Za hranicou strachu

Jack Shakespearow/24. júna 2021/Detektívky a trilery/5 min. čítania

Za hranicou strachu - recenzia

Recenzia na knihu - Za hranicou strachu, Jaye Fordová

Knižná recenzia: Za hranicou strachu

Autor: Jaye Fordová

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Andrej Chovan
 • Pôvodný názov: Beyond Fear
 • Recenzent knihu čítal: 04hod 55min
 • Počet strán: 269

Knihu nájdete v eshope:

Dámska jazda sa zmení na boj o život

Chata umiestnená na osamelom mieste, dostatočne bojujúca s ruchom veľkomesta, môže v našich mysliach vyvolať vcelku romantickú predstavu. Avšak každé ticho v sebe ukrýva aj nie vždy zreteľnú skutočnosť – ak sa v tomto tichu rozkričíme, nemusí nás nik počuť

Obsah

Jodie si z obdobia ranej dospelosti so sebou ťahá nepríjemnú a zimomriavky vyvolávajúcu traumu. Prepad troch mužov síce ona prežila, no podľahla mu jej kamarátka Angela. Dnes je Jodie už dospelá žena, ktorá má tri deti a snaží sa celý zážitok vytesniť zo svojej mysle. No pripomenie sa jej práve vo chvíli, keď si so svojimi troma priateľkami užíva víkendový výlet v odľahlej chate, ktorá je vlastne starou prerobenou stodolou. Neustále sa nevie zbaviť pocitu, že na chate nie sú samy. Je to iba jej podozrenie podložené minulosťou? A čo tie záblesky bateriek či porozhadzované veci? Keď však uvidí, že sa k nim blíži dvojica zvláštne vyzerajúcich mužov, tuší, že ide do tuhého. Z nevinnej dámskej jazdy sa stane traumatizujúci zážitok porovnateľný s tým z jej mladosti. O čo mužom ide? A čo sa v starej stodole pred rokmi vlastne odohralo?

Kľačala na kolenách, v hlave si opakovala jeho slová. Akoby hypnotizér luskol prstami. Chvíľu jej hučalo v hlave a svet sa s ňou krútil – vzápätí všetko stíchlo.
Nebola v šoku, nebola ani hluchá. Iba v nej zavládol pokoj. Matt vyslovil slová, ktorých sa najväčšmi bála: Bež, Jodie! A zrazu sa jej všetko rozjasnilo. Preukázal jej obrovskú láskavosť.Jaye Fordová

Za hranicou strachu má výbornú ideu, ktorá dokáže publikum zaujať už v momente, keď si ju v skratke prečíta v anotácii. Štyri osamelé ženy spoliehajúce sa len na svoje vlastné sily totiž predstavujú dokonalý terč pre násilníkov a táto nerovnováha síl má potenciál rozohrať napínavú a nervy drásajúcu hru. Realita sa však chvíľami môže trochu líšiť od prvotných očakávaní.

Začiatok príbehu pôsobí trochu monotónne a akcie tam čitateľ nájde len veľmi málo. Jodie sa snažila presvedčiť seba i svoje tri priateľky, že jej obavy majú isté opodstatnenie a nie sú len fabulou, ktorá vznikla v jej mysli. Keď sa napokon ukáže, kde je pravda, nastáva síce akčná časť plná napätia, no i táto pasáž začína po niekoľkých stranách pôsobiť jednotvárne. Viac ako dve stovky strán totiž rozprestierajú opis siahodlhého boja o prežitie, v ktorom náročnejší čitateľ zaznamená len minimálne dejové pády a výstupy. Čoraz častejšie sa v deji vyskytujú i opisy, ktoré by si žiadali aspoň aké-také skrátenie, pretože v konečnom dôsledku neprinášali žiadne nové fakty a príbeh iba spomaľovali.

Jaye Fordová autor

Jaye Fordová autor

Jazyk takisto veľmi nehrá do kariet príbehu. Slovná zásoba síce nebola najužšia, no dalo by sa povedať, že nie celkom vedela „vykryť“ všetky situácie obsiahnuté v texte. Čitateľ sa tak stretne s opakovaním a neustálym pripomínaním fráz, ktoré po čase pôsobia neatraktívne a rušivo.

Hlavnú zápletku osviežuje i romantický prvok – vyvíjajúci sa cit či náklonnosť medzi Jodie a bývalým policajtom Mattom. Skutočnosť, že sa v príbehu možno rodí láska, je však pútavá predovšetkým pre ženské publikum. Je dosť možné, že muži, ktorí sa do knihy pustia, budú tento románik vnímať ako spomaľovač deja.

Záver

Za hranicou strachu predstavuje dramatický triler, ktorý však v sebe ukrýva niekoľko trhliniek a je len na samotnom čitateľovi, či ich autorke odpustí alebo sa na nich pozrie kritickým okom. V konečnom dôsledku kniha nie je zlá ani nevydarená. Disponuje pútavou zápletkou, hlavné postavy majú svoju minulosť, ktorá vrhá nemalý tieň na ich súčasné konanie, a rovnako aj napätie vynárajúce sa v druhej tretine knihy pretrváva až do úplného konca. No stále je v pozadí nejaké povestné „ale“, ku ktorému sa neskôr pridáva ďalšie a ďalšie… Možno je to spôsobené tým, že som v poslednom čase prečítala množstvo komplikovaných severských kriminálok, a preto ma vskutku jednoduchá, i keď napínavá zápletka, nedokázala úplne strhnúť na svoju stranu. Tak či onak, Za hranicou strachu je dramatický príbeh, ktorý ulahodí predovšetkým ženám túžiacim po napínavom, no stále nenáročnom diele.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • pútavá zápletka
 • postavy majú svoju minulosť, ktorá ovplyvňuje ich súčasné konanie
 • po čase nastáva stereotypné opakovanie situácii či myšlienok
 • časté dialógy, i keď netvoria prevažnú časť knihy

Pre koho áno

 • prevažne pre ženské publikum
 • pre nenáročných čitateľov, ktorí hľadajú napínavé a dramatické dielo

Pre koho nie

 • ak očakávate zápletku podobnú tým v severských kriminálkach

Kde kúpite knihu Za hranicou strachu

Zdroje

 1. Jayefordauthor : Jaye Fordová,  Img – Jaye Fordová

Aktualizované: 21. 10. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies