Temné tajomstvá – Hans Rosenfeldt & Michael Hjort – recenzia

Jack Shakespearow/5. júna 2024/Detektívky a trilery/5 min. čítania
Temné tajomstvá, Hans Rosenfeldt Michael Hjort - recenzia

Temné tajomstvá, Hans Rosenfeldt Michael Hjort - recenzia

Knižná recenzia: Temné tajomstvá

Autor: Hans Rosenfeldt & Michael Hjort

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Ikar
 • Rok vydania: 2015
 • Pôvodný názov: Det fördolda
 • Počet strán: 432
 • ISBN: 978E80E551E4507E5

Tajomstvá, ktoré nikdy nemali vyplávať na povrch…

Všetci si v kútikoch svojej duše skrývame niečo, čo nám spôsobuje obavy. Obavy predtým, že ak by sa naše tajomstvo prezradilo, klesli by sme v očiach iných. Malé klamstvo či jemné prifarbenie istých skutočností ale nikomu neublíži. Avšak niekto má i tajomstvá, ktoré zraňujú. A to poriadne…

Obsah

Ak pracujete ako policajt, zmiznutie tínedžera je prípad, ktorému sa venujete pomerne často. To, že je Roger nezvestný, nahlásila jeho matka, pričom vo vyšetrovacom tíme táto skutočnosť spočiatku nenarobila veľký rozruch. Veľké haló, ktoré vyvoláva zimomriavky, prišlo o pár dní neskôr, keď Rogera nachádzajú mŕtveho s vyrezaným srdcom.

Ide tu o vraha so zvláštnou úchylkou alebo má tento rituál úplne iný pôvod? Na koreň celej veci sa snaží prísť niekoľko vyšetrovateľov, ktorí si na pomoc prizvú aj policajného psychológa Sebastiana Bergmana. Hoci si v súkromí práve neprechádza najľahším obdobím, po čase je v tíme viac ako nápomocný. Potvrdí sa jeho tušenie, že všetky „krvavé stopy“ vedú do snobskej školy, ktorú Roger navštevoval? Aké temné tajomstvo sa mu podarí odhaliť?

„Sebastian bol v zvádzaní žien dobrý. Odjakživa. Za dlhé roky tejto kariéry neraz iných mužov udivilo, aký má u opačného pohlavia úspech. Nebol fešák v klasickom zmysle slova. Hmotnosť mu večne kolísala v intervale medzi nadváhou a takmer nadváhou a v poslednom čase sa ustálila niekde uprostred.“Hans Rosenfeldt & Michael Hjort
...

Recenzia

Na základe anotácie si čitateľ môže myslieť, že bude mať tú česť s poriadne krvavým a drastickým krimitrilerom. Pravdou však je, že v texte nenájde žiaden surový opis, ktorý by dopodrobna približoval vrahovo vyčíňanie. Môže za to i fakt, že so samotným zločincom sa čitateľ v príbehu stretne len veľmi zriedka. Drvivú väčšinu príbehu totiž nazerá ponad plecia vyšetrovateľom a spolu s nimi nachádza súvislosti, ktoré ho malými krôčikmi posúvajú až k rozlúšteniu celého kriminálneho prípadu.

V knihe sa nachádza väčší počet postáv, dôsledkom čoho môže chvíľu trvať, kým sa v tejto spleti čitateľ zorientuje a k jednotlivým menám si priradí aj ich charaktery a povahové črty. Zaujímavosťou je, že tak ako v každej severskej kriminálke, aj v tomto prípade má každá postava svojskú náturu a okrem prípadu rieši i osobné problémy, no nie v takej miere, ako sme na to zvyknutí. Súkromný život vyšetrovateľov sa zväčša násilne nederie do popredia a zatiaľ čo iní autori osobným problémom svojich postáv dávajú takmer rovnaký priestor ako kriminálnemu prípadu, tu je súkromie zachytené o čosi v menšom pomere. Pozornosť sa sústreďuje najmä na psychológa Sebastiana, na ktorého sa autori najviac zamerali v úplnom závere knihy.

Občas dej stagnuje a naskytnú sa i pasáže, v ktorých vyšetrovatelia nezaznamenávajú žiadne pokroky, čo je však pri takom rozsahu, aký kniha má, úplne bežný jav. Nedočkavcov ale môžu tieto hluché miesta trochu potrápiť. Aj v týchto chvíľach je však citeľné mierne napätie, ktoré čitateľa prinúti ponoriť sa do príbehu a postupovať v ňom i naďalej.

výkup kníh online

Pre koho odporúčame:

 • pre mužov aj pre ženy
 • pre milovníkov severskej krimi
 • ak sa vyhýbate opisom násilia a krvavým scénam

Plusy:

 • časti, v ktorých sa dej zameriava na súkromie vyšetrovateľov, nespomaľujú dej
 • nečakaný koniec
 • skvelý štart niekoľkodielnej série
 • minimum drastických scén
 • hlavnou postavou nie je policajný vyšetrovateľ, ale psychológ
 • väčšina postáv má svojské povahové rysy

Mínusy:

 • progres v kriminálnej zápletky nie je plynulý

Záver

Temné tajomstvá možno charakterizovať ako kriminálku, ktorá je vhodná aj pre slabšie žalúdky, nakoľko sa autori úplne vyhli akýmkoľvek surovostiam. Záver bol prekvapivý a len nepatrné percento čitateľov by si trúflo odhadnúť rozuzlenie príbehu. Keďže ide o prvý diel série s názvom Sebastian Bergman, po jeho prečítaní sa môžete vrhnúť na ďalšie časti. Doposiaľ ich v slovenčine vyšlo sedem a pripravuje sa ôsma.

Odporúčané knihy – séria Sebastian Bergman

Kto seje vietor - Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt - cena

Kto seje vietor

Vanja Lithnerová a jej kolegovia z kriminálky sa ocitnú pod obrovským tlakom. Musia dolapiť ostreľovača, ktorý v priebehu niekoľkých dní zavraždil v Karlshamne tri osoby. Nemajú však najmenšiu stopu ani svedkov a medzi obeťami nejestvuje očividné spojenie. Ďalšou obeťou môže byť ktokoľvek. Policajný psychológ Sebastian Bergman sa zmenil, odkedy sa stal starým otcom…čítať viac

martinus.skPrejsť do eshopu
Hrob v horách - Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt - cena

Hrob v horách

Mal to byť celkom obyčajný, hoci trocha náročný výlet do hôr, ale kamarátky Karin a Maria boli na takéto túry pripravené. No tentoraz akoby sa proti nim všetko spolčilo, najprv sa vydali zlým smerom, potom sa spustil prudký dážď a pridal sa aj nepríjemný studený vietor. A to bolo do cieľa ešte veľmi ďaleko. Vtom sa Karin nebezpečne pošmykne a rúti sa dolu svahom. Ešteže…čítať viac

restorio.skPrejsť do eshopu
Vyššia spravodlivosť - Hans Rosenfeldt, Michael Hjorth - cena

Vyššia spravodlivosť

Policajný psychológ Sebastian Bergman sa pomaly vyrovnáva s myšlienkou, že jeho spolupráca s oddelením vrážd sa končí, a vracia sa k prednášaniu. Nie však nadlho. Bergmanova dcéra Vanja sa zamestná v Uppsale ako kriminalistka a pustí sa do vyšetrovania série znásilnení. Prípady vyvolajú vlnu strachu, páchateľ napadá ženy odzadu, injekčnou striekačkou im vpichne uspávaciu látku a na hlavu…čítať viac

pantarhei.skPrejsť do eshopu
Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies