Vánoce v Šípkové ulici – Alena Mornštajnová – recenzia
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
Knižná recenzia: Šťastná žena
Autor: Jana Benková
Recenzent: Martina Melišková
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Úspech, zázemie, spoločenské uznanie, finančná stabilita… To sú veci, po ktorých bažíme asi všetci. No ako to už býva, všetko si žiada svoju daň. Niekedy väčšiu, niekedy menšiu. Nie vždy ju však dokážeme splatiť pomocou obyčajných faktúr, občas si totiž vezme to najcennejšie, čo máme, a na nič sa nás nepýta.
Veronika je bývalá novinárka, ktorá dnes zastáva pozíciu ženy v domácnosti, a Daniel je zasa úspešný podnikateľ momentálne kandidujúci na post prezidenta. Strhol ho vír povinností a pretvárky, dôsledkom čoho čoraz viac dáva Veronike pocítiť, že nie je taká priebojná ako on. Vo svojich očiach ju vníma ako ženu hodnú do kuchyne či do pohodlnej kaviarne v nákupnom centre. Na demonštráciu svojej novonadobudnutej spoločenskej pozície poskytuje Veronike osobného šoféra. Keď však zisťuje, že je medzi Petrom a ňou možnosť vzplanutia iskry, nasadzuje na svoju manželku aj asistentku Barbaru. Vďaka týmto dvom postavám Veronika poriadne preskúša svoje vnútorné sebazaprenie, trpezlivosť, nezaujatosť a bude sa musieť naučiť i odpúšťať. Ako sa vyvinie jej citový život?
Šťastná žena je príbeh, ktorý dokonale potvrdzuje, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Autorka v ňom vykreslila pocity ženy, ktorej síce po materiálnej stránke nechýba nič, no zároveň postráda niečo, čo sa do dlaní uchopiť nedá. Postava Daniela sa počas príbehu formuje, čo má pozitívny dopad aj na dejový vývin, ktorý má z komplexného hľadiska celkom rýchly spád, i keď samotná zápletka komplikovaná nie je. Danielov charakter nám zároveň odkrýva aj zákulisie politiky, pre ktoré existuje veľa prívlastkov, no len nepatrné percento z nich by bolo vyslovené v pozitívnom zmysle. Veronikin manžel sa totiž necháva vťahovať do prostredia, v ktorom dominujú široké lakte, a rovnaké sebazaprenie vyžaduje aj od svojich blízkych.
Daniel zbrunátnel, ale v tejto reštaurácii ho dobre poznali, tak sa snažil ovládnuť svoj hnev. Nedal na sebe nič znať, zaplatil a vyšiel von. Keď kráčal cez parkovisko na miesto, kde ho čakal Peter, všimol si, že Tichý postáva na chodníku a vyzerá taxík. Daniel podišiel k nemu. ‚Vy ma už neoslovujte,‘ povedal nazlostene Tichý, len čo ho uvidel.Jana Benková
Menší počet postáv, nekomplikovaná hlavná zápletka, množstvo dialógov a opisy dávkované v menšej miere iba uľahčujú vnímanie textu, čo má na svedomí rýchlu a ničím nesťažovanú percepciu príbehu. Dej pôsobí živo a sviežo, čitateľa nevyčerpáva a poskytuje mu priestor na relax. Postavy aj situácie pôsobia uveriteľne, až na malú výnimku, ktorá trochu bila do očí – v deji sa vyskytla postava päťročnej škôlkarky, ktorá svojím slovníkom a vetnými skladbami konkurovala i dospelákom. Dievčatko síce vedelo poukázať na isté skutočnosti, no jeho vyjadrovanie sa nestotožňovalo s jeho vekom a mierne tak narúšalo autenticitu knihy.
Bol si včera s ňou?‘
‚To je vypočúvanie?‘
‚Zaspávala som sama!‘ vzdorovito sa postavila do dverí. Už bola oblečená, ale strapatá.
‚Čo si robila v tej kúpeľni? To si sa takmer hodinu obliekala?‘ prezeral si ju, kým si nevšimol na perách rúž. ‚A ukáž, čo to máš na ústach?‘
‚Budem sa ti takto viac páčiť? To mi požičala Peťka.‘
‚Páčiť? Prečo?‘ Začal však šípiť dôvod.
‚Nuž, páčia sa ti vymaľované ženy. Musím sa prispôsobiť.Jana Benková
Aktualizované: 13. 11. 2023
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
V jednoduchosti je krása – aj tak možno v skratke definovať Zamatového králika. Ide...
To, že je kniha zaujímavá, vypĺňa dieru na trhu a ponúka množstvo pohľadov na...
Lucindu Riley buď milujete, alebo vás jej tvorba neosloví a rovnako to bude aj...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies