Vánoce v Šípkové ulici – Alena Mornštajnová – recenzia
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
Knižná recenzia: Zmŕtvychvstanie: Revenant
Autor: Michael Punke
Recenzent: Juraj Drevenka
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Nad každým z nás nejeden neprajník zlomil palicu. Bola za tým nedôvera v naše schopnosti, neprajnosť, závisť či sebectvo… No neboli práve tieto negatívne reakcie podporným prostriedkom našich síl?
Tridsaťpäť míľ. Zdravý muž by tam v dobrom počasí prišiel za dva týždne. Ako ďaleko sa za jeden deň dokážem doplaziť? To netušil, ale nemal v úmysle zostať na mieste. Rany na ruke a nohe boli ešte zapálené, no Glass predpokladal, že časom sa zahoja. Bude sa plaziť, kým jeho telo nebude dosť silné, aby mohol použiť barlu.Michael Punke
Čitateľovi sa tak naskytá príbeh, ktorý je dôkazom toho, že človek, ktorý má motiváciu, sa dokáže doplaziť ďalej ako menej motivovaný jedinec. Fakt, že ide o skutočný príbeh, vrhá na knihu ešte väčší tieň autentickosti a emócií. Prvá štvrtina knihy síce nemusí osloviť každého, no čím viac sa čitateľ príbehom prerýva, tým viac sa na neho lepia pocity a napätie, nakoľko kniha nepozostáva len z opisu jedinej skutočnosti, a to akútnej potreby prežiť. Isté okolnosti sú zostavené tak, aby Hugh Glass neostal nikomu nič dlžný.
Hoci príbeh obsahuje početné opisy, v tomto prípade tvoria jeho dôležitú časť. Umocňujú atmosféru prostredia, v ktorom sa postavy nachádzajú, a úprimne povedané – nie každý z nás si dokáže dopodrobna vizualizovať podobu amerických nehostinných lesov tak, aby sa do deja ponoril až po končeky vlasov. Zvyčajne deskriptívne pasáže príbeh spomaľujú, no v tomto prípade čitateľovi poskytujú nenahraditeľný pôžitok. Opisy teda zastávajú významnú funkciu a sú plnohodnotnou súčasťou príbehu, na ktorú si zvyknú aj čitatelia, ktorí ich veľmi nemusia. Navyše – mnohokrát sú tieto pasáže napísané tak, aby sa pravidelne striedal opis predmetu či prostredia s opisom akcie. Riziko, že sa čitateľ začne po chvíli nudiť, sa teda rapídne znižuje.
Vodca svorky mal srsť čiernu ako uhoľ, bol vysoký, štíhly a jeho nohy pôsobili oproti zvyšku tela neohrabane. Jeho dve mláďatá sa hrali pri rieke. Ostatné vlky zo svorky polihovali a spali. Celkovým dojmom pôsobili viac ako domáce zvieratá než ako dravce, ale keď sa ich vodca postavil, okamžite ožili.Michael Punke
Dej je napísaný takpovediac zručne – prelínajú sa v ňom jednotlivé dejové línie, občas sa autor vráti späť a o kapitolu ďalej zasa opäť sprostredkuje čitateľovi prítomnosť. Okrem hlavnej postavy v deji figurujú i vedľajšie, no takisto rovnako dôležité a každú z nich má možnosť publikum spoznať. Skákanie časových rovín však nie je častým javom a nebráni čitateľovi v rýchlom zorientovaní sa.
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
V jednoduchosti je krása – aj tak možno v skratke definovať Zamatového králika. Ide...
To, že je kniha zaujímavá, vypĺňa dieru na trhu a ponúka množstvo pohľadov na...
Lucindu Riley buď milujete, alebo vás jej tvorba neosloví a rovnako to bude aj...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies