Posledná možnosť úniku

Jack Shakespearow/19. mája 2021/Detektívky a trilery/5 min. čítania

Posledná možnosť úniku recenzia

Recenzia na knihu - Posledná možnosť úniku, Federico Axat

Knižná recenzia: Posledná možnosť úniku

Autor: Federico Axat

Recenzent: Sabina Walterová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Oľga Hlavačová
 • Pôvodný názov: La última salida
 • Recenzent knihu čítal: 07hod 15min
 • Počet strán: 384

Otvoriť dvere alebo so všetkým skoncovať?

Únik je niekedy najlákavejšou voľbou… Zanechať všetko tak, ako je, a odísť na miesto, kde nás nedolapia súčasné problémy, ktoré zvierajú naše vnútro, predstavuje celkom príjemnú vidinu. Podobný plán má aj Ted, hoci on sa chystá niekam, odkiaľ už niet cesty späť

Obsah

Manželka, dve deti a dobré finančné pomery ešte nie sú zárukou šťastného života. Tedovi McKayovi diagnostikujú vážne ochorenie, ktoré zlomí jeho psychiku a prinúti ho k závažnému rozhodnutiu. Vo chvíli, keď si k hlave priloží zbraň, ozve sa klopanie na dvere a návštevník má, zdá sa, vážne dôvody na to, aby ho kontaktoval. Ted neznámeho muža po menšom váhaní pozve dnu a ten mu dá zvláštnu ponuku. Samovražda totiž nie je odvážny čin, no zomrieť ako hrdina? To už je lákavejšie. Má to však jeden háčik. Ted musí zabiť, aby bol zabitý, a to konkrétne zločinca, ktorého zákon nedostihol. Keď ponuku prijme, po čase zisťuje, že tu niečo nesedí a že zabil aj nevinného človeka. Zamotáva sa tak do čudnej hry, v ktorej ide nielen o život.

A takisto on, ako aj vy, chce minimalizovať bolesť a nepochopenie, ktoré by pocítili jeho najbližší. Dohoda je takáto, Ted, vy zabijete Blaina a týmto spôsobom prinesiete mier a spravodlivosť rodine Amandy Herdmanovej. A my vám z vďačnosti dovolíme stať sa súčasťou reťaze, v ktorej jedným z článkov je Wendell a vy pôjdete po ňom.Federico Axat
...

Posledná možnosť úniku má potenciál osloviť širokú cieľovú skupinu. Príbeh balansuje na hranici krimi a psychologického trileru s príznačnými prvkami, ktoré dokážu popliesť publiku hlavu. Hoci to tak spočiatku nevyzerá a čitateľa osloví najmä netradičná situácia v úvode deja, neskôr bude môcť prísť na to, že dej je vopred naplánovaný a premyslený do detailov. Aj tie najmenšie podrobnosti sa neskôr prejavia ako podstatné a postupne do seba začínajú zapadať vytvárajúc tak dielo, ktoré vzbudzuje profesionálny dojem.

S detailami a ich významom, ktorý sa ukáže až neskôr, úzko súvisí aj plynulosť deja a jeho gradácia či vplyv na publikum. Začiatok knihy si čitateľa opantá, zatiaľ čo v ďalších kapitolách bude mať pocit, že sa dej rozbieha akosi pridlho. Je to však dôsledok autorovej snahy vytvoriť veľké množstvo podnetov, ktorých sila a význam sa prejaví tesne pred záverečnou. Veľmi netrpezliví čitatelia, ktorí nevedia intuitívne predpokladať, ktoré (momentálne nevýznamné) skutočnosti budú kľúčovým prvkom, sa pri čítaní prvej polovice knihy trochu potrápia. Tento nežiaduci účinok sa však postupne a plynulo vytráca, pričom v poslednej tretine už nie je vôbec prítomný.

Federico Axat autor

Federico Axat autor

Odrazu ako blesk rozrážajúci milosrdný plášť zabudnutia ho prepadla spomienka, ktorú jeho myseľ chcela pochovať. Stočil zrak k päte grilu. Drevená kazeta so šachovými figúrkami tam už neležala, ale spomienka bola veľmi jasná. A hoci pred chvíľou zažil nočnú moru, v ktorej Holly nemala jednu nohu, krv mu zmrazil práve detail so šachovou kazetou.Federico Axat

Príjemným faktom je aj skutočnosť, že sa v deji nachádza minimum zbytočných opisov a autor sa skôr sústreďuje na sprostredkovanie vnútorného sveta postáv a ich prežívania súčasnej chvíle. Dramatické momenty, v ktorých ide o život, sú opísané celkom zručne – pôsobia uveriteľne a prenesú na čitateľa všetky pocity, s ktorými sa pasuje hlavná postava.

Záver

Posledná možnosť úniku je kúsok, ktorý stojí za pozornosť. Námet je výborný, miestami v ňom možno zazrieť odraz klasických diel, ktoré nikdy nevymrú, no zároveň nejde o žiaden plagiát, skôr o podobnosť, ktorá stojí za povšimnutie a pozdvihuje dielo do vyšších rovín. Je to vskutku zaujímavé, akčné, dramatické čítanie s množstvom podnetov, ktoré však stále svoje publikum nevyčerpáva a dovoľuje mu relaxovať. Stručne povedané – i keď je obsah kvalitný, jeho forma mu dovoľuje, aby po knihe siahla aj tá časť publika, ktorá zväčša volí jednoduchšie a nenáročné kúsky.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • premyslený dej
 • napätie pretrváva, ale má kolísavú intenzitu
 • množstvo podstatných detailov
 • zaujímavý námet
 • minimum zbytočných opisov
 • čitateľ sa necíti vyčerpaný

Pre koho áno

Pre koho nie

 • pre netrpezlivých čitateľov, ktorým sa nechce čakať, kým autor v rozsiahlej dejovej línii spojí všetky súvislosti do jedného celku

Kde kúpite knihu Posledná možnosť úniku

bux logo

Zdroje

 1. Wikidata : Federico Axat,  Img – Federico Axat

Aktualizované: 19.11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies