v ktorom je všetko inak, ako sa spočiatku očakávalo…

Millie si urgentne potrebuje nájsť prácu – býva totiž vo svojom aute a jej minulosť, v ktorej figuruje odpykávanie si trestného činu jej pri hľadaní zárobkových možností veľmi nepomáha. Keď sa ocitne v domácnosti Niny Winchesterovej, vie, že je to jej posledná možnosť na nový začiatok. Bohatá manželka a matka jednej dcéry na ňu pôsobí navonok milým dojmom, no Millie v kútiku duše tuší, čosi nie je v poriadku.

Obsah

Zvláštny pocit sa však snaží potlačiť do úzadia a v momente, keď jej Nina zavolá, že si ako pomocníčku do domácnosti vyberá ju, neváha túto ponuku prijať. Nasťahuje sa do veľkolepého domu, v ktorej jej však patrí len zatuchnutá podkrovná izba, a hoci na ňu tento priestor pôsobí strašidelne, stále je to lepšie ako spánok v aute. Postupne ale zisťuje, že v domácnosti Winchesterovcov čosi nie je v poriadku – Nina sa liečila na psychiatrickej klinike, máva výbuchy hnevu, je paranoidná a občas to vyzerá tak, že cieľom jej dňa je Millie čo najviac potupiť. V momente, ako však medzi Millie a Nininým manželom Andrewom preskočí zakázaná iskra, sa preukáže, že v tomto dome nie je v poriadku skutočne nič. Rozohráva sa tak hra o pravdu, bezpečie a aj holý život.

„Hoci som si sľúbila, že sa budem starať iba o seba, nie o Ninin psychický stav, aj tak mi to nedá pokoja. Pracujem pre tú ženu. Žijem s ňou. Navyše je na nej zvláštne aj niečo iné. Ako minule ráno, keď som im umývala kúpeľňu. Nemôžem si pomôcť, ale nikto príčetný nemôže spraviť taký neporiadok…“Freida McFadden
...

Recenzia

Už od prvej stránky je jasné, že príbeh ponúkne čitateľovi poriadny zážitok. Namiesto bezduchého úvodu kniha ponúka priame vhupnutie do deja a počiatočné oboznamovanie sa s postavami, pričom každá z nich má svojský a atraktívny profil. Až časom možno zistiť, že i také detaily, ktoré sa javili ako menej podstatné, zohrávajú neskôr veľkú úlohu a sú dôkazom, že autorka knihu dokonale premyslela.

Príbeh sa tiahne naprieč trojmesačným obdobím a rozprávačom je v drvivej väčšine Millie, pomocníčka v domácnosti, ktorá si prešla pobytom vo väznici a pasuje sa s finančnými problémami. Až v poslednej tretine knihy sa nájde pár častí, ktoré nazerajú na dej z pohľadu Niny a odhaľujú dôvody jej správania či minulosť ako takú.

Kniha sa číta až expresne rýchlo – človek si ani neuvedomí a zrazu je za jej polovicou, pričom stále nemá chuť urobiť si od čítania pauzu. Zaujímavým aspektom príbehu je, že zatiaľ čo jeho prvá polovica pôsobí pútavo, stále je to len malý zlomok toho, čo na čitateľa čaká neskôr. Postupne sa totiž jednotlivé postavy začínajú vyfarbovať a čitateľ tak odhadzuje predošlé domnienky a hypotézy, ktoré si na základe prečítaných stránok predtým urobil.

Dalo by sa povedať, že príbeh, ktorý Pomocníčka ponúka, sa s čitateľom neustále zahráva. Spočiatku ho donúti, aby si o postavách vytvoril nejaké predstavy a neskôr mu ich úplne zbúra. Publikum teda prichádza na to, že pravda je v tejto knihe pomerne vratká a že nie je ťažké dostať sa do poriadneho omylu.

Záver

Ak milujete ľahké trilery s premyslenou zápletkou, Pomocníčka vás nesklame. Množstvo zvratov, zaujímavé postavy, rýchlo sa vyvíjajúci príbeh, ktorý prekvapí a ukáže, že nič nie je také, ako si čitateľ spočiatku myslel. Kniha sa číta takpovediac sama a je vhodná aj pre tých, ktorí už dlhší čas hľadajú beletriu, ktorá by ich kompletne pohltila. Odporúčame všetkými desiatimi!

Pre koho odporúčame:

 • pre mužov aj pre ženy
 • pre čitateľov, ktorí si práve prechádzajú čitateľskou krízou a hľadajú príbeh, ktorý ich pohltí
 • ak milujete príbehy s prvkami trileru, ktoré vás do úplného konca od seba nepustia

Plusy

 • neustála gradácia deja
 • množstvo nepredvídateľných zvratov
 • postavy, ktoré sa po čase vyfarbia
 • rýchle, ľahké, no pritom napínavé čítanie
 • žiadne opisy, ktoré by dej len spomaľovali
 • premyslené detaily, ktoré po čase do seba perfektne zapadajú
 • vyšperkovaná dejová línia

Mínusy

 • žiadne sme nenašli
výkup kníh online

Informácie o knihe

 • Postavy:
  • Millie, Nina a Andrew Winchesterovci
  • Cecelia, Enzo
 • Prostredie: USA
 • Témy: domáce násilie, napätie, triler, prekvapenie, väznenie

Odporúčané knihy od autorky Freida McFadden

Tajomstvo pomocníčky - Freida McFadden - cena

Tajomstvo pomocníčky

Je ťažké nájsť zamestnávateľa, ktorý by sa príliš nevypytoval na moju minulosť. A tak ďakujem šťastene, že mi nejakým zázrakom Garrickovci dali prácu: upratovanie ich úžasného podkrovného bytu s výhľadom na celé mesto a prípravu luxusných jedál v ich nablýskanej kuchyni. Môžem tu chvíľu potichu pracovať, kým nezískam to, čo chcem. Je to takmer dokonalé. Stále som sa však nezoznámila s pani Garrickovou a ani som nevidela vnútro…čítať viac

martinus.skPozrieť cenu
Za zamčenými dveřmi - Freida McFadden - cena

Za zamčenými dveřmi

Když si Nora Davisová dělala jako malá v pokojíčku úkoly, netušila, že její otec zatím ve sklepě vraždí ženy. Až do dne, kdy se jim u dveří objevila policie. O desítky let později je Nořin otec stále za mřížemi a ona je úspěšná chirurgyně s poklidným a osamělým životem. Nikdo netuší, že její otec byl sériový vrah. Pak však Nora zjistí, že jedna z jejích pacientek byla zavražděna – a to stejně děsivým a jedinečným způsobem, jakým vraždil i její otec…čítať viac

pantarhei.skPozrieť cenu
Anatómia lži - Freida McFadden - cena

Anatómia lží

Novomanželia Tricia a Ethan hľadajú svoj vysnívaný domov. Navštívia odľahlé sídlo, ktoré kedysi patrilo doktorke Adrienne Haleovej, uznávanej psychiatričke, ktorá pred tromi rokmi bez stopy zmizla. Počas obhliadky ich v dome uväzní silná zimná búrka… nemajú šancu uniknúť, pokým sa snehová smršť neskončí. Pri hľadaní knihy, ktorá by ju zabavila, kým neprestane snežiť, narazí Tricia na tajnú miestnosť. Nájde v nej zvukové záznamy všetkých…čítať viac

knihyprekazdeho.skPozrieť cenu
LED lampa na čítanie VARTA LED Book Light cena

LED lampa na čítanie s klipom

Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac

svet-svietidiel.skPozrieť cenu
Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies