Enola Holmesová: Prípad zmiznutého markíza – Nancy Springer – recenzia
Enola Holmesová a jej prvý prípad zmiznutého markíza vás môže sklamať jedine v tom,...
Knižná recenzia: Stratené dievča
Autor: Gillian Flynnová
Recenzent: Sabina Walterová
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Keď sa láska rozplynie, dvaja ľudia, ktorí mali dovtedy oči len jeden pred druhého, sa začnú rozhliadať navôkol vidiac skutočnosti, ktoré predtým nevnímali. Čo ak tieto dovtedy skryté fakty vyústia do poriadneho problému? Dá sa z takého vzťahu vyjsť von so cťou?
Nick ma miloval. Miloval vo všeobecnosti. Tááááák ma miloval. Ale nemiloval mňa. Nick mal rád ženu, ktorá neexistuje. Ja som len predstierala, že mám charakter. Nemôžem si pomôcť, ale robím to tak celý život, tak, ako niektoré ženy menia šaty podľa módy, ja som menila charakter.Gillian Flynnová
Kniha sa nedá zaradiť do žiadneho rámca. Je jedným slovom zvláštna. Dokonale zmätie čitateľa, spočiatku je na pochybách, či urobil dobre, keď sa do nej začítal a nezačal len lajdácky strácať svoj drahocenný čas. V úvode na čitateľov čaká niekoľko faktov, ktoré sa nedajú zarovnať do jednej logickej súvislosti. Takisto sú prvé kapitoly trochu rozvláčne, po istom čase začína dej i mierne stagnovať. Nakoľko dovtedy čitateľ predpokladá, že vinníkom nie je nik iný ako Nick, môžu sa dostaviť pocity sklamania a frustrácie. No len čo sa dočká prvého vážneho odhalenia, závislosť na príbehu začína narastať, i keď zmätok a neporiadok vo faktoch stále pretrvávajú.
Veľkou zaujímavosťou je to, že v príbehu nie sú postavy rozdelené do dvoch skupín – dobré a zlé. Záporákom je tu snáď každý, s kým sa čitateľ stretne. A to je dôvod, ktorý ešte viac umocňuje zmätočné pocity počas čítania. Autorka publiku neposkytla žiadnu postavu, ktorej by mohlo držať palce a priať si porážku tých druhých. Všetko, čo sa v deji odohráva, musí čitateľ spracovať sám a spoliehať sa pritom na svoju intuíciu či vlastný úsudok. Stráca tak akúsi oporu a v deji sa dôsledkom toho necíti ako doma, pretože tu chýba povestné bezpečie, ktorým disponuje drvivá väčšina kníh.
Výsledný dojem je síce špecifický, no autorke sa jej umenie zmiasť všetkých okolo uprieť nedá. Postavám vdýchla dušu, každá z nich bola bezpochyby osobnosť, i keď poriadne šialená a ak napíšem, že i psychicky narušená, žiadna z nich sa nemôže uraziť. Táto charakterová pestrosť sa prejavila aj v ich výrazových prostriedkoch. V príbehu sa striedali výpovede Nicka a denníkové zápisky jeho ženy, pričom obe strany disponovali svojráznosťou.
Gillian Flynnová svojou knihou neposkytla svetu len ďalší príbeh o nefungujúcom vzťahu, no zároveň upozornila na to, že ľudský tvor je nepredvídateľný. Zdôraznila i fakt, že nie vždy milujeme konkrétneho človeka, no skôr sa upriamujeme na predstavu, ktorú sme si o ňom vytvorili. Z ľudí sa tak v tomto príbehu stali bytosti s mnohými tvárami, nálepkami a etiketami. Tento fakt povyšuje knihu ponad ostatné trilery, v ktorých len ťažko možno nájsť hlbšiu myšlienku.
Viete si predstaviť, že nakoniec ukážete manželovi svoje pravé ja, svoje druhé ja a nebudete sa mu páčiť? Tak sa zrodila nenávisť. Veľa som o tom premýšľala a myslím, že práve tam sa to začalo.Gillian Flynnová
Enola Holmesová a jej prvý prípad zmiznutého markíza vás môže sklamať jedine v tom,...
Smrť a kúzelník je prekvapivé dielo, ktoré si užijete do poslednej kapitoly. S postavami...
Milovníci psychotrilerov a napínavých knižných jednohubiek, určite neváhajte! Profesorka vám ukáže, aké ľahké je...
Psychotriler je nesmierne obľúbený žáner, no rovnako je pomerne náročné nájsť pútavý a zaujímavý...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies