Apartmán v Paríži – Lucy Foleyová – recenzia
Apartmán v Paríži síce neponúka neustálu akciu, no zato predstavuje mozaiku psychologických profilov, ktorá...
Recenzia na knihu - Posol, Markus Zusak
Knižná recenzia: Posol
Autor: Markus Zusak
Recenzent: Martina Melišková
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Skryť si hlavu do dlaní, prepadnúť zúfalstvu a rozplakať sa nad tým, že náš život smeruje tam, kde sa vôbec nechceme ocitnúť, nič nerieši. Rezignácia síce ešte nikoho nezabila, no rovnako mu ani nenaliala do žíl novú dávku nádeje. Ste so svojím životom spokojní? Alebo ste ešte neodhalili možnosti, ktoré sa vo vás ukrývajú?
Ed Kennedy veru nemôže prehlásiť, že svoj život drží pevne v rukách. Svetlé chvíle zaznamenáva len vtedy, ak so svojou partiou hrá karty, vlastná matka o ňom nemá práve najlepšiu mienku a k povolaniu taxikára, ktoré ho ako-tak drží nad vodou, sa dostal pomocou podvodu. Pre dievčatá nie je atraktívnym objektom a Audrey, dievča, ku ktorému pociťuje istú náklonnosť, mu jeho city neopätuje v takej rovine, v akej by túžil, a namiesto životného partnera v ňom vidí len kamaráta. Všetko však zmení jedno kartové eso, ktoré Ed obdrží poštou spolu s tromi adresami. Po menšom uvažovaní Ed prichádza k bizarnému zisteniu – ľudia, ktorých adresy boli v liste uvedené, potrebujú, zdá sa, jeho pomoc. Odosielateľ karty, neskôr už viacerých kariet, je neznámy a otázkou zostáva, s akým zámerom ich Edovi adresuje. Isté je len jedno – všetky udalosti, ktoré sa dôsledkom toho odohrajú, majú svoje opodstatnenie.
Na karty dopadne žlté svetlo. Spomínam si na príbehy, ktoré sa s nimi spájajú. Pri pomyslení na Millu a ženu s dcérkou z Edgar Street sa ma zmocní melancholická nálada, Sophie zaželám fantastický život. Predstavím si otca O´Reillyho z Henry Street a jeho deň otvorených dverí a musím sa usmiať.Markus Zusak
Posol je vskutku špecifickou a svojráznou knihou. Každá situácia v sebe ukrýva istý, mnohokrát i čarovný význam, ktorý z príbehu vytvára mimoriadne zaujímavé dielo. Je však nesmierne dôležité, aby čitateľ nahliadol aj pod samotné riadky a hľadal zamaskované významy či posolstvá. Len máločo je tu zobrazené bez akejkoľvek zásterky a každá pekná myšlienka sa skrýva pod iný, na prvý pohľad nevýznamný fakt.
Kniha dôsledkom toho rozdelí svoje publikum. Jeden čitateľ tieto významy nájde a uvedomí si, že má tú česť so skutočne pozoruhodným dielom, a druhý si povie, že príbeh je fádny, nezaujímavý a málo pestrý na to, aby mu venoval svoj čas. Ak však viete odhaľovať skryté významy a radi v texte snoríte, aby ste neustále objavovali nové a nové súvislosti, budete príbehom nadšení. Na druhej strane sa tu však naskytá i riziko, že Posla označíte ako podpriemernú knihu.
Markus Zusak autor
Dej, odhliadnuc od ukrytých odkazov, je naozaj jednotvárny a pozostáva z obrazov, počas ktorých Ed stretáva nových ľudí a hľadá v stretnutí s nimi svoje vlastné posolstvo. Súbor scén, ktoré po čase vyznievajú stereotypne, teda nemusí ulahodiť každému čitateľovi. Autor sa nesústredil na gradáciu deja, no skôr na maskovanie menších či väčších posolstiev.
To, ako rýchlo čitateľ knihou preplachtí, závisí od skutočnosti, či sa s príbehom vžije alebo nie. Ak vás posolstvá ukryté v ňom uchvátia, budete riadkami napredovať oveľa rýchlejšie ako tá druhá skupina, ktorá tu čarovné okamihy nenájde. Slovná zásoba je pomerne rozsiahla, dialógy tu takisto majú časté zastúpenie, vďaka čomu sa text číta rýchlejšie, ako keby bol čitateľ konfrontovaný len s množstvom opisov.
Sníva sa mi o minulej noci, o raňajšom slnku a o mohutnom roztrasenom mužovi. Podarilo sa mu vrátiť do mesta? Vybral sa pešo alebo niekoho stopol? Radšej na to nemyslím. Kedykoľvek sa mi do postele vkradnú spomienky a prilepia sa mi na telo, prevalím sa, aby som ich rozmliaždil. Až potom sa rozplynú.Markus Zusak
Posol je dôkazom toho, že nikto a nič nemá žiadne hranice. Všetky steny, ktoré okolo seba vnímame, sme si zväčša vystavali my sami a rovnakým spôsobom, možno i omnoho ľahšie, ich vieme aj zbúrať. Edov príbeh jasne demonštruje, že každý človek má na našom svete svoje poslanie. A je len na nás, či ho objavíme a chopíme sa príležitosti. Knihu odporúčam čitateľom, ktorí vedia nazrieť i medzi riadky a milujú príbehy, v ktorých môžu okrem načrtnutej dejovej línie nájsť oveľa viac.
Apartmán v Paríži síce neponúka neustálu akciu, no zato predstavuje mozaiku psychologických profilov, ktorá...
Floriovci – Nekorunovaní králi Sicílie je vskutku zvláštna kniha. Napriek tomu, že nie každý...
Vtipný, no pritom v podstate vážny, hravý, a predsa reálny príbeh – aj tak...
Jednoznačne ide o výnimočnú knihu, ktorá má potenciál ohúriť nielen čitateľky, ale aj mužskú...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies