Vánoce v Šípkové ulici – Alena Mornštajnová – recenzia
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
Knižná recenzia: Zoči-voči mužom
Autor: Barbara Schneiderová
Recenzent: Sabina Walterová
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Časy, kedy muži prinášali domov peniaze a ženy sa starali o domácnosť, sú už dávno preč. Ľady sa pohli, tradičný model rodiny sa začína transformovať do iných tvarov a za sporákom môžno mnohokrát uvidieť i muža. Ako je tento fakt vnímaný v praxi? Majú ženy na trhu práce rovnaké podmienky ako muži?
Zoči-voči mužom predstavuje publikáciu, ktorá u čitateľov dokáže vzbudiť rôznorodé očakávania. Názov, anotácia i obálka poskytujú informácie pohybujúce sa na rozhraní motivačnej literatúry, biznis príručky a strategického plánu určeného nežné pohlavie. V skutočnosti knihu možno charakterizovať ako zmes všetkých vyššie spomenutých žánrov, pričom však autorka kladie dôraz na precíznosť, praktické rady i teoretické fakty.
Barbara Scheiderová sa zaoberá problematikou trhu práce a vyšších pracovných pozícií, ktoré (nie) sú obsadené ženami. Nazerá na túto otázku z viacerých uhlov – pozičný boj, predsudky, nevýhody, s ktorými sa ženy pri obsadzovaní vyšších pracovných pozícií stretávajú, vplyv materstva na kariéru, nátlak spoločnosti a tradičné nároky, ktoré ženy aj napriek vlastnej kariére musia neustále spĺňať.
Svokry a ženy v domácnosti u susedov zdôrazňujú syndróm krkavčej matky a šéfovia zisťujú, či tie rozkošné ratolesti nie sú doma zanedbané. Takéto útoky sú namierené iba voči ženám, nikdy nie voči mužom. Na pracujúce matky s postupovými ambíciami sa ešte stále (!) vyvíja obrovský nátlak, aby sa obhájili.Barbara Schneiderová
Zatiaľ čo sú prvé kapitoly viac-menej teoretické, opierajú sa o fakty, čísla, štatistiky, postupom strán kniha nadobúda čoraz viac praktickejších informácií v podobe rád či odporúčaní, ktoré sa dajú pohodlne aplikovať v bežnom živote. Najčastejšie autorka upozorňuje na nedostatky, ktoré ženy v manažmente nechtiac páchajú, či už v oblasti komunikácie, v sebaprezentácii, alebo myslení. Fakt, že autorka mapuje najmä nemecký pracovný trh v tomto prípade našincovi neškodí. Väčšina rád a teoretických poznatkov vyznieva dôveryhodne aj v našich podmienkach.
Zhrňme si podstatu: existujú tri hlavné prekážky, ktoré ženám komplikujú život v organizácii – prinajmenšom viac ako mužom. Po prvé, kultúra manažmentu tvorená prevažne mužmi, po druhé, balansovanie medzi deťmi a kariérou, a po tretie, vnútorné obmedzenia, ako napríklad slabý self-marketing a nedostatočné nadväzovanie strategických kontaktov.Barbara Schneiderová
Po jazykovej stránke je potrebné rátať so širšou slovnou zásobou a rovnako i odbornými termínmi, ktoré sú pomerne časté, no pre ľudí, ktorí sa podobnej téme venujú, sú zrozumiteľné a dobre známe. Rýchlosť čítania závisí od mnohých faktorov – miery záujmu čitateľa, jeho skúseností a chuti dozvedieť sa viac. Kniha však nepredstavuje oddychové čítanie na pláž, nakoľko je potrebné sa neustále sústrediť a vstrebávať poskytnuté informácie.
Aktualizované: 7. 11. 2023
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
V jednoduchosti je krása – aj tak možno v skratke definovať Zamatového králika. Ide...
To, že je kniha zaujímavá, vypĺňa dieru na trhu a ponúka množstvo pohľadov na...
Lucindu Riley buď milujete, alebo vás jej tvorba neosloví a rovnako to bude aj...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies