Pan Masters – T.L. Swan – recenzia
Či už ste prečítali sériu Milesov klub, alebo nie, táto kniha rozhodne nebude krokom...
Knižná recenzia: V Írsku prší inak
Autor: Števa Opremčáková
Recenzent: Lenka Šimonová
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Keď láska udrie celou svojou silou, zo zeme sa zbierame len s veľkými ťažkosťami. Ak sa tak napokon stane, hlava sa nám stále potáca a myšlienky nie sú zrovna usporiadané. Vtedy sa naskytá riziko, že podnikneme unáhlené kroky, skočíme do vôd, ktorých sme sa predtým báli, a keď nadíde čas vytriezvenia, zistíme, že zbrklé konanie nám rany na duši až tak veľmi nevyliečilo… Alebo predsa?
Dni ubiehali, ja som bola čoraz opálenejšia a cítila som sa zdravá. Vedela som, že po návrate do Írska opustím Fionin dom a mysľou sa mi čoraz častejšie nekontrolovateľne preháňali zmätené myšlienky a obavy. Akýkoľvek náznak výčitiek svedomia sa rozplynul, hneď ako vznikol, pretože Fiona po odchode Geraldine znova sústredila svoju pozornosť na mňa. Všetko, čo som urobila, nebolo tak, ako to ona chcela.Števa Opremčáková
Čitateľ pozoruje jej emotívne autobiografické rozprávanie, v ktorom sa síce udejú skutočnosti rozdielne od tých, čo zažíva on, no v pozadí vycíti istý emocionálny súzvuk. Sklamanie, pálčivá bolesť, ktorá pramení z dezilúzií, sa totiž nápadne ponášajú na pocity, ktoré počas svojho života prežije takmer každý človek. Rovnaké emocionálne naladenie čitateľa a príbehu je nesmierne dôležité a zohráva významnú úlohu pri celkovom subjektívnom hodnotení knihy.
V tomto prípade však musím uznať, že o emócie, ktoré sa kolísali z negatívných do pozitívnych sfér a späť, tu skutočne núdza nie je. Pre čitateľov, ktorí ale pocitové rozprávanie nedokážu vstrebať vcelku, to znamená nie práve potešujúcu správu – ak emociálne roviny prehliadnu, nájdu tu „len“ príbeh ženy, ktorá v Írsku kvôli práci vystriedala niekoľko rodín.
Príbeh nemožno charakterizovať ako typicky plačlivý, pretože silnejšie momenty prelínajú vtipné situácie. Výsledkom je akási tragikomédia so štipľavým nádychom sklamania a rezignácie. Nejde tu o žiaden citový výlev, v ktorom by absentovali úvod, jadro či záver. Čitateľ tu nachádza špecifické a pútavé rozprávanie plné rôznorodých okamihov, ktoré ho aj napriek častej banalite dokáže upútať.
Zima sa ešte nekončila a ústredné kúrenie v našom starom dome sa začalo kaziť. Voda z radiátorov kvapkala na koberce a plamienok pod centrálnym bojlerom hasol, vďaka čomu boli radiátory čoraz častejšie studené. Naučila som sa, že treba odskrutkovať filter na prieduchu bojlera, vyčistiť ho štetcom namočeným v petroleji a vyutierať do sucha.Števa Opremčáková
V Írsku prší inak sa číta pomerne rýchlo. Autorka zvolila vskutku svieži štýl a jednotlivé situácie vykreslila bez ťažkopádnych prídavkov v podobe kvetnatých a prebytočných výrazov. Dialógy síce netvoria úplný základ textu, no v tomto prípade to nie je na škodu.
Knihu odporúčam pre tých, ktorí majú chuť na netradičnú oddychovku. I keď je hlavným motívom sklamanie z nešťastnej lásky, predsa len tu čitatelia nájdu aj niečo viac. Súbor emócií, podnetov a situácií, ktoré vytvárajú komplexné rozprávanie plné silných, no i vtipných momentov.
Či už ste prečítali sériu Milesov klub, alebo nie, táto kniha rozhodne nebude krokom...
Šikana má mnoho podôb a stretu s ňou sa dnes často nevyhnú už ani...
Knižke nemožno uprieť jej unikátnosť. Je hravá, milá a zároveň poučná, dieťa okamžite upúta...
Knižku odporúčame ako materiál na prvé pokusy o samostatné čítanie. Krátke vety, jednoduchá slovná...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies