Test vonných voskov – čisté vône

Jack Shakespearow/3. novembra 2019/Testy produktov a služieb/15 min. čítania

Porovnanie / test vonných voskov

©vrabcenastreche Porovnanie / test vonných voskov

Vonné vosky do aromalámp

Vrchol slávy, ktorý pretrváva dodnes, zažili vonné vosky v minulom desaťročí, a celkom drzo vyhnali z aromalámp esenciálne vonné oleje. Ich najväčšou prednosťou je, že sa počas toho, ako sviečka vo vnútri lampy horí, neodparujú, a tak je ich používanie omnoho bezpečnejšie a pohodlnejšie. Ak totiž neustriehnete esenciu nakvapkanú do vody, môže odparovacia časť lampy čoskoro vyschnúť a neskôr aj prihárať a čmudiť. S vonným voskom sa táto nepríjemnosť nestane, nakoľko ten sa v aromalampe iba roztápa, no nezmenšuje svoj objem.

V našom teste sme si posvietili na známe i menej známe značky, ktoré naše domácnosti prevoniavajú pomocou vonných sviečok, difuzérov alebo vonných voskov. Oplatí sa experimentovať a skúsiť aj menej známu značku? Je reklama zárukou kvality? Z ktorých voskov vás rozbolí hlava a ktoré sú naopak príjemné a nevtieravé? Aj tieto otázky si v teste zodpovieme.

Testovanie

Každý z vonných voskov sme vždy vyskúšali dvakrát – v malej i v skutočne veľkej miestnosti. Vďaka tomu vieme intenzitu vône ohodnotiť omnoho lepšie, ako keby sme vosk roztopili len v jednom uzavretom priestore.

V teste sme sa zamerali na výdrž a silu vône, kvalitu vosku pred a po roztopením a samozrejmosťou je aj dojem, ktorý vôňa v miestnosti zanechá. Aby sme vedeli posúdiť výdrž vône, snažili sme sa zástupcov všetkých vonných voskov dávkovať do aromalampy v rovnakom pomere.

Vyhli sme sa subjektívnemu ohodnoneniu arómy, nakoľko sme si vedomí toho, že každému človeku sadne vôňa inak. Skôr sme v teste posudzovali to, ako rôznym osobám s odlišnou citlivosťou čuchu zapasuje. Aj z tohto dôvodu sme sa pri výbere voskov do testu nezvolili korenisté či sladké ovocné vône a do nášho porovnania sme zaradili len neutrálnejšie a čistejšie vonné variácie. Poďme teda na to.

1. Vonný vosk Yankee Candle – Angel´s Wings

Vonný vosk Yankee Candle – Angel´s Wings recenzia

@vrabcenastreche.sk Vonný vosk Yankee Candle – Angel´s Wings recenzia

Testovaný produkt: Vonný vosk  Angel´s Wings

Výrobca/značka: Yankee Candle

Predajca: yankeevone.sk

Celkové hodnotenie:

Vlastnosti:

 • Typ vône: sladká
 • Intenzita vône: silná
 • Výdrž vône: 4-6 hodín
 • Gramáž: 22 g
 • Cena: od 0.99€
yankee candle skusenosti

Yankee Candle

Značka Yankee Candle je ikonou na trhu so sviečkami. Fotogenické produkty, rôznorodé inovatívne portfólio vôní, ktorým sa necháva inšpirovať aj konkurencia, sú príliš veľkým lákadlom na to, aby sa zákazník rozhodol pre inú značku. Ako obstáli Anjelske krídla alebo Angel´s Wings v našom teste?

Vôňa pred roztopením

Jemne nasladlá, príjemná a opojná vôňa stredne silnej intenzity. Možno ju prirovnať k sladšiemu toaletnému parfumu. V nose vás neprekvapí žiadna chémia, iba sladké púdrové tóny, ktoré sa nedajú bližšie špecifikovať. Balenie na niektorých miestach nezakrývalo povrch vonného vosku, takže už v obchode je možnosť vosk si ovoňať.

Balenie a tvar vosku

Tvrdený priehľadný celofán, nezadržiava vôňu, po dlhšom skladovaní môže vosk strácať intenzitu. Vosková jednoliata kvetinka nie je rozdelená na viac častí, a preto v prípade, že ho chcete použiť do malej lampy, musíte si ho sami rozkrojiť. Tento proces delenia vosku je pomerne náročný – vosk sa veľmi mrví

Konzistencia pred roztopením

Ako tu už bolo spomenuté, vosk sa na niektorých miestach mrvil a trúsil, čo však môže byť dôsledok nesprávneho skladovania počas distribúcie alebo predaja. Neporušené časti voskovej kvetinky boli na dotyk drsnejšie. Vosk nie je mastný, pôsobí ako suchá hrdka a po vybratí z ochrannej fólie sa v rukách nerozpúšťal.

Vôňa po zapálení

Vo veľkej miestnosti sa spočiatku šíri len príjemná vôňa sladšieho toaletného parfumu, na ktorú si čuchové receptory po čase zvyknú a prestanú ju vnímať. Po vstupe do priestoru, kde je aromalampa s voskom zapálená, vás však sladkastý opar okamžite pohltí.

Nedobrou správou však je fakt, že po hodine strávenej v tomto priestore sme mali vône dosť a bolo potrebné vetrať. V menšej miestnosti sa vzduch vôňou rýchlo presýti a môže niektorým osobám vyvolať bolesti hlavy. Určite preto vosk nezapaľujte, ak ste na pachy a vône príliš citlivý.

 

Ako dlho vosk vonia?

Vosk sa topí celkom rýchlo v malej aj veľkej aromalampe. Trvá minútu či dve, kým sa vôňa začne šíriť v ovzduší. Vzduch je prevoňaný po celý čas horenia čajovej sviečky (cca 4 hodiny), a hoci intenzita vône po druhom zapálení sviečky klesá, je možné ho použiť viackrát.

 

Hodnotenie vlastností

Vôňa:

Vôňa pripomínajúca silnejší toaletný parfum

Intenzita vône:

Silná vôňa, vhodná do väčších miestností

Výdrž vône:

4-6hodín, postupne intenzita klesá

Manipulácia s voskom:

Vosk sa veľmi mrví

Celkové hodnotenie

Skutočná aromatická bomba, ktorá nepatrí do spálne, skôr ju odporúčame do vstupných priestorov. Citlivejšie nošteky, ktorým intenzívne vône dokážu vyvolať bolesť hlavy, by vosk do aromalampy mali krájať na menšie časti, prípadne pre istotu zvoliť úplne inú vôňu. S voskom sa ťažšie manipuluje, jej ohromujúca výraznosť môže niekomu sadnúť, iného zasa odradiť. Prihliadnuc na všetky detaily Yankee Candle Angel´s Wings hodnotíme ako mierny nadpriemer.

Cena: od 0,99 €

vivantis.skPrejsť do eshopu

2. Vonný vosk WoodWick: Warm Wool

Vonný vosk WoodWick: Warm Wool skúsenosti, recenzia

@vrabcenastreche.sk Vonný vosk WoodWick: Warm Wool recenzia

Testovaný produkt: Vonný vosk Warm Wool

Výrobca / značka: WoodWick

Predajca: woodwick-candles.sk

Celkové hodnotenie:

Vlastnosti

 • Typ vône: drevitá, skôr „pánska“
 • Intenzita vône: stredná
 • Výdrž vône: 4-6 hodín
 • Gramáž: 22.7 g
 • Cena: od 1.40€
woodwick sviecky skusenosti

WoodWick Candle

Značka WoodWick Candle sa preslávila svojimi dizajnovými sviečkami, pre ktoré je typický podlhovastý drevený knôt. Ich vône sú nezameniteľné a sviečka pri horení vytvára aj jedinečnú zvukovú kulisu – praskanie dreva, ktoré evokuje pobyt na chate s rozhoreným krbom. Ako si v našom teste viedol ich vonný vosk?

Vôňa pred roztopením

Trošku ráznejšia, drevitá sýta vôňa jemne pripomínajúca parfumovaný prací prášok. V pozadí je cítiť jemné sladké tóny, citlivý nos však vypátra aj horkastý nádych chémie. Intenzita vône je pomerne silná, čo dodáva prísľub silného zážitku aj po roztopení vosku v aromalampe.

Balenie a tvar vosku

Uzatvárateľná plastová škatuľka, ktorá vôňu uchováva vo vnútri balenia a von ju prepúšťa len minimálne. Vosk nie je rozdelený na viacero častí, do menšej aromalampy je potrebné ho prekrojiť.

Konzistencia pred roztopením

Vosk je na dotyk hladký a vláčny, jeho povrch je lesklý. Ľahko sa vyberá zo škatuľky, nie je trúsivý ani sa nerozpadáva. Pri kontakte s teplou dlaňou zanecháva na pokožke olejovú stopu. Pri krájaní vosku to šlo doslova ako po masle. Vosk je mäkký, nôž sa doň zaboril veľmi ľahko, vosk sa nemrvil. Celý vosk je teda možné pohodlne rozdeliť na akýkoľvek počet dielikov.

Vôňa po roztopení

Vosk sa topí veľmi rýchlo, čo má na svedomí jeho olejovitá konzistencia. Aróma je vo veľkej miestnosti znateľná iba v blízkosti aromalampy. V týchto miestach je veľmi výrazná a vosk vonia rovnako ako pred zapálením. V malej miestnosti sa vôňa šíri rovnomerne a v priebehu niekoľkých minút je ňou vzduch presýtený. Rozdiel vône pred a po roztopení je skutočne zanedbateľný.

Ako dlho vosk vonia?

Výdrž vône je vskutku priemerná. Pri prvej čajovej sviečke sa vôňa odparuje rovnomerne a pomaly. Druhé zapálenie už nie je veľkou slávou, avšak stále je v ovzduší badať ľahký nádych „avivážovej čistoty“.

Vyberanie z aromalampy je veľmi náročným procesom. Vosk sme museli doslova zoškrabávať, nešiel von v jednom kúsku, ale mrvil sa a bol mastný.

Hodnotenie vlastností

Vôňa:

Drevitá, skôr „pánska“

Intenzita vône:

Priemerná intenzita vône

Výdrž vône:

4-5 hodín

Manipulácia s voskom:

Ťažšie sa vyberá z aromalampy

Celkové hodnotenie

Čistá vôňa so špecifickým dozvukom, ktorá neurazí, no ani nenadchne. Je tu veľká šanca, že takto prevoňaná miestnosť sadne i pánom. Ide o priemerný aromatický zážitok, ktorý nás nedokopal ku kúpe ďalšieho balenia vosku. Vosk teda nemôžeme odporúčať ako favorita tohto testu, no ak milujete neprekombinované bytové vône a ešte ste WoodWick Warm Wool neokúsili, za skúšku určite stojí. Ak do lampy nedáte príliš veľa vosku, vôňu odporúčame aj menších miestností.

Cena: od 1,40 €

vivantis.skPrejsť do eshopu

3.  Vonný vosk Country Candle – Cotton Fresh

Vonný vosk Country Candle – Cotton Fresh recenzia skúsenosti

@vrabcenastreche.sk Vonný vosk Country Candle – Cotton Fresh recenzia

Testovaný produkt: Vonný vosk Cotton Fresh

Výrobca / značka: Country Candle

Predajca: kringlecandle.sk

Celkové hodnotenie:

Vlastnosti

 • Typ vône: čistá, jemne kyslastý dozvuk
 • Intenzita vône: silná
 • Výdrž vône: 8-10 hodín
 • Gramáž: 64 g
 • Cena: 3,99 €
country candle skúsenosti

Country Candle

Sviečky z dielne Country Candle si veľmi ľahko pomýlite s Yankee Candle. Sklenený pohár je totiž takmer úplne totožný ako ten, v ktorom horí legendárna Yankee sviečka. Stojí tento vosk za zmienku, alebo pohorel na plnej čiare?

.

Vôňa pred roztopením

Najprv sa zdalo, že spomedzi všetkých testovaných „cotton“ vôní pripomínal tento vosk čerstvo opranú bielizeň najviac. V nose sa mieša prací prášok, klasická aviváž a jemný závan citrusov. Vôňa pôsobí sviežo a čisto, nie je prekombinovaná ani nasladlá. Avšak po dlhšom ovoniavaní zanecháva v nose horkosť a chemickú, dlho doznievajúcu pachuť.

Po čase, ako si čuchové receptory na vôňu začínajú zvykať, je cítiť akýsi kyslastý závan, ktorý plynulo prechádza do žuvačkového opojenia. Otvorená škatuľka s vonným voskom položená na stole vedľa počítača spôsobila, že sme namiesto sviežej bavlny začínali cítiť sladkú detskú žuvačku. Po opätovnom pričuchnutí priamo k vosku však tento dojem mizol.

Balenie a tvar vosku

Balenie je praktické – uzatvárateľná škatuľka s viečkom. Vôňu fixuje celkom dobre, avšak prepúšťa ju von, vosk bolo znateľne cítiť ešte pred otvorením. Ako jedna z mála testovaných značiek Country Candle myslí aj na majiteľov menších aromalámp – obdĺžnikový vosk je rozdelení na 6 štvorčekov, ktoré sa od seba ľahko odlupujú.

Vôňa po roztopení

V tomto prípade sme zažili skutočný šok. V malej miestnosti bola vôňa priam neznesiteľná a dozvuky zapálenia vosku bolo v ovzduší cítiť aj na druhý deň napriek častému vetraniu. Veľkú miestnosť vosk celú prevoňal, až presýtil. Určite nešlo o arómu, ktorú by sa dalo dýchať dlhší čas, napríklad pri celovečernom pozeraní televízie. Bolesť hlavy bola na dosah aj u ľudí, ktorí na vône nie sú príliš citliví.

Samotná vôňa taktiež nie je veľmi lákavá, silná intenzita dráždila nos a aróma celkovo pôsobila chemicky. Rozhodne nejde o pôžitok, ktorý by čuchovým receptorom spôsoboval blaho.

Ako dlho vosk vonia?

Jednu kocku vosku sme s veľkým sebazaprením nechali dohorieť do konca čajovej sviečky a intenzita vône neklesala. Opätovné zapálenie vosku bolo už o niečo slabším zážitkom, no stále nadpriemerne intenzívnym.

Vyberanie z aromalampy nebolo ani komplikované, no takisto to nebol najľahší proces. Po tom, ako sa nám podarilo oddeliť okraj vosku od dna aromalampy, vosk z povrchu akoby odskočil a zanechal po sebe voskové stopy, ktoré sme následne museli umyť.

Hodnotenie vlastností

Vôňa:

Čistá, jemne kyslastý dozvuk, horkastý chemický nádych

Intenzita vône:

Nesmierne silná vôňa nemusí každému sadnúť

Výdrž vône:

8-10 hodín, postupne intenzita klesá

Manipulácia s voskom:

Praktické balenie, ľahko sa používa

Celkové hodnotenie

Vosk odporúčame dávkovať opatrne, spočiatku vyskúšajte, ako vám intenzita sadne a nechajte roztopiť pre istotu len menší dielik. Country Candle Cotton Fresh určite nie je správnou voľbou, ak hľadáte jemnú a nevtieravú vôňu. Je vhodná skôr do vstupných a veľkých priestorov, v spálni alebo v miestnostiach, kde sa počas dňa dlho zdržujete, s ňou radšej veľmi neexperimentujte. Citlivejšie osoby môže okamžite po zapálení aromalampy rozbolieť hlava.

Cena: od 3,99 €

kringlecandle.skPrejsť do eshopu

4.  Vonný vosk Heart & home – mäkká bavlna

Vonný vosk Heart & home - mäkká bavlna recenzia

@vrabcenastreche.sk Vonný vosk Heart & Home - mäkká bavlna recenzia

Testovaný produkt: Vonný vosk mäkká bavlna

Výrobca / značka: Heart & home

Predajca: heartandhome.sk

Celkové hodnotenie:

Vlastnosti

 • Typ vône: avivážová sviežosť
 • Intenzita vône: znesiteľná aj pre citlivejšie osoby
 • Výdrž vône: 4 hodiny
 • Gramáž: 26 g
 • Cena: 1,40 €
heart&home vonné vosky skúsenosti

Heart & Home

Značku Heart & Home Slováci poznajú predovšetkým z predajnej siete darčekových predmetov Albi. V ponuke majú dizajnové sviečky i vonné vosky. Ako si zástupca tejto značky poradil v našom teste?

Vôňa pred zapálením

Ide o skutočne čistú a sviežu vôňu bez výraznejších tónov v pozadí. V nose nezanecháva žiadne dozvuky, nepôsobí umelo ani príliš chemizovane. Heart & Home Mäkká Bavlna spája ľahkosť s jednoduchosťou a skutočne evokuje vôňu čerstvo vypranej bielizne.

Balenie a tvar vosku

Plastová škatuľka, ktorá sa dá opakovane uzavrieť, v sebe ukrýva vonný vosk v jednom celku. Balenie je praktické a vôňu fixuje veľmi dobre. Aj napriek tomu, že vosk u nás čakal na recenziu pomerne dlho, intenzita vône sa neznižovala.

Konzistencia pred roztopením

Kruhový vosk je trochu mäkší a mastnejší. Pri manipulácii zanecháva na prstoch nepatrný voskový povlak a stopy esenciálnych olejov. Delenie vosku na menšie časti bolo jednoduché, vosk sa nemrvil a bol nesmierne poddajný.

Vôňa po roztopení

Aróma, ktorú vosk zanecháva v miestnosti, sa v ničom neodlišuje od vône pred roztopením. Čistá sviežosť nie je vtieravá ani v malom priestore, vo veľkej miestnosti pôsobí skutočne decentne a príjemne. Nejde o nič výrazné ani do nosa bijúce, skôr je to vôňa, ktorá sa vo vzduchu veľmi rýchlo adaptuje a nepúta pozornosť. Jednoducho jemná avivážová sviežosť, ktorá musí byť „sympatická“ každému.

Ako dlho vosk vonia?

Nakoľko nie je vosk nadopovaný výraznou dávkou esenciálnych olejov a aromatických prísad, aj výdrž vône je v porovnaní s predošlými kandidátmi nášho testu o niečo nižšia. Tento fakt však určite nepovažujeme za negatívum. Je úplne logické, že menej intenzívne vône budú aj ovzdušie prevoniavať o niečo kratšie. Presnejšie šlo o rozdiel jednej hodiny.

Odnímanie vosku z aromalampy si žiadalo trochu úsilia, no nešlo o žiaden boj a nakoniec sa vosk vyšmykol z lampy úplne celý.

Hodnotenie vlastností

Vôňa:

Decentná a ľahká vôňa

Intenzita vône:

Nejde o nič výrazné ani do nosa bijúce

Výdrž vône:

 4 hodiny

Manipulácia s voskom:

S voskom sa ľahko manipuluje

Celkové hodnotenie

Konečne niečo aj pre citlivejšie nošteky! Žiadny umelý odor, iba nevtieravá, mierne nasladlá sviežosť, pri ktorej môžete stráviť pokojne aj celý večer. Vôňu odporúčame do menších priestorov a potešia sa jej aj tí, ktorí nemajú radi výrazne prevoňané a presýtenie ovzdušie.

Cena: od 1,40 €

heartandhome.skPrejsť do eshopu

5. Vonný vosk Kringle Candle Egyptian Cotton

Vonný vosk Kringle Candle Egyptian Cotton recenzia skúsenosti

@vrabcenastreche.sk Vonný vosk Kringle Candle Egyptian Cotton recenzia

Testovaný produkt: Vonný vosk  Egyptian Cotton

Výrobca / značka: Kringle Candle

Predajca: kringlecandle.sk

Celkové hodnotenie:

Vlastnosti

 • Typ vône: ťažšia, kvetinovo-púdrová
 • Intenzita vône: ideálna intenzita, vôňa je vhodná do menších priestorov
 • Výdrž vône: 4-5 hodín
 • Gramáž: 35 g
 • Cena: 1,30 €
kringle candle vonný vosk skúsenosti

Kringle Candle

Značka Kringle Candle zákazníkom ponúka sviečky rôznych veľkostí, ktorých spoločným menovateľom je unikátny a neopozeraný dizajn. V jej sortimente možno nájsť všakovaké vône a edície, ktoré v interiéri šíria nielen príjemnú arómu, ale sú zároveň aj skvostným bytovým doplnkom.

Vôňa pred zapálením

Po otvorení škatuľky je zrejmé, že pôjde o silnejšiu a výraznejšiu vôňu. V jednotlivých tónoch sa mieša kvetinová sviežosť s jemným ovocným dozvukom. Vo všeobecnosti ide o jednu z tých čistejších a priezračnejších vôní, aké sme v teste mali. 

Balenie a tvar vosku

Vyššia škatuľka kruhového tvaru vo vnútri obsahuje štyri jemné prierezy, ktoré vosk už vopred „prerozdeľujú“ na menšie časti. Vosk teda nie je potrebné krájať, poľahky si z neho „odlúpnete“ jednu štvrtinu. Celkovo je balenie po všetkých stránkach praktické – veko na škatuľke dobre drží a zabraňuje vyprchaniu vône.

Konzistencia vosku pred roztopením

Veľmi mäkký, na povrchu olejovitý a poddajný vosk. Reaguje na teplotu rúk, zanecháva v dlani mastné stopy. Ľahko sa delí na štvrtiny a drobí sa len minimálne. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o zmes sójového vosku.

Vôňa po roztopení

Po roztopení sme veľmi rýchlo zistili, že ide o jednu z tých čistejších vôní, aké sme do porovnania vonných voskov zaradili. Vôňa je svieža, trochu ťažšia, niekto ju môže byť vnímať ako jemne nasladlú. Aj napriek stredne silnej intenzite je stále znesiteľná aj v menšej miestnosti, vo väčšom priestore sa nestráca. Po nádychu nie je v nose badať žiaden druhotný výrazný tón.

Ako dlho vosk vonia?

Výdrž vône je priemerná. Ani nie celá štvrtinka, ktorú sme do aromalampy vložili, dokázala prevoniavať miestnosť po celé štyri hodiny, čo čajová sviečka horela. Opakované roztopenie už raz použitého vosku možno zhodnotiť ako jemný a nepatrný voňavý zážitok.

Vosk sa z aromalampy vyberal trochu ťažšie, pomohlo však, ak sme aromalampu na pár minút vložili do mrazničky.

Hodnotenie vlastností

Vôňa:

Čistá, no predsa zaujímavá a jedinečná vôňa

Intenzita vône:

Ideálna intenzita vône je vhodná do menších priestorov

Výdrž vône:

 4-5 hodín

Manipulácia s voskom:

Praktické balenie, s voskom sa dobre manipuluje

Celkové hodnotenie

Kringle Egyptian Cotton vnímame ako príjemnú skúsenosť. Vôňa zapasuje každému, jej sila nie je prehnaná a jedinečná kombinácia aromatických prísad spolu vytvára nádhernú sviežosť. Summa summarum tento vosk hodnotíme ako lepší priemer až mierny nadpriemer.

Cena: od 1,30 €

kringlecandle.skPrejsť do eshopu

6. Vonný vosk JCandles – Baby Cotton

Vonný vosk JCandles - Baby Cotton recenzia, skúsensosti

@vrabcenastreche.sk Vonný vosk JCandles - Baby Cotton recenzia

Testovaný produkt: Vonný vosk  Baby Cotton

Výrobca / značka: JCandles

Predajca: sviecky-online.sk

Celkové hodnotenie:

Vlastnosti

 • Typ vône: kvetinovo-ovocná, mierne sladká
 • Intenzita vône: slabá
 • Výdrž vône: 4 hodiny
 • Gramáž: 30 g
 • Cena: 2,40 €
jcandles vonní vosky skúsesnosti

JCandles

Keď sme sa vybrali po stopách značky JCandles, naše kroky neviedli ďaleko. Jej korene totiž možno nájsť v susednom Česku, presnejšie v Opave. Značka pod svojimi krídlami uvádza na trh sviečky s dreveným knôtom, pri ktorých výrobe sa zrejme inšpirovali svetoznámymi sviečkami WoodWick, no rovnako v ich ponuke nájdete aj vonné vosky či rôznorodé darčekové predmety a dekorácie.

Vôňa pred zapálením

Vosk pri prvom ani druhom ovoňaní ničím neohúri. Je cítiť nešpecifickú, mierne sladkú arómu, po sviežosti nie je ani stopy. Vo všeobecnosti je aróma nezaujímavá, nevýrazná a má len nepatrnú intenzitu.

Balenie a tvar vosku

Vosková kvetinka nie je rozdelená na dieliky a ukrýva sa v plastovej škatuľke s viečkom. Balenie vôňu takmer vôbec neprepúšťa von, k produktu sme museli skutočne dlho privoniavať, aby sme niečo zacítili.

Konzistencia pred roztopením

Vosk má hladký povrch a je nesmierne mäkký. Poľahky doň možno zaboriť necht, pričom na prstoch zostáva jemná mastnota. Takáto konzistencia uľahčuje krájanie vosku, veľmi jednoducho sme ho dokázali rozdeliť na štvrtiny.

Vôňa po roztopení

Veľké prekvapenie sa nekonalo ani po vložení do aromalampy. Vosk sa rýchlo topí a prevoniava miestnosť, avšak nejde o zážitok, ktorý by sme si chceli zopakovať. Spočiatku bolo náročné vôňu opísať a „niekam zaradiť“. Sladšie tóny sa miešajú s ovocným jadrom vône a výsledkom je síce decentná, no nie veľmi lichotivá aróma.

Najväčší šok však prišiel po cca hodine. Čoraz častejšie bol v ovzduší citeľný nepríjemný odor samotného vosku, ktorý sa dá pomenovať ako prepálený parafín. Z vône sa tak razom stal skôr zápach.

Ako dlho vosk vonia?

Skutočná vôňa trvala len niečo cez hodinku, neskôr sa do nej čoraz viac primiešaval zápach prepáleného vosku. Do vyhorenia jednej čajovej sviečky bola vôňa veľmi slabá a skutočne nepríjemná.

Hodnotenie vlastností

Vôňa:

Všedná, no prekombinovaná vôňa, ktorá ničím neohúri

Intenzita vône:

Nevýrazná, má len nepatrnú intenzitu.

Výdrž vône:

4 hodín

Manipulácia s voskom:

Mäkký vosk, s ktorým sa ľahko manipuluje

Celkové hodnotenie

Baby Cotton od JCandles je veľkým sklamaním a určite ho nemôžeme odporúčať. Všedná vôňa sa po čase zmenila na zápach, ktorý ani zďaleka nenavodzoval v domácnosti príjemnú atmosféru. Žiaľ, v našom teste si vyslúžil, i keď veľmi tesne, posledné miesto.

Cena: od 2,40 €

sviecky-online.skPrejsť do eshopu

7. Vonný vosk Dodie´s – Purity

Vonný vosk Dodie´s - Purity recenzia skúsenosti

Vonný vosk Dodie´s - Purity recenzia

Testovaný produkt: Vonný vosk Purity

Výrobca / značka: Dodie´s

Predajca: sviecky-online.sk

Celkové hodnotenie:

Vlastnosti

 • Typ vône: svieža, čistá
 • Intenzita vône: ideálna sila vône
 • Výdrž vône: 4-6 hodín
 • Gramáž: 25 g
 • Cena: 1,70 €
dodies vonné vosky skusensoti

Dodie´s – Purity

Nadčasovosť, jednoduchosť a množstvo čistých a neprekombinovaných vôní. Aj takto by sa dala charakterizovať česká značka Dodie´s. Okrem vonných sviečok a voskov v ich ponuke možno nájsť aj voňavé pohľadnice či drievka. Vynikli vosky v tvare srdiečok v spleti konkurencie, alebo ide o milú, no vskutku nezáživnú skúsenosť?

Vôňa pred roztopením

Jednoznačne najautentickejšia vôňa zo všetkých, ktoré sme v teste mali. Ide o sviežu, priezračnú a typickú vôňu aviváže, ktorá nie je ničím prekrytá ani doplnená. Jednoducho je z vosku cítiť presne to, čo produkt sľubuje na obale.

Balenie a tvar vosku

V plastovom vrecúšku, ktoré je prekryté papierovým obalom s etiketou, sa nachádzajú štyri, približne dva a polcentimetrové biele srdiečka. Konečne sme teda vosk nemuseli deliť ani prekrajovať, aplikácia aj do menšej aromalampy je vyriešená. Balenie hodnotíme celkom kladne, vrecko síce prepúšťa vôňu von, no zároveň dokáže zabrániť aj zvetraniu – vosk si aj po mesiacoch uchoval svoju vôňu.

Konzistencia pred roztopením

Vosk pôsobí asi najsuchšie spomedzi všetkých, ktoré sme v teste skúšali. Odhaduje ho preto na palmový, ktorý je touto vlastnosťou charakteristický. Voskovému srdiečku sa síce na okrajoch vytvárajú malé šupinky, no ani časom nestratili svoju pevnosť a tvar.

Vôňa po roztopení

Dodie´s Purity vonia po roztopení úplne rovnako ako pred vložením do aromalampy. Žiadna umelá aróma ani chemický odor nás neprekvapil. Intenzita vône je stredne silná, vosk prevoňal veľkú aj malú miestnosť bez toho, aby v niektorom z týchto dvoch priestorov v ovzduší prekážal. Nos si na túto arómu veľmi rýchlo zvyká, vôňa ho nedráždi ani neirituje.

Ako dlho vosk vonia?

Výdrž vône je celkom obstojná, na tak malé množstvo vosku sme boli celkom prekvapení z výsledku. Jedno srdiečko voňalo aj po zapálení druhej čajovej sviečky, hoci po druhýkrát sila vône už bola slabšia, no stále postačujúca.

Pozitívne hodnotíme i to, že odnímanie vosku z aromalampy bolo veľmi ľahké. Nakoľko je vosk suchý, s dnom lampy sa nemá prečo po vychladnutí spojiť.

Hodnotenie vlastností

Vôňa:

Čistá, autentická a priezračná vôňa čerstvo vypranej bielizne

Intenzita vône:

Ideálna sila vône

Výdrž vône:

4-6 hodín

Manipulácia s voskom:

Ľahké vyberanie z aromalampy

Celkové hodnotenie

Zdá sa, že sme na záver testu našli jedného z favoritov. Vôňa je prirodzená a skutočne svieža, nie je príliš silná, no ani zanedbateľná, vosk vonia po celú dobu horenia čajovej sviečky rovnako intenzívne, milý srdiečkový tvar bol príjemnou zmenou. K Dodie´s sa určite vrátime a vyskúšame aj ďalšie vône.

Cena: od 1,70 €

sviecky-online.skPrejsť do eshopu

Výsledok testu

Testovanie voskov môžeme označiť za príjemnú skúsenosť, ktorá nám síce niekedy príliš „nevoňala.“ Sedem rôznych značiek je dôkazom toho, že aj v tejto oblasti produktov je široký priestor pre rôzne inovácie.

Víťazmi testu sa stávajú:

 • Yankee Candle Angel Wings pre milovníkov skutočne silných a sladkých vôní.
 • Heart&Home – mäkká bavlna pre tých, ktorí majú radi slabšie, nevtieravé, jemné a čisté vône.
 • Dodie´s Purity pre ľudí, ktorí hľadajú autentickú a stredne silnú vôňu čistého prádla.

Porovnanie vonných voskov do aromalampy

Produkt Hmotnosť Cena Hodnotenie
Vonný vosk Dodie´s – Purity
25 g
od 1,70 €
Kringle Candle Egyptian Cotton
35 g
od 1,30 €
Heart & home – mäkká bavlna
26 g
od 1,40 €
Yankee Candle – Angel´s Wings
22 g
od 0,99 €
WoodWick: Warm Wool
22,7 g
od 1,40 €
Country Candle – Cotton Fresh
64 g g
od 3,99 €
JCandles – Baby Cotton
30 g
od 2,40 €

Autor recenzie

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies