Saloos – Francúzsky zelený íl recenzia

Jack Shakespearow/19. marca 2020/Pleťové masky

saloos kozmetika - zelený íl -recenzia

©vrabcenastreche Saloos Francúzsky zelený íl recenzia

Testovaný produkt: Francúzsky zelený íl

Výrobca / značka: Saloos

Predajca: saloos.sk

Celkové hodnotenie:

Vlastnosti

 • jednozložkový produkt
 • žiadna chémia
 • regenerácia, čistenie, zmatnenie, spevnenie a upokojenie pleti
 • veľké množstvo využití
 • bohatý obsah minerálov

Pleťová maska, telový zábal aj relaxačný kúpeľ v jednom!

Aktualizované: 4.2.2023

Jemný zelený prášok, ktorý čistí, detoxikuje, regeneruje a jeho najväčšou devízou je veľa spôsobov využitia… Francúzsky zelený íl nás zaujal už na prvý pohľad a radosť z nákupu sa znásobila po prečítaní etikety. Poďte sa s nami pozrieť, ako dopadol test tohto produktu a či sa zelený íl v našom vrabčiackom hniezde udomácnil.

Čo to je to zelený íl?

Ide o najemno namletý prášok slabo zelenej farby získaný z horniny, ktorá sa vyznačuje vysokým obsahom minerálov a stopových látok, ako sú napríklad železo, horčík či mangán. Pleť dôkladne čistí a zbavuje mastnoty, upokojuje podráždené miesta, spevňuje pokožku a zároveň ju vyhladzuje. Pri reumatických ochoreniach je skvelým pomocníkom na zahriatie kĺbov.

Ako možno zelený íl použiť?

Jeden produkt = viac použití, a to je vždy výhoda! Ocenia to predovšetkým ľudia, ktorí chcú minimalizovať počet produktov vo svojej kúpeľni a spolu s tým znížiť aj svoju stopu odpadu na našej planéte. Hoci sme Saloos zelený íl otestovali na všetky možné spôsoby, prášok sa akosi nemíňal. Výraznejší úbytok sme zaznamenali až po polroku pravidelného používania. Ide teda o cenovo dostupný produkt, ktorý nahradí viacero kozmetických prípravkov a nie je potrebné ho neustále dokupovať.

Testovanie ílu ako pleťovej masky

Na prípravu masky sme použili:

 • zelený íl
 • vodu
 • nádobu, kde sa pasta namieša
 • porcelánovú lyžičku
 • pleťový olej (čajovníkový na mastnú pleť, šípkový na citlivú)
 • štetec na nanášanie masky
zeleny il maska recenzie

©vrabcenastreche ílova maska na tvar recept

...

Postup

Príprava masky si žiada prax a čím častejšie sa do jej namiešania pustíte, o to ľahšie a rýchlejšie to pôjde. Začiatočníkom odporúčame neplytvať vodou a pridávať ju do prášku veľmi opatrne – pomaly kvapkať také množstvo vody, aké sa zmestí do vrabčieho zobáčika. Ak sa pomer ílu a vody správne neodhadne, maska bude príliš tekutá, dôsledkom čoho je nutné pridávať viac prášku. V tomto prípade ide o zbytočné plytvanie produktom, jedna lyžička ílu je na prípravu masky viac ako dosť.

Konzistencia

Po správnosti by mala vzniknúť dobre roztierateľná pasta bez hrudiek. Nám sa túto konzistenciu podarilo namiešať na tretíkrát a odvtedy sme ideálny pomer už mali v oku. Masku sme nanášali na pleť štetcom a dokonale splynula s pokožkou. Roztierateľnosť a prácu s maskou hodnotíme na výbornú – pokryla aj jazvičky na tvári a miesta, na ktoré sa iné masky nanášajú obtiažne.

Pôsobenie

Maska začína schnúť po piatich minútach a z tekutého skupenstva sa mení na tuhú škrupinku, ktorá kopíruje tvárové línie. Ak nanesiete hrubšiu vrstvu, môže sa stať, že vám maska paralyzuje tvárové svaly, preto si na starostlivosť o pleť vyhraďte čas a priestor, aby vás nikto nerušil. Pleť je pod zasychajúcim ílom čoraz viac napnutá a niekedy sa objavilo aj jemné brnenie na tvári. Masku sme nechali vždy pôsobiť 20 – 30 minút, postupne jej tmavozelená farba bledla. Veľkou výhodou je, že maska v tekutom stave nesteká a po zaschnutí sa nedrobí ani neopadáva.

ilová maska na tvár Saloos

©vrabcenastreche zelená ílová maska na pleť Saloos

Efekt

Maska sa umýva bez problémov. Vlažná voda ju rozpustí a pleť je po opláchnutí úplne čistá, bez akýkoľvek nánosov či filtra.

Zelený íl sme vyskúšali na:

 • mastnej aknóznej pleti
 • zmiešanej pleti so sklonom k tvorbe akné
 • citlivej pleti, ktorá na niektoré kozmetické prípravky reaguje podráždene a má tendenciu podmieniť tvorbu šupiniek

Účinky ílovej masky

Mastná aknózna pleť

Tento typ pleti sa vyznačuje hnisavým akné a červenými zapálenými miestami, na ktorých sú hlboké jazvičky. Maska zo zeleného ílu začervenané oblasti upokojila a paradoxne sa jej účinok stupňoval pravidelným používaním. Väčšinou totiž účinnosť niektorých spočiatku „zázračných“ kozmetických produktov časom klesá. Akné sa síce tvorilo stále, avšak po mesiaci vyrážky neboli tak výrazné či boľavé a zmizli omnoho rýchlejšie.

Pleť po maske nezostáva vysušená, ale vyživená a zmatnená, po aplikácii krému alebo pleťového oleja má ideálnu hydratáciu. Na druhý deň potom, ako sa maska aplikovala, je pleť oveľa menej mastná a tvorba mazu sa pravidelným používaním počas 3och mesiacov viditeľne redukovala.

Zmiešaná pleť

Suché čelo, mastná pokožka na lícach, rozšírené póry na nose či brade a občasný výskyt akné. Tak na efekt zeleného ílu na tejto pokožke sme sa tešili najviac. Zväčša je totiž ťažké nájsť kozmetiku, ktorá by vyhovovala potrebám zmiešanej pokožky, a výnimkou nie je ani to, ak sa na čelo používa iný produkt ako na oblasti, kde pokožka produkuje nadmernú mastnotu.

Prekvapením bolo, že sa íl doslova prispôsobil zmiešanej pokožke a na rozdielnych oblastiach pôsobil inak. Miesta s produkciou mazu zmatnil a stiahol zapál, zatiaľ čo suchej pokožke predovšetkým v oblasti čela, poskytol závlahu a výživu. Postupom času (približne po mesiaci a pol pravidelnej aplikácie) sa prechody medzi suchou a mastnou pleťou o trošku zmiernili.

Citlivá, suchšia pleť

Hoci maska rýchlo schne a pleť je pod ňou napnutá, suchej pleti to neublížilo. Po umytí masky bola ku podivu hydratovaná a pôsobila vyživene. Pravidelným používaním (2x za týždeň v priebehu dvoch mesiacov) sa máličko minimalizovali šupinky, ktoré sa zväčša objavujú na čele a na nose. V konečnom dôsledku sa pleť po dlhšom popužívaní masky lepšie vyrovnávala so sychravým počasím a takisto sa na ňu ľahšie nanášal make up.

Rozšírené a viditeľné póry

Nakoľko je íl schopný naviazať na seba mastnotu a nečistoty, jeho účinok sa najviac preukázal na pleti, ktorá bojuje s rozšírenými a upchatými pórmi, ktoré keď sa neošetrujú, prejavujú ako sa známe „čierne bodky.“

Najlepší, priam zázračný účinok, sme postrehli, ak sme íl na pleť naniesli po aplikácii BHA séra. Toto sérum totiž preniká do pleti a rozpúšťa tuky, ktoré sa v póroch usádzajú a tvoria. Po 10tich minútach a opláchnutí chemického pílingu s BHA kyselinami, sme naniesli na pleť masku z francúzskeho ílu. Kyseliny predpripravili póry na dôkladné čistenie a po zmytí masky boli omnoho menej zanesené.

Pridanie pleťového oleja

Dobrou vychytávkou je aj pridanie akékohoľvek pleťového či esenciálneho oleja. Masku si tak vždy môžete niečím ozvláštniť, čo oceníte najmä v prípade zmiešanej pleti. Na líca a čelo je možné naniesť „čistú“ masku, no do zvyšku nakvapkať olej, ktorý si poradí s mastnou pokožkou, a ho naniesť na T-zónu.

Do zeleného ílu sme vyskúšali pridať čajovníkový (tea tree oil) a šípkový olej. Zatiaľ čo olej z čajovníka aknóznu pokožku vyčistil, hĺbkovo dezinfikoval a stiahol viditeľné zapálené miesta, šípkový olej zjemnil a rozjasnil fádnu citlivú pokožku.

Testovanie ílu ako prísady do kúpeľa

Do vody sme primiešali dve čajové lyžičky ílu. Prášok sa pekne rozpustil, voda zostala mierne matná a nevytvárali sa nánosy produktu na okraji vane ani na pokožke. Arómu sme neevidovali žiadnu, takže je možné v prípade potreby pridať do kúpeľa aj esenciálny olej.

Účinok ílu bol citeľný až po osušení tela. Pokožka bola mierne zmatnená, no nie suchá, na pleciach, kde sa zvyknú príležitostne vytvárať vyrážky, bol tento efekt viditeľný najviac. V prípade suchej pokožky sme zaznamenali najmenší účinok, no íl kožu nevysušoval. Najviac ho však odporúčame ľuďom, ktorí si chcú dopriať relaxačný kúpeľ a majú problém s aknóznou pokožkou nielen na tvári, ale i na chrbte. Výsledky sa stupňujú pravidelným používaním.

Mohlo by Vás tiež zaujímať: Minerálne bahno z Mŕtveho mora Sefiros – recenzia

Pre koho je určená

 • pre všetky typy pokožky, predovšetkým na mastnú s rozšírenými pórmi
 • pre všetky vekové kategórie
 • pre ľudí, ktorí si chcú zakaždým pomocou pleťového oleja dopriať iný typ masky s rovnakým základom
 • pre tých, ktorých trápi akné na chrbte alebo pleciach
 • pre reumatikov

Výhody

 • množstvo spôsobov použitia
 • jednozložkové zloženie, žiadna pridaná chémia
 • možnosť prispôsobiť si masku na tvár presne na mieru vďaka použitiu esenciálneho oleja
 • produkt dlho vydrží a takmer vôbec sa nemíňa
 • po zaschnutí priľne k pleti, nedrobí sa, neopadáva
 • vynikajúco sa umýva z pleti
 • prispôsobuje sa individuálnym potrebám pokožky
 • nízka cena

Nevýhody

 • nie každému môže vyhovovať príprava masky – miešanie prášku s vodou, až kým nevznikne pasta, niekomu je pohodlnejšie vybrať/vytlačiť hotovú masku z tuby/nádoby

Celkové hodnotenie

Francúzsky íl milo prekvapil svojou nízkou cenou, kreativitou, čo sa týka jeho použitia, a preukázateľným účinkom. Ide o produkt, ktorý sa nestratí v žiadnej kozmetickej výbave ženy, ktorá sa chce o svoju pleť i telo dôkladne starať.

Kde kúpite kozmetický íl

Purity Vision Rhassoul Marocký íl - cena

Cena: 7,19 €

Marocký íl – Rhassoul

Pleťový peeling Purity Vision Rhassoul čistí pleť do hĺbky, zbavuje ju všetkých nečistôt a vyhladzuje ju. Predchádza nadmernej tvorbe kožného mazu, čistí pleť do hĺbky a efektívne čistí póry. Vhodný pre všetky typy pleti, možno použiť aj na citlivú pleť…čítať viac

Saloos 100 % Biely francúzsky íl - telová a pleťová maska cena

Cena: 5,25 €

Saloos 100 % Biely francúzsky íl

100 % Biely francúzsky íl je hypoalergénny prírodný produkt so všestranným použitím na starostlivosť o jemnú a citlivú pleť Je mimoriadne bohatý na vápnik, horčík, kremík, draslík, železo, titán, sodík, mangán a mnoho iných stopových …čítať viac

Ružový íl 175 g, Purity Vision - cena

Cena: 9,10 €

Ružový íl 175 g, Purity Vision

Ružový íl je zo všetkých ílov ten najjemnejší. Má mnohostranné využitie v starostlivosti o pleť, vlasy a pokožku celého tela. Vďaka svojej jemnej štruktúre je vhodný najmä pre zrelú a citlivú pleť, ktorú zbytočne nedráždi a nevysušuje. Vie si poradiť aj s odumretými kožnými bunkami, ktoré odstraňuje. Maska z ružového ílu pokožku hĺbkovo čistí, detoxikuje a regeneruje…čítať viac

vivantis.skPrejsť do eshopu
Saloos Zelený íl / francúzsky 80 g - cena

Cena: 4,70 €

Saloos Zelený íl / francúzsky 80 g

Zázrak menom zelený íl dokáže absorbovať z pokožky toxické látky a zbavuje ju nečistôt aj nežiaduce mastnoty. Vyživuje, spevňuje, regeneruje, vyhladzuje a upokojuje podráždenú pokožku. Využíva sa aj pri reumatických ťažkostiach alebo na prehriatie rôznych častí tela. Je vhodný do čistiacich a regeneračných pleťových a telových masiek, jemných peelingov, teplých i studených zábalov, k obkladom i kúpeľom…čítať viac

Autor recenzie

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies