Sempre – Navždy

Jack Shakespearow/26. mája 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania

Sempre - Navždy recenzia

Recenzia na knihu - Sempre - Navždy, J.M. Darhower 

Knižná recenzia: Sempre – Navždy

Autor: J.M. Darhower

Recenzent: Veronika Vargová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Michal Jedinák
 • Pôvodný názov: Sempre
 • Recenzent knihu čítal: 07hod 55min
 • Počet strán: 488

Knihu nájdete v eshope:

Žiadna sloboda, záhada okolo smrti a rodiaci sa cit

Nie je žiadnym tajomstvom, že autori YA v témach pritvrdzujú. Tínedžerská lovestory už nestačí, a preto ju treba niečím okoreniť. Je však mafiánska sieť a otroctvo správnou voľbou?

Obsah

17ročná Haven žila dlhé roky so svojou matkou v izolácii od vonkajšieho sveta priam v neľudských podmienkach. Nikdy nebolo isté, či sa dožije najbližšieho rána a či sa nadriadená rodina nerozhodne jej akýmkoľvek spôsobom ublížiť. Jedného dňa jej život visí na vlásku až do okamihu, keď sa Vincent DeMarco nerozhodne vziať si ju k sebe domov. Hoci stále nie je voľná, spoznáva nový svet a ľudský prístup. Okrem toho, že Vincent zaryto mlčí o matke svojich synov Dominicka a Carmina, sa jej nový život začína pozdávať. Medzi ňou a Carminom to totiž chvíľami iskrí… Je možné, aby sa chlapec, ktorý neverí v lásku a celý život žije v blahobyte, zahľadel do otrokyne? Naplnia obaja svoju túžbu stať sa slobodným a uniknú zo sveta, kde vládne mafia, peniaze a moc?

Kým čítala, ticho vybrnkával na gitare akordy. V hrudi sa mu rozlievalo teplo a na okamih sa mu zdalo, že je to normálne… že aj oni sú normálni. Obyčajný chalan s dievčaťom, s trochu pokašlanými životmi, ale aspoň na chvíľu sami sebou. Vychutnával si to.J.M. Darhower

Myšlienka knihy je skutočne pozoruhodná a dokáže v čitateľoch (bez ohľadu na vek) vyvolať zimomriavky. Prológ, ktorý sa odohráva v čase, kedy je Haven ešte len malým dieťaťom, je síce drastický, no má svoj zmysel – na malom priestore publiku poskytne dostatočné množstvo informácií na to, aby vedelo pochopiť neskoršie konanie tejto postavy. Napriek tomu si však myslím, že úvodné riadky čitateľom sľubujú viac, ako je kniha schopná ponúknuť.

Len čo sa publikum nechá opantať dramatickou atmosférou a novým nebezpečným prostredím, v ktorom narazí na niekoľko tajomstiev, ocitne sa onedlho pred tvrdým múrom. Dynamika deja totiž kolíše a po čase možno nadobudnúť pocit, že sa autorka stráca v stereotypných situáciách. Sem-tam ich pretne skutočnosť, ktorá v publiku vyvolá ďalšie pochybnosti a otázky, no aj tak táto miera nie je postačujúca na to, aby si kniha vedela udržať pozornosť náročnejšieho čitateľa od prvej strany až po poslednú.

Veľa skutočností je v príbehu opísaných dosť povrchne. Či už ide o vyvíjajúci sa vzťah medzi Haven a Carminom, alebo o zobrazenie vnútorných svetov oboch postáv, autorka si s dôveryhodným a hlbokým vykreslením veľmi hlavu nelámala. Ospravedlnením nie je ani fakt, že kniha je primárne určená mladšej časti publika. Keďže sa pustila do neštandardnej témy, očakáva sa od nej, že sa príbehu povenuje komplexne. Miestami autorka naznačila zopár momentov, kedy mala v pláne preniknúť aj hlbšie než len dva milimetre pod povrch, no po niekoľkých riadkov je jasné, že šlo len o planý poplach.

J.M. Darhower autor

J.M. Darhower autor

Celý život niekomu patrila, no až teraz mala pocit, že niekam patrí. Nebola iba majetok, ale súčasť čohosi väčšieho. Nikomu dovtedy nezáležalo na tom, čo si myslí, ale Carmine je iný. Kladie jej otázky a Haven zistila, že mu chce odpovedať.J.M. Darhower

Príjemným prvkom však bolo vytvorenie tajomna. Nebyť stagnujúcich pasáží, ktoré po spočítaní dosahujú aj stovku strán, kniha by bola úplne iná – dramatická, napínavá a priam návyková. Postava lekára Vincenta DeMarca vyvoláva množstvo otázok a už na začiatku príbehu je jasné, že skrýva zopár tajomstiev.

Napriek rozvláčnejšiemu deju, ktorý niekoho odradí, sa kniha číta pomerne ľahko. Rýchlosť, akou čitateľ riadky prebehne, podporuje autorkin štýl rozprávania. Nezameriava sa na jednu postavu, no zvolila nezávislého rozprávača, ktorý dej opisuje nenáročne a jednoducho. Krátke vety, užšia slovná zásoba, časté dialógy v tomto prípade účinkujú ako poháňadlo a najmä vďaka nim sa dá knižkou preplávať bez väčších útrap.

Záver

Sempre – Navždy disponuje zaujímavou témou, no spracovanie nemusí byť každému po chuti. Ak sa radíte medzi nenáročných čitateľov, ktorí bez problémov prežijú aj opakujúce sa pasáže, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že sa necháte knihou opantať. Hoci kniha má i pokračovanie, podľa môjho názoru sa končí bez toho, aby publikum zavalila vlna nedopovedaných otázok. Je teda možné túto knihu vnímať ako separovaný diel, a preto čitateľ nepodstupuje také veľké riziko, ak sa do nej pustí.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • zaujímavá, strach a znechutenie navodzujúca myšlienka
 • nezávislá pozícia rozprávača
 • jednoduché vety
 • nenáročná slovná zásoba
 • kniha sa číta veľmi rýchlo
 • stereotypné pasáže
 • niekoľko tajomstiev, ktoré v čitateľoch vyvoláva otázky
 • autorka množstvo prvkov nerozpracovala do hĺbky

Pre koho áno

 • pre čitateľov, ktorým neprekáža kolísavé napätie
 • pre čitateľov, ktorí obľubujú netradičné ľúbostné príbehy
 • pre všetky vekové kategórie (13+)

Pre koho nie

 • pre náročnejších čitateľov, ktorí od tejto témy očakávajú aj zručné spracovanie

Kde kúpite knihu Sempre – Navždy

Zdroje

 1. Goodreads : J.M. Darhower ,  Img – J.M. Darhower 

Aktualizované: 17. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies