Vánoce v Šípkové ulici – Alena Mornštajnová – recenzia
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
Knižná recenzia: Sempre – Navždy
Autor: J.M. Darhower
Recenzent: Veronika Vargová
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Nie je žiadnym tajomstvom, že autori YA v témach pritvrdzujú. Tínedžerská lovestory už nestačí, a preto ju treba niečím okoreniť. Je však mafiánska sieť a otroctvo správnou voľbou?
Kým čítala, ticho vybrnkával na gitare akordy. V hrudi sa mu rozlievalo teplo a na okamih sa mu zdalo, že je to normálne… že aj oni sú normálni. Obyčajný chalan s dievčaťom, s trochu pokašlanými životmi, ale aspoň na chvíľu sami sebou. Vychutnával si to.J.M. Darhower
Myšlienka knihy je skutočne pozoruhodná a dokáže v čitateľoch (bez ohľadu na vek) vyvolať zimomriavky. Prológ, ktorý sa odohráva v čase, kedy je Haven ešte len malým dieťaťom, je síce drastický, no má svoj zmysel – na malom priestore publiku poskytne dostatočné množstvo informácií na to, aby vedelo pochopiť neskoršie konanie tejto postavy. Napriek tomu si však myslím, že úvodné riadky čitateľom sľubujú viac, ako je kniha schopná ponúknuť.
Len čo sa publikum nechá opantať dramatickou atmosférou a novým nebezpečným prostredím, v ktorom narazí na niekoľko tajomstiev, ocitne sa onedlho pred tvrdým múrom. Dynamika deja totiž kolíše a po čase možno nadobudnúť pocit, že sa autorka stráca v stereotypných situáciách. Sem-tam ich pretne skutočnosť, ktorá v publiku vyvolá ďalšie pochybnosti a otázky, no aj tak táto miera nie je postačujúca na to, aby si kniha vedela udržať pozornosť náročnejšieho čitateľa od prvej strany až po poslednú.
Veľa skutočností je v príbehu opísaných dosť povrchne. Či už ide o vyvíjajúci sa vzťah medzi Haven a Carminom, alebo o zobrazenie vnútorných svetov oboch postáv, autorka si s dôveryhodným a hlbokým vykreslením veľmi hlavu nelámala. Ospravedlnením nie je ani fakt, že kniha je primárne určená mladšej časti publika. Keďže sa pustila do neštandardnej témy, očakáva sa od nej, že sa príbehu povenuje komplexne. Miestami autorka naznačila zopár momentov, kedy mala v pláne preniknúť aj hlbšie než len dva milimetre pod povrch, no po niekoľkých riadkov je jasné, že šlo len o planý poplach.
Celý život niekomu patrila, no až teraz mala pocit, že niekam patrí. Nebola iba majetok, ale súčasť čohosi väčšieho. Nikomu dovtedy nezáležalo na tom, čo si myslí, ale Carmine je iný. Kladie jej otázky a Haven zistila, že mu chce odpovedať.J.M. Darhower
Príjemným prvkom však bolo vytvorenie tajomna. Nebyť stagnujúcich pasáží, ktoré po spočítaní dosahujú aj stovku strán, kniha by bola úplne iná – dramatická, napínavá a priam návyková. Postava lekára Vincenta DeMarca vyvoláva množstvo otázok a už na začiatku príbehu je jasné, že skrýva zopár tajomstiev.
Napriek rozvláčnejšiemu deju, ktorý niekoho odradí, sa kniha číta pomerne ľahko. Rýchlosť, akou čitateľ riadky prebehne, podporuje autorkin štýl rozprávania. Nezameriava sa na jednu postavu, no zvolila nezávislého rozprávača, ktorý dej opisuje nenáročne a jednoducho. Krátke vety, užšia slovná zásoba, časté dialógy v tomto prípade účinkujú ako poháňadlo a najmä vďaka nim sa dá knižkou preplávať bez väčších útrap.
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
V jednoduchosti je krása – aj tak možno v skratke definovať Zamatového králika. Ide...
Skrátiť si čakanie na Vianoce je pre rodičov občas pekná výzva… Ak patríte medzi...
Moja prvá iskra predstavuje knižku, ktorú môžu čítať chlapci aj dievčatá, deti, dospievajúci i...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies