Vánoce v Šípkové ulici – Alena Mornštajnová – recenzia
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
Knižná recenzia: Zpátky ve hře
Autor: Michal Viewegh
Recenzent: Martina Melišková
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Hlavnú postavu, ktorá je spojovacím prvkom trinástich príbehov, si obľúbite, aj keď nechcete. Oskar je svojský a nenapodobiteľný muž, s ktorým ste sa možno stretli v niektorom z predchádzajúcich Vieweghových diel (po prvýkrát sa objavil v diele Povídky o manželství a sexu). Konkrétne v tomto poviedkovom súbore však jeho priaznivci môžu spozorovať isté povahové „novinky“.
Oskarovo sebavedomie akoby zázrakom nelieta vo výšinách a k slovu sa dostáva napríklad i pokora. Utopí sa hlavný hrdina v sebaľútosti alebo doslova vstane z popola a opäť to bude ten starý dobrý Oskar?
I keď sa konkrétne poviedky v mnohých ohľadoch líšia, možno tu nájsť pár charakteristických čŕt, ktoré ich spájajú a ktoré sú v jednotlivých príbehoch zastúpené v nerovnomernom pomere. Špecifický Vieweghov humor, ktorý niekedy prechádza až do čiernej roviny, melanchólia, mierna a vtipná absurdita, nadhľad či tragikomika. Zatiaľ čo úvodné poviedky nezapôsobia na poslucháča príliš depresívnym dojmom a skôr tu môžeme pozorovať istú sebareflexiu hlavnej postavy, ku koncu je Oskarov pocit bezmocnosti a fatality – v negatívnom zmysle slova – priam hmatateľný.
Čo teda v audiopoviedkach poslucháč nájde? Napríklad aj pohľad na rozpadávajúci sa vzťah, ktorému evidentne vypršali tie najlepšie roky života, spolu s Oskarom prežije temné ráno, ktoré nasledovalo po nie celkom vydarenom žúre, takisto aj firemný večierok, na ktorý sa hlavný hrdina dostavil len z povinnosti. Na rad prídu aj náhle výpadky pamäti, strata kontroly nad svojimi myšlienkami, obrazmi v hlave či spomienkami…
Ako teda môžete vidieť, atmosféra v poviedkach nie je stagnujúca, no pomaly prerastá do čiernejších odtieňov. Dej má pomerne rýchly spád aj napriek tomu, že je vykladaný prevažne z banálnych situácií či krátkodobých i dlhodobých životných kríz, ktoré autor dopĺňa vnútornými úvahami hlavnej postavy a náhľadmi do jeho psychiky či vnútorného sveta. Dialógy sú tu časté a pôsobia reálne. Kto sa viac zaujíma o život samotného autora, vie, prečo Michal Viewegh zvolil súbor poviedok a čo ho k niektorým udalostiam v (audio)knihe inšpirovalo. Tieto udalosti v jeho živote majú dozaista na svedomí aj menšiu mieru humoru a akúsi vážnosť, ktorá vystupuje do popredia najmä v závere knihy.
Interprét Jiří Dvořák sa s príbehom dokonale zladil. Ani raz som nezaregistrovala nesúlad medzi obsahom a hlasovým prejavom, prípadne iné nezrovnalosti, ktoré by ma pri posluchu iritovali či vyrušovali. Interprét zvládol aj zmenu hlasu a jeho prepožičiavanie jednotlivým postavám. Prerušovaná priama reč bola podaná s taktom a dôrazom, vďaka čomu vie poslucháč bez námahy rozlíšiť výpoveď postavy a rozprávačský dodatok.
Súbor audiopoviedok je výbornou alternatívou pre zaneprázdnených poslucháčov. Zatiaľ čo desaťhodinový súvislý príbeh vyžaduje permanentné sústredenie a trvalú pozornosť, v tomto prípade nám dáva autor „vydýchnuť“. Hoci jednotlivé poviedky majú istú dejovú náväznosť, menšie rušivé vplyvy vo vašom okolí nijako neovplyvnia percepciu hovoreného slova.
Aktualizované: 29. 10. 2023
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
V jednoduchosti je krása – aj tak možno v skratke definovať Zamatového králika. Ide...
To, že je kniha zaujímavá, vypĺňa dieru na trhu a ponúka množstvo pohľadov na...
Lucindu Riley buď milujete, alebo vás jej tvorba neosloví a rovnako to bude aj...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies