Tma recenzia

Recenzia na knihu - Tma, Jozef Karika

Knižná recenzia: Tma

Autor: Jozef Karika

Recenzent: Janka Uherčíková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

  • Vydavateľstvo: IKAR
  • Recenzent knihu čítal: 04hod 10min
  • Počet strán: 232

„Pravda ťa oslobodí“

Aktualizované: 21.3.2023

Nikdy nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Táto veta by sa mohla stať mottom Karikovej novinky Tma. Nie nadarmo sa autorovi hovorí ‚majster slova‘. V tejto knihe dokazuje, že je i majster strachu.

A to doslovne. Stránky budete obracať s väčším a väčším napätím a predstavou, ako by ste reagovali vy sami v takejto situácii. Uväznení v horskej chate ďaleko od civilizácie, bez akéhokoľvek spojenia s okolitým svetom. Bez mobilu, počítača, píšťalky, s minimom zápaliek a skoro bez hlasu. Máte len jeden revolver a v ňom šesť nábojov…

Prečo sa hrdina do hôr nepobalil lepšie? Prečo si nevzal aspoň jeden z výdobytkov modernej technológie? Prečo? Prečo? Prečo? Dozviete sa v knihe… ?

Počul som vlastné kvílenie, no doliehalo ku mne z obrovskej diaľky, z iného sveta, do ktorého som stratil prístup. Svet živých ma za krátku chvíľu vyhostil, vytlačil kamsi do tmy.
Čo sa stalo? Čo sa stalo?Jozef Karika
...

V novinke Tma je dôležité čítať medzi riadkami a premýšľať. Autor čitateľa drží v napätí až do poslednej strany a vôbec nepoľavuje. Ak na knihu nemáte aspoň tri či štyri hodinky, radšej ani čítať nezačínajte. Neodtrhnete sa od nej a ak sa vám to aj podarí, stále budete mať príbeh v hlave. Môže naozaj za všetko Natália alebo je to úplne inak?

Ak ste čítali Strach a ten vás nepresvedčil, Tma je úplne z iného súdka. Viac realistická, i keď miestami až brutálna. Krvavá a zároveň príťažlivá. Dám ruku do ohňa za to, že každý čitateľ sa po prečítaní zamyslí nad vlastným životom a nad tým, ako by sa zachoval, ak by sa ocitol v situácii hlavného hrdinu. Tieto myšlienky sprevádzajú čitateľa počas celej knihy.

Jozef Karika autor

Jozef Karika autor

Liezol mi na nervy každý Natáliin pohyb, každý jej výdych či slovo, ktoré vypustila z úst. U nej to bolo rovnaké, vadil som jej celý, kompletne. Skôr či neskôr jeden z nás nevydržal, prehodil čosi útočné, alebo sa k tomu ani nedostal – stačilo jedno slovko podfarbené rýpavým tónom. A už to išlo, už sa to valilo – do piatich minút vypukla prudká, nenávistná a vysiľujúca hádka“.Jozef Karika

Každá situácia v príbehu skúša zároveň aj vašu odvahu a testuje váš postoj. Bojovať či rezignovať? Hráme sa všetci na hrdinov len pred inými? Alebo dokážeme bojovať aj sami so sebou, s vlastným svedomím? Vnútorný hlas je silný nástroj, no len málokto z nás ho naozaj dokáže vyslyšať. Koho počúvneme, keď nám povestný anjel na pleci vraví „Nerob to!“ a čert na opačnom „Poď do toho!“?

Nie vždy to bolo najlepšie. Napríklad pravé zápästie – vedel som že napuchlo, ale nečakal som, že uvidím neforemnú hrču veľkosti obrovského grapefruitu. Obrys ruky s masívnym opuchom vyzeral príšerne, začudoval som sa, že mi nepraskla napnutá koža.
Vrátil som sa dnu, bol som naspídovaný ako po kokaíne, ktorý som skúsil jediný raz – veď som pracoval medzi hercami.Jozef Karika

Plusy a charakteristické črty

  • napínavé čítanie, od prvej strany až po poslednú
  • vyvrcholenie deja je až na úplnom konci
  • po celý čas čitateľ tipuje Kto? Kde? a Prečo?
  • drastické scény

Pre koho áno

Pre koho nie

  • pre tých, ktorí vyhľadávajú oddychové čítanie
  • ak nestrpíte občasné krvavé scény a slovník drevorubača

Kde kúpite knihu Tma

bux logo

Zdroje

  1. Wikipedia : Jozef Karika,  Img – Jozef Karika

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies