Zmluva podľa Paganiniho

Jack Shakespearow/8. júla 2021/Detektívky a trilery/5 min. čítania

Zmluva podľa Paganiniho recenzia

Recenzia na knihu - Zmluva podľa Paganiniho, Lars Kepler

Knižná recenzia: Zmluva podľa Paganiniho

Autor: Lars Kepler

Recenzent: Juraj Drevenka

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Mária Bratová
 • Pôvodný názov: Paganinikontraktet
 • Recenzent knihu čítal: 07hod 45min
 • Počet strán: 376

Zmluva, od ktorej nemožno odstúpiť. Ani vlastná smrť totiž nie je vykúpením

Sú sľuby, ktoré jednoducho nemôžeme vziať späť. Či už ich vyriekneme nahlas a ony sa tak rozplynú v časopriestore, alebo ich spečatíme podpisom na písomnej listine, vždy sa nájde taká dohoda, ktorá nám poriadne skomplikuje život. V tejto knihe sa od zmluvy nemôžete dištancovať ani v prípade, že svoj život náhle ukončíte. Ako je to možné?

Obsah

Na začiatku boli dve pomerne bizarné úmrtia. Carl Palmcrona sa dokázal obesiť v miestnosti, kde nie je žiaden nábytok, a Viola Fernandezová sa zasa utopí na jachte, a hoci má pľúca plné vody, jej šatstvo je úplne suché. Náhoda, výnimočný talent alebo týmto dvom obetiam niekto pomohol? Môžu mať podobnú či dokonca i spoločnú minulosť, i keď sa v mnohých ohľadoch líšia? Celej veci sa snaží prísť na koreň komisár Joona Linna, no zatiaľ čo on hľadá súvislosti, netuší, že v lesoch, blízko ktorých našli utopenú Violu, ide o život aj jej sestre Penelope a priateľovi Bjornovi. Ktosi im šliape na päty s odhodlaním poslať ich za dúhový most. Keď tvrdohlavý Joona nachádza prvé stopy, začína ísť do tuhého a v bezpečí už nie je ani on…

Penelopa sa pokúsila na ňu usmiať, no zároveň vyťukávala číslo svojej mamy. Ruky sa jej priveľmi triasli, pomýlila sa a začala odznova. Dievča čosi zašepkalo do ucha svojmu priateľovi. Vtom medzi stromami čosi zapraskalo a Penelope sa zdalo, že vidí postavu. Skôr než pochopila, že sa mýli, mysľou jej preblesklo, že prenasledovateľ ich našiel, že ich sledoval už od domu.Lars Kepler

Zmluva podľa Paganiniho síce má niečo do seba, no viem si predstaviť, že čitateľov rozdelí na dve skupiny, ktorých prienik pravdepodobne možný nebude. Kniha je totiž špecifická a táto unikátnosť sa týka rovnako spracovania, ako aj atmosféry či námetu. Začiatok príbehu čitateľa privíta dramatickou scénou, ktorá ho okamžite navnadí. Prvá tretina knihy dokáže čerpať z pocitu, ktorý je možné nájsť na začiatku, no potom dojem výnimočného knižného kúska klesá. Mimoriadne sa tu totiž kolíše krivka napätia a dramatickosti. Zatiaľ čo jedna pasáž úplne stagnuje, pri druhej neviete, čo skôr sledovať a kam namieriť svoju pozornosť, pretože sa zmietate vo vlnách napätia, násilia a akcie, ktorá na vás zbytočne tlačí. Koniec príbehu dôsledkom toho zapôsobí na vnímavejšie publikum ako preexponovaný výmysel, ktorý by sa v reálnom živote pravdepodobne neodohral. Ak patríte medzi čitateľov, ktorí si potrpia na uveriteľnosť textu aj v tomto žánri, môžete pocítiť nemalé sklamanie.

V texte mi takisto chýbala typická pochmúrna a depresívna severská atmosféra. Autorský pseudonym pozostáva síce zo švédskej dvojky, dej sa odohráva zväčša v Štokholme, no feeling charakteristický pre Severanov som tu našiel len v náznakoch. V porovnaní s Nesbom, Olsenom či Larssonom tu možno hovoriť priam o nadnesenej a slniečkovej atmosfére. Zaujímavosťou je, že aj keď sa v príbehu diali nelichotivé skutočnosti a dej nebol skúpy na opisy, slová akosi ostávali len na papieri a nemali na mňa žiaden vplyv.

Keď už spomínam tie opisy, v texte ich je viac ako dosť a nie všetky poskytujú čitateľovi úžitok. Či už ide o bežné statické opisy prostredia, alebo podrobný popis činností hlavných postáv, nie všetky pasáže na mňa zapôsobili ako potrebné a nevyhnutné k ďalšiemu vstrebávaniu textu.

Lars Kepler autor

Lars Kepler autor

V Kodani sa začína jeseň. Do ovzdušia sa už začali predierať hmla aj chlad. Pred múzeom Glyptoteket zaparkovali štyri limuzíny, z ktorých vystúpila veľká skupina ľudí. Muži vyšli po širokom schodisku k hlavnému vchodu, prešli zimnou záhradou zastrešenou vysokým skleneným stropom a po kamennej chodbe, kde sa ich kroky ozývali medzi antickými sochami, vstúpili do impozantnej sály.Lars Kepler

Oceňujem však zaujímavú postavu hlavného komisára Joona Linnu, ktorý nemá núdzu o tvrdohlavosť a zaťatosť, ktorá sa mu však v konečnom dôsledku vypláca. Čo sa týka vyšetrovacích metód a postupov vpred, nie vždy sa autori venovali tomu, čo ma zaujímalo. Niektoré pasáže, ktoré na mňa pôsobili ako málo dôležité, tu boli poriadne rozpísané, a to, na čo som bol, naopak, zvedavý, autori spomenuli len námatkovo a skraja. Táto skutočnosť je však môj subjektívny pocit a pripúšťam, že každý čitateľ si v deji nájde svoje miesta, ktoré ho zaujmú viac.

Záver

Zmluva podľa Paganiniho je pre tých čitateľov, ktorí v texte strpia násilie aj poriadne dramatickú akciu, ktorá trošku ukrajuje z autenticity. V porovnaní s Uspávačom, Hypnotizérom či Svedkyňou ohňa znamená tento kúsok pre mňa malé sklamanie, no viem si predstaviť, že práve akčnosť, ktorá prekážala mne, iným bude imponovať.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • pútavý úvod
 • bizarné úmrtia
 • zaujímavá postava komisára
 • priveľa akcie a dynamiky striedajú hluché pasáže
 • väčšie množstvo opisov
 • na konci príbehu klesá hodnovernosť deja
 • v knihe absentujte typická pochmúrna severská atmosféra

Pre koho áno

 • pre milovníkov knižnej série Joona Linna
 • pre čitateľov, ktorí si nepotrpia na hodnovernosť deja
 • pre tých, ktorí obľubujú akciu

Pre koho nie

 • ak od severskej kriminálky očakávate typickú severskú atmosféru
 • ak patríte medzi čitateľov, ktorí sa štítia prehnaného násilia či dramatickej akčnosti

Kde kúpite knihu Zmluva podľa Paganiniho

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : Lars Kepler,  Img – Lars Kepler

Aktualizované: 7. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies