Potkan recenzia

Recenzia na knihu - Potkan, František Kozmon

Knižná recenzia: Potkan

Autor: František Kozmon

Recenzent: Lenka Šimonová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Recenzent knihu čítal: 06hod 50min
 • Počet strán: 376

Útok potkanov alebo chladnokrvná vražda?

Detektívku majú už dlhší čas pod palcom Severania a rýdzo slovenskej krimi tvorbe takisto kraľuje len jedno meno. Je čas na zmenu? Zavial k nám nový a svieži vietor?

Obsah

V prostredí kanalizačných potrubí, ktoré u bežného smrteľníka vyvoláva odpor a znechutenie, sa nájde telo muža. Zjavný zločin sa ktosi snaží zamaskovať tak, aby pripomínal útok potkanov. Dôležitosť tomuto prípadu dodáva fakt, že sa muž pred časom objavil na policajnej stanici a dôsledkom toho, že disponuje závažnými informáciami, žiadal ochranu. Sedí skutočne vo väzení nesprávna osoba, tak ako to muž hovoril? Otvorí sa starý prípad a napravia sa predošlé chyby – teda ak nejaké vôbec sú? Kam až táto skutočnosť siaha?

Poďme pekne po poriadku. Kto po vás ide?‘ zisťoval Wolf s rukami zloženými na hrudi.

,To vám nemôžem povedať. Je to veľmi dôležitý muž, má veľký vplyv,‘ odpovedal mu chlap trasľavým hlasom.

,Tak prečo po vás ide?‘ zapojila sa do výsluchu Siváková, skláňajúc sa nad ním. Muž neprestajne skúmal očami miestnosť a ľudí, s ktorými v nej bol zavretý, až sa jeho pohľad zmierlivo ustálil na žene, ktorá práve položila otázku.

František Kozmon
...

Kapitán Marek Wolf si dokáže publikum rýchlo získať aj napriek tomu, že pôsobí rezervovane a samotársky. Tak ako to už býva, ani jeho súkromie nemá práve najružovejšie farby, a preto sa po pätnástich rokoch vracia z Kanady na Slovensko. Kto by si však myslel, že ho tu hneď čaká príjemné teplučké miestečko a otvorení, priateľskí kolegovia, mýli sa. Obsadí totiž miesto skúsenejšiemu kolegovi – kapitánovi Luptákovi, ktorý si pri pomyslení na post krajského vyšetrovateľa už mädlil ruky, vďaka čomu Wolf čelí nevrlosti ostatných členov tímu.

Skutočnosť, či publikum bude vedieť dej predvídať, závisí na konkrétnom čitateľovi a jeho „literárnej minulosti.“ Ak sa radíte medzi skúsených čitateľov detektívok, ktorých knižnica sa prehýba pod váhou rôznorodých krimi sérií, je tu istá šanca, že niektoré fakty vytušíte o niečo skôr. Bežná čitateľská verejnosť, prípadne ľudia, ktorí sa stretávajú skôr s iným žánrom, si však vychutnajú napätie a budú závislí od informácií, ktoré im postupne posunie autor.

František Kozmon autor

František Kozmon autor

Predstavujem vám vášho nového kolegu a nadriadeného v jednej osobe kapitána Mareka Wolfa.‘ Členovia policajného zboru, pripravení na búrlivý potlesk, sa sotva zmohli na chabé tlesknutie. Najprekvapenejší bol asi kapitán Lupták, ktorý síce predstieral skromnosť, no vymenovaním do vyššej funkcie si bol v podstate istý.František Kozmon

Bez ohľadu na to, či niektoré okolnosti publikum vyšípi skôr, sa tu naskytá veľká šanca, že mu dielo zaimponuje aj po formálnej stránke. Text pôsobí sviežo, čitateľa aj napriek krimi zápletke príliš nezaťažuje a nevyčerpáva ho. Postavy dokážu zaujať aj napriek profilom, ktoré niekomu môžu pripadať stereotypné, prípadne vytvorené podľa istej šablóny. Avšak udalosti, ktoré sa okolo nich dejú, si pritiahnu čitateľskú pozornosť. Dialógy nepôsobia strojene ani umelo a sem-tam vedia vyvolať i úsmev, nakoľko sa postupné stmeľovanie vyšetrovateľského tímu odzrkadľuje aj v rozhovoroch.

Bratislavské reálie sú takisto prvkom, ktoré našinca potešia a dodajú mu istý pocit „domova“ – v porovnaní so severskými kriminálkami, ktoré publikum dokážu zahltiť krkolomnými názvami ulíc a inštitúcií. V príbehu sú taktiež celkom šikovne uchopené časové roviny – minulosť sa vkráda do prítomnosti, no čitateľ aj napriek tomu nepociťuje zmätok.

Záver

Potkan je pozoruhodné dielo. Napínavé a pútavé, vtipné aj dychberúce. Je to kriminálka, ktorá v istej miere disponuje prvkami tohto žánru, no predsa len je iná a to „niečo“, čo vzbudzuje dojem inakosti, je ťažké zadefinovať. Knihu odporúčam mužom i ženám, milovníkom kriminálky aj netradičných kúskov, ktoré čitateľa pohltia.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • pútavý a svižný príbeh
 • bratislavské reálie
 • jednoduché, krátke vety
 • dialógy miestami pôsobia úsmevne
 • minulosť sa prelína so súčasnosťou
 • zaujímavá postava krajského vyšetrovateľa
 • vtipné okamihy, ktoré spestrujú dej

Pre koho áno

 • pre mužov aj pre ženy
 • pre milovníkov napätia
 • pre čitateľov krimi žánru

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorí očakávajú ťažké a tvrdé krimi v štýle Severanov

Kde kúpite knihu Potkan

bux logo

Zdroje

 1. Facebook : František Kozmon,  Img – František Kozmon

Aktualizované: 19. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies