Zmŕtvychvstanie: Revenant

Jack Shakespearow/8. júla 2021/Romány/5 min. čítania

Zmŕtvychvstanie: Revenant recenzia

Recenzia na knihu - Zmŕtvychvstanie: Revenant, Michael Punke

Knižná recenzia: Zmŕtvychvstanie: Revenant

Autor: Michael Punke

Recenzent: Juraj Drevenka

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Motýľ
 • Preklad: Slavomír Hrivňák
 • Pôvodný názov: The Revenant
 • Recenzent knihu čítal: 05hod 15min
 • Počet strán: 264

Ak to vzdajú iní, máte o dôvod viac pokračovať v ceste

Nad každým z nás nejeden neprajník zlomil palicu. Bola za tým nedôvera v naše schopnosti, neprajnosť, závisť či sebectvo… No neboli práve tieto negatívne reakcie podporným prostriedkom našich síl?

Obsah

Hugh Glass tvoril súčasť skupiny traperov, ktorá v amerických lesoch v devätnástom storočí lovila kožušinovú zver. Všetko sa však zmenilo jedného dňa, keď ho napadol ozrutánsky medveď grizzly. Hoci ho Hugh postrelil, medveď ešte využil svoj čas a svojimi labami mu znetvoril značnú časť tela. Pre svoju skupinu sa tak Hugh stal nepodstatným článkom, ktorý ostatných členov iba spomaľuje. A tak sa raz ocitol sám v horúčkach a s infekciou uprostred lesa. Stačilo málo a ostal by tam navždy, no Hugha hnala vpred akási neviditeľná sila. Bola za tým pomsta alebo len jednoduchý inštinkt – za každú cenu ostať nažive?

Tridsaťpäť míľ. Zdravý muž by tam v dobrom počasí prišiel za dva týždne. Ako ďaleko sa za jeden deň dokážem doplaziť? To netušil, ale nemal v úmysle zostať na mieste. Rany na ruke a nohe boli ešte zapálené, no Glass predpokladal, že časom sa zahoja. Bude sa plaziť, kým jeho telo nebude dosť silné, aby mohol použiť barlu.Michael Punke
...

Čitateľovi sa tak naskytá príbeh, ktorý je dôkazom toho, že človek, ktorý má motiváciu, sa dokáže doplaziť ďalej ako menej motivovaný jedinec. Fakt, že ide o skutočný príbeh, vrhá na knihu ešte väčší tieň autentickosti a emócií. Prvá štvrtina knihy síce nemusí osloviť každého, no čím viac sa čitateľ príbehom prerýva, tým viac sa na neho lepia pocity a napätie, nakoľko kniha nepozostáva len z opisu jedinej skutočnosti, a to akútnej potreby prežiť. Isté okolnosti sú zostavené tak, aby Hugh Glass neostal nikomu nič dlžný.

Hoci príbeh obsahuje početné opisy, v tomto prípade tvoria jeho dôležitú časť. Umocňujú atmosféru prostredia, v ktorom sa postavy nachádzajú, a úprimne povedané – nie každý z nás si dokáže dopodrobna vizualizovať podobu amerických nehostinných lesov tak, aby sa do deja ponoril až po končeky vlasov. Zvyčajne deskriptívne pasáže príbeh spomaľujú, no v tomto prípade čitateľovi poskytujú nenahraditeľný pôžitok. Opisy teda zastávajú významnú funkciu a sú plnohodnotnou súčasťou príbehu, na ktorú si zvyknú aj čitatelia, ktorí ich veľmi nemusia. Navyše – mnohokrát sú tieto pasáže napísané tak, aby sa pravidelne striedal opis predmetu či prostredia s opisom akcie. Riziko, že sa čitateľ začne po chvíli nudiť, sa teda rapídne znižuje.

Michael Punke autor

Michael Punke autor

Vodca svorky mal srsť čiernu ako uhoľ, bol vysoký, štíhly a jeho nohy pôsobili oproti zvyšku tela neohrabane. Jeho dve mláďatá sa hrali pri rieke. Ostatné vlky zo svorky polihovali a spali. Celkovým dojmom pôsobili viac ako domáce zvieratá než ako dravce, ale keď sa ich vodca postavil, okamžite ožili.Michael Punke

Dej je napísaný takpovediac zručne – prelínajú sa v ňom jednotlivé dejové línie, občas sa autor vráti späť a o kapitolu ďalej zasa opäť sprostredkuje čitateľovi prítomnosť. Okrem hlavnej postavy v deji figurujú i vedľajšie, no takisto rovnako dôležité a každú z nich má možnosť publikum spoznať. Skákanie časových rovín však nie je častým javom a nebráni čitateľovi v rýchlom zorientovaní sa.

Záver

Zmŕtvychvstanie je dobrodružný a dá sa povedať, že v istom ohľade i historický kúsok s príznačným motivačným podtónom. Čítanie tejto knihy pôsobí ako životabudič a jej príbeh je dôkazom toho, že vždy sa dá nájsť tá správna cesta, pričom je potrebné „len“ poriadne napnúť svaly a naštartovať svoju myseľ tak, aby hľadala východiská nachádzajúce sa najbližšie k vytúženému cieľu. Spočiatku je potrebné si na dej a jeho prostredie zvyknúť, no proces je bezbolestný a nevyžaduje si veľkú dávku energie. Ak obľubujete netradičné a hodnoverné príbehy dýchajúce akciou či dobrodružstvom, tento skutočný príbeh nesmiete obísť.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • napínavý a dramatický príbeh
 • dôležitú časť tvoria opisy, ktoré zohrávajú významnú úlohu
 • menej dialógov
 • autentické výrazové prostriedky
 • silný a povzbudzujúci príbeh

Pre koho áno

 • pre milovníkov dramaticko-dobrodružných príbehov
 • pre mužov aj pre ženy
 • pre čitateľov, ktorí chcú vo svojej knižnici zmenu

Pre koho nie

 • ak vás nezaujala téma
 • ak neobľubujete dobrodružnú literatúru

Kde kúpite knihu Zmŕtvychvstanie: Revenant

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : Michael Punke,  Img – Michael Punke

Aktualizované: 7. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies