Zoči-voči mužom

Jack Shakespearow/9. júla 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania

Zoči-voči mužom

Recenzia na knihu - Zoči-voči mužom, Barbara Schneiderová

Knižná recenzia: Zoči-voči mužom

Autor: Barbara Schneiderová

Recenzent: Sabina Walterová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Motýľ
 • Preklad: Martina Šturcelová
 • Pôvodný názov: Frauen auf Augenhole
 • Recenzent knihu čítal: 06hod 10min
 • Počet strán: 200

Musia ženy stále čeliť predsudkom?

Časy, kedy muži prinášali domov peniaze a ženy sa starali o domácnosť, sú už dávno preč. Ľady sa pohli, tradičný model rodiny sa začína transformovať do iných tvarov a za sporákom môžno mnohokrát uvidieť i muža. Ako je tento fakt vnímaný v praxi? Majú ženy na trhu práce rovnaké podmienky ako muži?

Obsah

Zoči-voči mužom predstavuje publikáciu, ktorá u čitateľov dokáže vzbudiť rôznorodé očakávania. Názov, anotácia i obálka poskytujú informácie pohybujúce sa na rozhraní motivačnej literatúry, biznis príručky a strategického plánu určeného nežné pohlavie. V skutočnosti knihu možno charakterizovať ako zmes všetkých vyššie spomenutých žánrov, pričom však autorka kladie dôraz na precíznosť, praktické rady i teoretické fakty.

Barbara Scheiderová sa zaoberá problematikou trhu práce a vyšších pracovných pozícií, ktoré (nie) sú obsadené ženami. Nazerá na túto otázku z viacerých uhlov – pozičný boj, predsudky, nevýhody, s ktorými sa ženy pri obsadzovaní vyšších pracovných pozícií stretávajú, vplyv materstva na kariéru, nátlak spoločnosti a tradičné nároky, ktoré ženy aj napriek vlastnej kariére musia neustále spĺňať.

Svokry a ženy v domácnosti u susedov zdôrazňujú syndróm krkavčej matky a šéfovia zisťujú, či tie rozkošné ratolesti nie sú doma zanedbané. Takéto útoky sú namierené iba voči ženám, nikdy nie voči mužom. Na pracujúce matky s postupovými ambíciami sa ešte stále (!) vyvíja obrovský nátlak, aby sa obhájili.Barbara Schneiderová

Zatiaľ čo sú prvé kapitoly viac-menej teoretické, opierajú sa o fakty, čísla, štatistiky, postupom strán kniha nadobúda čoraz viac praktickejších informácií v podobe rád či odporúčaní, ktoré sa dajú pohodlne aplikovať v bežnom živote. Najčastejšie autorka upozorňuje na nedostatky, ktoré ženy v manažmente nechtiac páchajú, či už v oblasti komunikácie, v sebaprezentácii, alebo myslení. Fakt, že autorka mapuje najmä nemecký pracovný trh v tomto prípade našincovi neškodí. Väčšina rád a teoretických poznatkov vyznieva dôveryhodne aj v našich podmienkach.

Zhrňme si podstatu: existujú tri hlavné prekážky, ktoré ženám komplikujú život v organizácii – prinajmenšom viac ako mužom. Po prvé, kultúra manažmentu tvorená prevažne mužmi, po druhé, balansovanie medzi deťmi a kariérou, a po tretie, vnútorné obmedzenia, ako napríklad slabý self-marketing a nedostatočné nadväzovanie strategických kontaktov.Barbara Schneiderová

Po jazykovej stránke je potrebné rátať so širšou slovnou zásobou a rovnako i odbornými termínmi, ktoré sú pomerne časté, no pre ľudí, ktorí sa podobnej téme venujú, sú zrozumiteľné a dobre známe. Rýchlosť čítania závisí od mnohých faktorov – miery záujmu čitateľa, jeho skúseností a chuti dozvedieť sa viac. Kniha však nepredstavuje oddychové čítanie na pláž, nakoľko je potrebné sa neustále sústrediť a vstrebávať poskytnuté informácie.

Záver

Je pravdou, že muži zarábajú viac ako ženy, i keď pracujú na jednej pozícii? O čo sa tieto štatistiky opierajú? Zbavila sa spoločnosť predsudkov, ktoré voči ženám v riadiacej pozícii má? Dávajú veľké firmy príležitosť i ženám? Zoči-voči mužom na túto problematiku nazerá komplexne a každá jej kapitola je nabitá informáciami. Možno i preto je vhodné knihu odporúčať ľuďom, ktorí sa neuspokoja len s ochutnávkou, ale zvyknú si žiadať rovno celú porciu so všetkým, čo k nej patrí. Či už po knihe siahnu muži, alebo ženy, obe pohlavia v nej dokážu nájsť niečo užitočné – ženy objavia praktické rady a mužská časť populácie zasa bude môcť nahliadnuť do tejto témy aj z inej strany.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • množstvo informácií, ktoré sa opierajú o čísla a štatistiky
 • veľa praktických rád
 • precíznosť
 • dlhé kapitoly
 • na okrajoch strany je vždy zhrnutá hlavná myšlienka odseku
 • kniha nepôsobí feministicky

Pre koho áno

 • pre mužov aj pre ženy
 • pre každého, kto obľubuje biznis príručky, ktoré danú problematiku rozoberajú podrobnejšie
 • pre personalistov a vedúcich pracovníkov

Pre koho nie

 • pre ľudí, ktorí vyhľadávajú len oddychové čítanie

Kde kúpite knihu Zoči-voči mužom

bux logo

Aktualizované: 7. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies