Enola Holmesová: Prípad zmiznutého markíza – Nancy Springer – recenzia
Enola Holmesová a jej prvý prípad zmiznutého markíza vás môže sklamať jedine v tom,...
Knižná recenzia: Posledný dom na zbytočnej ulici
Autorka: Catriona Ward
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Na konci Zbytočnej ulice, v úplne poslednom dome žije Ted Bannerman, podivín, ktorý dom zdieľa so svojou mačkou Oliviou a občas k nemu prichádza aj jeho dcéra Lauren, ktorú však nikto nikdy nevidel. V minulosti bol Ted podozrivý z únosu malého dievčatka Lulu, ktoré sa doposiaľ nepodarilo nájsť.
„Laura Waltersová, šesťročná, hnedé vlasy, orieškovohnedé oči. Má oblečené plavky, džínsové nohavice a červené tielko.´ Až keď sa zotmelo a park sa vyprázdnil, začalo Dee dochádzať, že v ten deň Lulu nenájdu. Trvalo jej oveľa dlhšie, kým pochopila, že ju nenájdu už nikdy. Odišla nevedno kam ani s kým a nevrátila sa. O niekoľko týždňov našla istá rodia z Connecticutu o mnoho kilometrov ďalej vo svojich veciach, ktoré nosili na pláž, bielu žabku. Nikto nevedel vysvetliť, ako sa tam dostala, ani či patrila Lulu. Objavila sa v bielizni spolu s ich oblečením.“Catriona Ward
Kniha vás nemusí osloviť ihneď. Zmiznutie mladého dievčaťa, ktoré sa ani po rokoch nepodarilo vypátrať, je pomerne častým prvkom v psychotrileroch či v kriminálkach, avšak v tomto prípade je jeho spracovanie vskutku netradičné. Nejde o klasické pátranie po vinníkovi, skôr sa hneď na začiatku pozornosť sústredí na Teda – podivína, okolo ktorého je až príliš veľa otázok. Hľadanie zmiznutého dievčaťa, ktoré by dnes po toľkých rokoch bolo na prahu dospelosti, sa dostáva do úzadia.
Spočiatku dej pôsobí trochu bizarne či chaoticky, a preto je náročné preniknúť nielen do mysle hlavnej postavy, ale aj sa naplno zžiť s dejom. Neustále sa v jednotlivých kapitolách objavujú prvky, ktoré v príbehu jednoducho nesedia, a takisto sa hromadia otázky, na ktoré akoby v prvej polovici neprichádzajú odpovede. Takisto je potrebné čítať knihu pozorne a všímať si i tie najmenšie detaily. Nejde teda o žiadnu oddychovku, pri ktorej čitateľ vypne myseľ a nechá sa pasívne unášať dejom. Práve naopak – ak si chce príbeh skutočne vychutnať, je potrebné mať oči neustále na stopkách.
Príbehom sa nesie čudná a mierne ťaživá, no vskutku jedinečná atmosféra. Kniha má obrovský potenciál preniesť na čitateľa množstvo pocitov, avšak úplne iným spôsobom, ako je zvyknutý. Väčšinou sa atmosféra prehlbuje v pasážach, ktoré sú plné opisov.
„Sníva sa jej o spaľujúcom slnku a strachu zo straty. Rodičia v sne kráčajú ruka v ruke po púšti pod hviezdnou oblohou. Dee sa pozerá čo najdlhšie, ale potom priletia červené vtáky a obloha je zrazu biela. Mávajúce krídla znejú ako tiché a jemné škriabanie. Potme sa posadí a srdce jej prudko bije. Po chrbte a medzi prsami jej steká pot. Akýsi zvuk ju vyrušil zo sna. Znovu k nej dolieha, prichádza z prízemia. Dee počuje, že to nie sú krídla, ale škrabot. Ako keď niekto ťahá dlhým nechtom po dreve.“Catriona Ward
Zaujímavosťou je, že pozíciu rozprávača si tu prehadzujú štyri postavy. Najviac čitateľa sprevádzajú príbehom Ted a jeho mačka Olivia, ktorá opisuje svoj pohľad na dané skutočnosti mačacou optikou. Po čase sa k nim pridáva aj Dee, sestra zmiznutej Lulu, a Lauren, z ktorej pohľadu je príbeh vyrozprávaný až v poslednej tretine knihy. Až na úplnom konci čitateľ pochopí, že toto netradičné zoskupenie rozprávačov má omnoho väčší význam, ako by sa mohlo zdať.
Catriona Ward je britská spisovateľka a autorka hororových románov. Jej prvá kniha „Rawblood“ bola nominovaná na cenu Edgar Allan Poe Award. Jej druhá kniha „Little Eve“ bola nominovaná na cenu Shirley Jackson. Wardovej knihy sú považované za napínavé a originálne a boli preložené do mnohých jazykov po celom svete. Okrem toho je Wardová aj úspešnou esejistkou a novinárkou. Jej práce boli publikované v mnohých prestížnych médiách, ako napríklad The Guardian, The Sunday Times a The New York Times.
Aktualizované: 24. 10. 2023
Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.
Enola Holmesová a jej prvý prípad zmiznutého markíza vás môže sklamať jedine v tom,...
Smrť a kúzelník je prekvapivé dielo, ktoré si užijete do poslednej kapitoly. S postavami...
Milovníci psychotrilerov a napínavých knižných jednohubiek, určite neváhajte! Profesorka vám ukáže, aké ľahké je...
Psychotriler je nesmierne obľúbený žáner, no rovnako je pomerne náročné nájsť pútavý a zaujímavý...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies