Stratené dievča recenzia

Recenzia na knihu - Stratené dievča, Gillian Flynnová

Knižná recenzia: Stratené dievča

Autor: Gillian Flynnová

Recenzent: Sabina Walterová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Tatran
 • Pôvodný názov: Gone girl
 • Recenzent knihu čítal: 06hod 47min
 • Počet strán: 408

Knihu nájdete v eshope:

Vražda alebo hra na smrť?

Keď sa láska rozplynie, dvaja ľudia, ktorí mali dovtedy oči len jeden pred druhého, sa začnú rozhliadať navôkol vidiac skutočnosti, ktoré predtým nevnímali. Čo ak tieto dovtedy skryté fakty vyústia do poriadneho problému? Dá sa z takého vzťahu vyjsť von so cťou?

Obsah

Stratené dievča je príbeh o dvoch manželoch – Nickovi a Amy. Ich oslava piateho výročia svadby je v sviatočný deň prerušená Amyiným zmiznutím. Všetky okolnosti začínajú svedčiť v Nickov neprospech, pričom spoločnosť háda, či nechal svoju ženu odstrániť alebo ju zniesol zo sveta vlastnými rukami. Pasáže z denníka jeho nezvestnej manželky totiž tvrdia, že ju Nick týral. No len čo sa dej rozbehne, možno zistiť, že v hre na mačku a myš imaginárny režisér presne nezavelil, komu sa ujde konkrétne úloha. Prečo Nick pri vyšetrovaní siahne po klamstvách? Kto je obeť a kto zločinec? Ide o pomstu, trucovanie alebo tichý, no efektívny výkrik do prázdna?

Nick ma miloval. Miloval vo všeobecnosti. Tááááák ma miloval. Ale nemiloval mňa. Nick mal rád ženu, ktorá neexistuje. Ja som len predstierala, že mám charakter. Nemôžem si pomôcť, ale robím to tak celý život, tak, ako niektoré ženy menia šaty podľa módy, ja som menila charakter.Gillian Flynnová

Kniha sa nedá zaradiť do žiadneho rámca. Je jedným slovom zvláštna. Dokonale zmätie čitateľa, spočiatku je na pochybách, či urobil dobre, keď sa do nej začítal a nezačal len lajdácky strácať svoj drahocenný čas. V úvode na čitateľov čaká niekoľko faktov, ktoré sa nedajú zarovnať do jednej logickej súvislosti. Takisto sú prvé kapitoly trochu rozvláčne, po istom čase začína dej i mierne stagnovať. Nakoľko dovtedy čitateľ predpokladá, že vinníkom nie je nik iný ako Nick, môžu sa dostaviť pocity sklamania a frustrácie. No len čo sa dočká prvého vážneho odhalenia, závislosť na príbehu začína narastať, i keď zmätok a neporiadok vo faktoch stále pretrvávajú.

Veľkou zaujímavosťou je to, že v príbehu nie sú postavy rozdelené do dvoch skupín – dobré a zlé. Záporákom je tu snáď každý, s kým sa čitateľ stretne. A to je dôvod, ktorý ešte viac umocňuje zmätočné pocity počas čítania. Autorka publiku neposkytla žiadnu postavu, ktorej by mohlo držať palce a priať si porážku tých druhých. Všetko, čo sa v deji odohráva, musí čitateľ spracovať sám a spoliehať sa pritom na svoju intuíciu či vlastný úsudok. Stráca tak akúsi oporu a v deji sa dôsledkom toho necíti ako doma, pretože tu chýba povestné bezpečie, ktorým disponuje drvivá väčšina kníh.

Výsledný dojem je síce špecifický, no autorke sa jej umenie zmiasť všetkých okolo uprieť nedá. Postavám vdýchla dušu, každá z nich bola bezpochyby osobnosť, i keď poriadne šialená a ak napíšem, že i psychicky narušená, žiadna z nich sa nemôže uraziť. Táto charakterová pestrosť sa prejavila aj v ich výrazových prostriedkoch. V príbehu sa striedali výpovede Nicka a denníkové zápisky jeho ženy, pričom obe strany disponovali svojráznosťou.

Gillian Flynnová svojou knihou neposkytla svetu len ďalší príbeh o nefungujúcom vzťahu, no zároveň upozornila na to, že ľudský tvor je nepredvídateľný. Zdôraznila i fakt, že nie vždy milujeme konkrétneho človeka, no skôr sa upriamujeme na predstavu, ktorú sme si o ňom vytvorili. Z ľudí sa tak v tomto príbehu stali bytosti s mnohými tvárami, nálepkami a etiketami. Tento fakt povyšuje knihu ponad ostatné trilery, v ktorých len ťažko možno nájsť hlbšiu myšlienku.

Gillian Flynnová autor

Gillian Flynnová autor

Viete si predstaviť, že nakoniec ukážete manželovi svoje pravé ja, svoje druhé ja a nebudete sa mu páčiť? Tak sa zrodila nenávisť. Veľa som o tom premýšľala a myslím, že práve tam sa to začalo.Gillian Flynnová

Záver

Stratené dievča je tu pre tých, ktorí sú v žánri psychotrileru ako doma. Vedia, že občas budú strácať pevnú pôdu pod nohami, musia rátať s nepredvídateľnosťou deja a svojpomocne si okolo seba vytvárať bezpečie, aby sa v psychologických zapletancoch nestratili úplne. Ak milujete napätie, drámu a radi hádate, kto je na vine, pričom však viete oceniť aj skrytý, teda na prvý pohľad zväčša neviditeľný autorov talent, táto kniha bola napísaná aj pre vás. Treba však počítať so zmätkom a občasným pocitom absurdna, ktorý na vás vytasí svoje chápadlá.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • striedajú sa výpovede Nicka a Amy
 • psychologický triler, v ktorom čitateľ necíti žiadnu oporu
 • postavy nie sú rozdelené na kladné a záporné tábory
 • obaja manželia majú špecifický a rozpoznateľný prejav
 • kolísavá dynamika

Pre koho áno

 • pre fanúšikov Gillian Flynnovej
 • pre čitateľov, ktorí obľubujú psychologický triler
 • pre tých, ktorí hľadajú čudný, zvláštny a svojrázny príbeh

Pre koho nie

 • ak patríte medzi čitateľov, ktorí chcú mať poriadok v deji či v postavách hneď od začiatku

Kde kúpite knihu Stratené dievča

Zdroje

 1. Wikipedia : Gillian Flynnová,  Img – Gillian Flynnová

Aktualizované: 7. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies