Tma recenzia

Recenzia na knihu - Tma, Jozef Karika

Knižná recenzia: Tma

Autor: Jozef Karika

Recenzent: Janka Uherčíková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

  • Vydavateľstvo: IKAR
  • Recenzent knihu čítal: 04hod 10min
  • Počet strán: 232

„Pravda ťa oslobodí“

Nikdy nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Táto veta by sa mohla stať mottom Karikovej novinky Tma. Nie nadarmo sa autorovi hovorí ‚majster slova‘. V tejto knihe dokazuje, že je i majster strachu.

Obsah

A to doslovne. Stránky budete obracať s väčším a väčším napätím a predstavou, ako by ste reagovali vy sami v takejto situácii. Uväznení v horskej chate ďaleko od civilizácie, bez akéhokoľvek spojenia s okolitým svetom. Bez mobilu, počítača, píšťalky, s minimom zápaliek a skoro bez hlasu. Máte len jeden revolver a v ňom šesť nábojov…

Prečo sa hrdina do hôr nepobalil lepšie? Prečo si nevzal aspoň jeden z výdobytkov modernej technológie? Prečo? Prečo? Prečo? Dozviete sa v knihe… ?

Počul som vlastné kvílenie, no doliehalo ku mne z obrovskej diaľky, z iného sveta, do ktorého som stratil prístup. Svet živých ma za krátku chvíľu vyhostil, vytlačil kamsi do tmy.
Čo sa stalo? Čo sa stalo?Jozef Karika
...

V novinke Tma je dôležité čítať medzi riadkami a premýšľať. Autor čitateľa drží v napätí až do poslednej strany a vôbec nepoľavuje. Ak na knihu nemáte aspoň tri či štyri hodinky, radšej ani čítať nezačínajte. Neodtrhnete sa od nej a ak sa vám to aj podarí, stále budete mať príbeh v hlave. Môže naozaj za všetko Natália alebo je to úplne inak?

Ak ste čítali Strach a ten vás nepresvedčil, Tma je úplne z iného súdka. Viac realistická, i keď miestami až brutálna. Krvavá a zároveň príťažlivá. Dám ruku do ohňa za to, že každý čitateľ sa po prečítaní zamyslí nad vlastným životom a nad tým, ako by sa zachoval, ak by sa ocitol v situácii hlavného hrdinu. Tieto myšlienky sprevádzajú čitateľa počas celej knihy.

Jozef Karika autor

Jozef Karika autor

Liezol mi na nervy každý Natáliin pohyb, každý jej výdych či slovo, ktoré vypustila z úst. U nej to bolo rovnaké, vadil som jej celý, kompletne. Skôr či neskôr jeden z nás nevydržal, prehodil čosi útočné, alebo sa k tomu ani nedostal – stačilo jedno slovko podfarbené rýpavým tónom. A už to išlo, už sa to valilo – do piatich minút vypukla prudká, nenávistná a vysiľujúca hádka“.Jozef Karika

Záver

Každá situácia v príbehu skúša zároveň aj vašu odvahu a testuje váš postoj. Bojovať či rezignovať? Hráme sa všetci na hrdinov len pred inými? Alebo dokážeme bojovať aj sami so sebou, s vlastným svedomím? Vnútorný hlas je silný nástroj, no len málokto z nás ho naozaj dokáže vyslyšať. Koho počúvneme, keď nám povestný anjel na pleci vraví „Nerob to!“ a čert na opačnom „Poď do toho!“?

výkup kníh online
Nie vždy to bolo najlepšie. Napríklad pravé zápästie – vedel som že napuchlo, ale nečakal som, že uvidím neforemnú hrču veľkosti obrovského grapefruitu. Obrys ruky s masívnym opuchom vyzeral príšerne, začudoval som sa, že mi nepraskla napnutá koža.
Vrátil som sa dnu, bol som naspídovaný ako po kokaíne, ktorý som skúsil jediný raz – veď som pracoval medzi hercami.Jozef Karika

Plusy a charakteristické črty

  • napínavé čítanie, od prvej strany až po poslednú
  • vyvrcholenie deja je až na úplnom konci
  • po celý čas čitateľ tipuje Kto? Kde? a Prečo?
  • drastické scény

Pre koho áno

Pre koho nie

  • pre tých, ktorí vyhľadávajú oddychové čítanie
  • ak nestrpíte občasné krvavé scény a slovník drevorubača

Kde kúpite knihu Tma

bux logo

Zdroje

  1. Wikipedia : Jozef Karika,  Img – Jozef Karika

Aktualizované: 11. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies