Tři vyvolení recenzia

Recenzia na audioknihu - Tři vyvolení, Stephen King

Knižná recenzia: Tři vyvolení

Autor: Stephen King

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Audiotéka
 • Dĺžka audioknihy: 14hod 35min
 • Interpret: Libor Terš
 • Jazyk: český
 • Typ audioknihy: audiokniha kompletná
 • Kategória: fantasy/sci-fi

Krok do reálneho sveta môže zachrániť jeho alternatívnu podobu…

Adrenalínová jazda… Presne to, čo čitatelia od Kinga očakávajú. Zatiaľ čo Pistolník znamenal pre niekoho trápenie a strastiplnú púť, Tři vyvolení dokážu splniť všetky požiadavky publika.

...

Obsah

Roland sa prebúdza vo svojom svete, no musí čeliť boju, na ktorý sa nevedel vopred pripraviť. Nepredvídateľný súboj, ktorý ho takpovediac vytrhol zo spánku, ho síce vyčerpá a on sa zmieta v horúčkach, avšak času na oddych a regeneráciu veľa nie je. Rolanda čaká neľahká úloha. Postupne nachádza niekoľko dverí, v ktorých stretáva rôznorodé charaktery z reálneho sveta. Práve títo ľudia ho majú doprevádzať na ceste k Temnej veži…

Hoci prvá časť série s názvom Pistolník pôsobila rozpačito a publikum v ňom muselo pracne vyhľadávať Kingove charakteristické prvky, v prípade druhého dielu je priebeh príbehom o niečo jednoduchší. Všetky okolnosti, ktoré King vytvoril v predošlej časti, sú tu už známe a poslucháč prichádza do „známeho“ prostredia. Úvodné rozpaky ani zoznamovanie sa s podrobnosťami sa tu teda nekonajú, vďaka čomu si každý môže naplno vychutnať dej. Veľmi príjemným prvkom je i úvodná kapitola na samom začiatku – rozprávač niekoľkými vetami stručne rekapituluje dej z predchádzajúcej časti. Predovšetkým pre ľudí, ktorí prvú časť spoznávali v audiopodobe, je to nesmierne osožné. Krátky sumár ich opäť prinavráti do deja a vopred svoje publikum vystríha pred nedorozumeniami.

Stephen King autor

Stephen King autor

Samotný dej je oveľa dynameckejší a má čo poskytnúť aj náročnému poslucháčovi. Postupné spoznávanie nových Rolandových spoločníkov nepôsobí rozťahane, každá veta má svoj význam a dôvod, pričom aj opisné časti pôsobia atraktívne. Práve tieto pasáže sú tak reálne a autentické, že aj v momentoch, keď nenastáva dejový progres, dokážu poslucháča pohltiť. King tu opäť „rozbaľuje“ svoje tromfy v podobe nesmierne detailných a nespochybniteľných opisov. Zatiaľ čo Pistolníka mohol niekto vnímať ako epické dielo s prvkami lyriky, tento jav sa v Troch vyvolených nevyskytuje. Rozprávačský štýl, ktorým autor vykresľuje nové skutočnosti, sa chvíľami nedá ani len porovnať s prvou časťou.

výkup kníh online

Ak niektorý z poslucháčov váhal, či po vypočutí/prečítaní Pistolníka pokračovať v sérii naďalej aj napriek tomu, že to možno bude menší boj, už úvodné kapitoly každého presvedčia o tom, aby to s Temnou vežou nevzdával. Jednotlivé postavy, ktoré Roland stretáva sú natoľko rôznorodé, že pocit opakovania, prípadne stereotypu v tejto časti nebadať ani len náznakom. Predvídateľnosť príbehu v tejto časti veľmi nehrozí. Jednak je publikum zaujaté prítomnosťou a nemá čas fabulovať, čo by mohlo byť ďalej, a na strane druhej je Stephen King vždy o krok vpred ako fantázia jeho čitateľov.

Záver

Tři vyvolení je kúsok, ktorý bezpochyby odčinil aj rozpačitosť prvého dielu. Autor z pozície nestranného rozprávača dáva publiku možnosť konečne nahliadnuť do Rolandovej duše. Poslucháč/čitateľ ho tak môže vnímať aj ako ľudskú bytosť, nielen heroickú postavu s jasným cieľom, za ktorým trpezlivo kráča.

Do série Temná veža sa musí zamilovať každý, kto má vyššie nároky na literatúru. Jej čaro je síce poriadne citeľné až v tejto časti, ale už v úvode každý zabudne na prípadné peripetie, ktorými si musel prejsť v Pistolníkovi. Pre poslucháčov audioknihy je tu navyše aj malý bonus – dokonalá interpretácia Libora Terša.

Plusy a charakteristické črty

 • výborné prerozprávanie
 • autentické opisy
 • plynulý dejový spád
 • napätie
 • publikum viac spoznáva postavu Rolanda

Pre koho áno

 • pre milovníkov Stephena Kinga
 • pre náročné publikum
 • pre každého, kto obľubuje príbehy s nezabudnuteľnou atmosférou

Pre koho nie

Kde kúpite knihu Tři vyvolení

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : Stephen King,  Img – Stephen King

Aktualizované: 21. 10. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies