Šťastná žena

Jack Shakespearow/31. mája 2021/Romány/5 min. čítania

Šťastná žena recenzia

Recenzia na knihu - Šťastná žena, Jana Benková

Knižná recenzia: Šťastná žena

Autor: Jana Benková

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

  • Vydavateľstvo: Brána
  • Recenzent knihu čítal: 03hod 47min
  • Počet strán: 229

Čo robí ženu naozaj šťastnou?

Úspech, zázemie, spoločenské uznanie, finančná stabilita… To sú veci, po ktorých bažíme asi všetci. No ako to už býva, všetko si žiada svoju daň. Niekedy väčšiu, niekedy menšiu. Nie vždy ju však dokážeme splatiť pomocou obyčajných faktúr, občas si totiž vezme to najcennejšie, čo máme, a na nič sa nás nepýta.

Obsah

Veronika je bývalá novinárka, ktorá dnes zastáva pozíciu ženy v domácnosti, a Daniel je zasa úspešný podnikateľ momentálne kandidujúci na post prezidenta. Strhol ho vír povinností a pretvárky, dôsledkom čoho čoraz viac dáva Veronike pocítiť, že nie je taká priebojná ako on. Vo svojich očiach ju vníma ako ženu hodnú do kuchyne či do pohodlnej kaviarne v nákupnom centre. Na demonštráciu svojej novonadobudnutej spoločenskej pozície poskytuje Veronike osobného šoféra. Keď však zisťuje, že je medzi Petrom a ňou možnosť vzplanutia iskry, nasadzuje na svoju manželku aj asistentku Barbaru. Vďaka týmto dvom postavám Veronika poriadne preskúša svoje vnútorné sebazaprenie, trpezlivosť, nezaujatosť a bude sa musieť naučiť i odpúšťať. Ako sa vyvinie jej citový život?

Šťastná žena je príbeh, ktorý dokonale potvrdzuje, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Autorka v ňom vykreslila pocity ženy, ktorej síce po materiálnej stránke nechýba nič, no zároveň postráda niečo, čo sa do dlaní uchopiť nedá. Postava Daniela sa počas príbehu formuje, čo má pozitívny dopad aj na dejový vývin, ktorý má z komplexného hľadiska celkom rýchly spád, i keď samotná zápletka komplikovaná nie je. Danielov charakter nám zároveň odkrýva aj zákulisie politiky, pre ktoré existuje veľa prívlastkov, no len nepatrné percento z nich by bolo vyslovené v pozitívnom zmysle. Veronikin manžel sa totiž necháva vťahovať do prostredia, v ktorom dominujú široké lakte, a rovnaké sebazaprenie vyžaduje aj od svojich blízkych.

Daniel zbrunátnel, ale v tejto reštaurácii ho dobre poznali, tak sa snažil ovládnuť svoj hnev. Nedal na sebe nič znať, zaplatil a vyšiel von. Keď kráčal cez parkovisko na miesto, kde ho čakal Peter, všimol si, že Tichý postáva na chodníku a vyzerá taxík. Daniel podišiel k nemu. ‚Vy ma už neoslovujte,‘ povedal nazlostene Tichý, len čo ho uvidel.Jana Benková

Menší počet postáv, nekomplikovaná hlavná zápletka, množstvo dialógov a opisy dávkované v menšej miere iba uľahčujú vnímanie textu, čo má na svedomí rýchlu a ničím nesťažovanú percepciu príbehu. Dej pôsobí živo a sviežo, čitateľa nevyčerpáva a poskytuje mu priestor na relax. Postavy aj situácie pôsobia uveriteľne, až na malú výnimku, ktorá trochu bila do očí – v deji sa vyskytla postava päťročnej škôlkarky, ktorá svojím slovníkom a vetnými skladbami konkurovala i dospelákom. Dievčatko síce vedelo poukázať na isté skutočnosti, no jeho vyjadrovanie sa nestotožňovalo s jeho vekom a mierne tak narúšalo autenticitu knihy.

Jana Benková autor

Jana Benková autor

Bol si včera s ňou?‘
‚To je vypočúvanie?‘
‚Zaspávala som sama!‘ vzdorovito sa postavila do dverí. Už bola oblečená, ale strapatá.
‚Čo si robila v tej kúpeľni? To si sa takmer hodinu obliekala?‘ prezeral si ju, kým si nevšimol na perách rúž. ‚A ukáž, čo to máš na ústach?‘
‚Budem sa ti takto viac páčiť? To mi požičala Peťka.‘
‚Páčiť? Prečo?‘ Začal však šípiť dôvod.
‚Nuž, páčia sa ti vymaľované ženy. Musím sa prispôsobiť.Jana Benková

Záver

Šťastná ženu by som opísala ako príjemnú oddychovku, ktorá čitateľku neunudí, upúta a na pár hodín vytrhne z reality. Zachytáva príbeh ženy, ktorá v sebe musí nájsť dlhé roky driemajúcu silu a schopnosť vstať a pričiniť sa o svoje šťastie. Na zmenu totiž nemôžeme čakať. Zmena zväčša čaká, kým my urobíme prvý krok.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

  • menší počet postáv
  • množstvo dialógov
  • jednoduchý, svižný príbeh, ktorý sa rýchlo číta
  • vykreslenie zákulisia vysokej politiky

Pre koho áno

  • pre milovníčky oddychových, svižných príbehov
  • pre každého, kto chce pri knihe zrelaxovať

Pre koho nie

Kde kúpite knihu Šťastná žena

bux logo

Aktualizované: 13. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies