Pravopisné finty (Ako si poradiť s i/y)

Jack Shakespearow/20. júla 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania

Recenzia na knihu - Pravopisné finty (Ako si poradiť s i/y), Viera Spišáková

Recenzia na knihu - Pravopisné finty (Ako si poradiť s i/y), Viera Spišáková

Knižná recenzia: Pravopisné finty (Ako si poradiť s i/y)

Autor: Viera Spišáková

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

  • Vydavateľstvo: Taktik
  • Recenzent knihu čítal: 01hod 30min
  • Počet strán: 66

Cesta k dokonalému pravopisu vôbec nemusí byť strastiplná

Kam patrí ypsilon a kam jota? Táto otázka vie potrápiť nielen školákov, ktorí majú svoj nos ponorený v učebniciach. Myslíte si, že správna znalosť jazyka závisí od talentu? Alebo od bifľovania nezáživných poučiek a memorovania vybraných slov? Kdeže… Ide to aj inak. Len treba vedieť tie správne finty.

Obsah

V prípade tejto knihy vôbec nie sú ťažké a nie je potrebné si extrémne namáhať mozgové závity. Každý jeden pravopisný problém je tu vyriešený celkom jednoducho – za použitia originálneho pravidla a štipky umu. Kratučký úvod dáva čitateľom na známosť, že pôjde o netradičnú príručku. Autorka sa síce venuje aj najkomplikovanejším pravopisným javom, no používa pritom ľahko zapamätateľné a užitočné finty, ktoré sa vryjú do pamäti ľahšie než strohé poučky. A v tom spočíva čaro celej publikácie – tam, kde iní hľadajú problémy, autorka našla skratku.

Ak máš problémy so slovenským pravopisom, sú pravdepodobne zapríčinené chaosom, ktorý máš v hlave zo všetkých poučiek, pravidiel a výnimiek z pravidiel, ktorými slovenčina oplýva. Pravdepodobne ich aj ovládaš, ale iba teoreticky. Ak ich máš v praxi použiť, narýchlo si z nich nevieš vybrať, a tak skôr tipuješ – a nie vždy správne.Viera Spišáková
...

V prvej časti publikácie sa autorka venuje slovíčkam, ktorých podobu si väčšina ľudí často zamieňa. Ide o fonetické homonymá tip/typ, byť/biť, vír/výr… Druhá a zároveň aj rozsiahlejšia časť síce pôsobí komplikovanejšie, no nechce to nič iné, len sa do riadkov poriadne začítať. V tejto časti sú spracované takmer všetky slovné druhy, a preto na rad príde aj ich rozdeľovanie do kategórií a rozlišovanie vzorov.

Tejto problematike napomáha pekné a prehľadné grafické spracovanie. Knižka je vďaka tomu zrozumiteľná, aj rozsiahlejšie javy pôsobia „upratane“ a nevyvolávajú v čitateľoch zmätok. Oceňujem, že aj vnútro knihy je farebné a nie čiernobiele, ako to zväčša v podobných príručkách býva. Aj tento prvok spolu s ilustráciami napomáha k príjemnému a hravému dojmu z príručky.

Skús sa naučiť vetné spojenia na nasledujúcich stranách, ktoré sa ti do pamäte ľahšie vryjú možno aj vďaka svojej nezmyselnosti. Pritom ti môžu pomôcť rodičia – poznám prípady, keď cestou na výlet sa v aute celá rodina skúšala z týchto „viet“ a jej členovia súťažili o výhru, ktorú potom spoločne prejedli v cukrárni.Viera Spišáková

Záver

Ak vás sem-tam potrápi nejaké to „íčko“, nie je dôvod na paniku. Existuje totiž spôsob, ako so slovenčinou nezvádzať neustály boj, ale žiť s ňou v úplnom mieri. Autorka všetky poučky, ktorými nás trápili na školách, dokázala pretransformovať do zrozumiteľnej a ľudskej reči. Občas siahne po akomsi „zlepšováku“ a originálnym spôsobom ozrejmí jav, ktorý sa predtým zdal nezvládnuteľný. Pravopisné finty (Ako si poradiť si s i/y) preto odporúčam malým aj veľkým čitateľom. Nikdy totiž nie je neskoro zlepšiť sa, prípadne oprášiť rokmi zabudnuté poznatky.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

  • pekné a prehľadné grafické spracovanie
  • publikácia obsahuje ilustrácie
  • jednoduché a vecné vysvetlenia

Pre koho áno

  • pre každého, komu pravopis robí problémy
  • pre malých aj veľkých čitateľov, ktorí uprednostňujú hravé učenie

Pre koho nie

  • pre čitateľov, ktorí hľadajú publikáciu, v ktorej sa do textu neaplikuje hravosť a jednoduchosť

Kde kúpite knihu Pravopisné finty (Ako si poradiť s i/y)

bux logo

Aktualizované: 7. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies