Vánoce v Šípkové ulici – Alena Mornštajnová – recenzia
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
Knižná recenzia: Syndrom zeleného ježka
Autor: Radek Karkovský
Recenzent: Veronika Vargová
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Pracovať od ôsmej do piatej, denne stretávať tie isté tváre svojich kolegov, každý mesiac otvoriť správu z banky, ktorá informuje o tom, že na účet prišla výplata. Tak ako minulé mesiace, už niekoľko rokov… Takýto život však nie je pre každého. Umelec nemá chuť stráviť svoj deň pre niekoho iného, budovať sny druhých. Umelec chce všetko možné, len nie nudnú stabilitu a stereotyp.
Začalo to v polovině ledna, kdy se zkoušela nová divadelní hra, kterou jsem napsal a kterou jsem měl také režírovat. A právě tehdy – na první čtené zkoušce – jsem se seznámil s mladinkou, roztomilou herečkou; jmenovala se Klára. Byla to shodou okolností dcera ředitele malého pražského divadla, kde se měla má skromná a snad i humorná divadelní hra uvést.Radek Karkovský
Syndrom zeleného ježka (aneb spověď náladového umelce) je vskutku pozoruhodná próza. Formálne aj štruktúrou pripomína dušu umelca – je nepredvídateľná, nestará sa, čo si o nej pomyslia iní, hľadí len na to, aby jej bolo dobre a mohla tak pokračovať v tom, čo ju baví. Rovnaký je aj hrdina knihy, ktorého meno sa čitateľ nedozvie. Hoci publiku predostrel svoju dušu, vďaka tejto anonymite si zachováva aspoň posledné omrvinky tajomna.
Na krátkom priestore autor vytvoril postavu, ktorá má svoj profil, no zároveň sa čitateľ rozhoduje, či k hlavnému hrdinovi cíti sympatie, alebo ním pohŕda. Mladý spisovateľ je totiž neuveriteľný egocentrik – dbá o svoje blaho a nezamýšľa sa nad tým, či svojou prelietavosťou niekomu ublíži. Jednoducho koná tak, aby bol v prítomnom momente spokojný a ak sa tak práve nedeje, neštíti sa zotnúť ďalšiu hlavu, aby sa oslobodil.
Rozprávanie v prvej osobe pôsobí sviežo a rezko. Svojský štýl písania autorovi uprieť nemožno – na prvý pohľad síce text pôsobí banálne a jednoducho, no vyžaruje z neho isté spektrum pocitov. Novela sa číta nesmierne rýchlo aj napriek pomalšiemu dejovému tempu, ktoré však v tomto prípade nevrhá na knihu ako celok zlý tieň. Jednoduchý dej má svoje opodstatnenie – je živnou pôdou pre emócie, ktoré by sa inak v napínavom príbehu úplne stratili. V ľahučkom deji navyše vynikajú aj opisy miest a krajín, ktoré hlavný hrdina navštevuje. Čitateľ tak v diele bez problémov rozpozná atmosféru Talianska a Francúzska.
Ale zpět na počátek. Všechno to začalo na jedné stáži. Žil jsem několik měsíců v Bordeaux, kde jsem – podobně jako později v Itálii – hledal inspiraci pro psaní; občas jsem tam i opravdu pracoval. A potkal jsem tam ji. Krásnou plavovlasou Francouzku se západním (lehce snobským) přízvukem. Líbilo se jí, jak mluvím francouzsky. Tak postaru, říkávala mi. Románské jazyky pro mě byly stejně neodolatelné jako Francouzka sama.Radek Karkovský
Aktualizované: 7. 11. 2023
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
V jednoduchosti je krása – aj tak možno v skratke definovať Zamatového králika. Ide...
To, že je kniha zaujímavá, vypĺňa dieru na trhu a ponúka množstvo pohľadov na...
Lucindu Riley buď milujete, alebo vás jej tvorba neosloví a rovnako to bude aj...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies